Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: marcin225 »

fliziarz pisze: śr gru 05, 2018 14:54 Trzeba pamiętać iż uprawnienia telekomunikacyjne są dosyć świeże i pierwotnie miały służyć do projektowania central telefonicznych, linii miejscowych i dalekosiężnych, jak widać nie miało to nic wspólnego z SAP czy BMS . Tak naprawdę same izby wydając te uprawnienia nie określiły jednoznacznie ich zakresu i funkcjonują różne interpretacje.
Ten podział jest trochę sztuczny i stąd ten problem.
Przykładowo uprawnienia sanitarne obejmują instalacje wentylacji, gazu, wody, CO itd. a projektanci zazwyczaj specjalizują się danym zakresie i często kto inny projektuje instalce wentylacji a kto inny kanalizację podobnie jest w wykonawstwie można? można.
Patrząc na wykaz przepisów i normy to w 90% pokrywa się on dla obu specjalności.
A jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
Zacznijmy od tego, że to do architekta należy decyzja jakie specjalności mają być w projekcie. W przypadku małych obiektów woli zapłacić jednemu projektantowi niż dwóm. Zazwyczaj zleca projekt elektrykowi a ten przy okazji elektryki robi i RTV/SAT, CCTV, LAN, domofon. (często dostaje gotowy projekt od producenta/dostawcy). O ile błędy w projekcie elektrycznym mogą kosztować ludzi życie lub spowodować pożar o tyle w przypadku sieci LAN co najwyżej internet będzie chodził trochę wolniej.
Za SAP elektrycy raczej się nie biorą ale on występuje na większych obiektach gdzie zazwyczaj jest podział na branże.
Podobnie w wykonawstwie, jest elektryk na budowie domu jednorodzinnego robi instalacje elektryczne to i domofon założy ale raczej nie będzie brał się za wodę czy gaz.
AMEN!

SAP jest w gruncie rzeczy prosty w projektowaniu. Tak naprawdę jedynym problemem w tego typu instalacjach jest odpowiednie wysterowanie urządzeń wykonawczych. Tak jak patrzę na projekty SAP które tworzą ludzie z uprawnieniami telekomunikacyjnymi (nie wszyscy oczywiście) to bardzo często zapominają np o spadkach napięć na liniach 24V. Widziałem też kilka projektów SAP ludzi w ogóle bez uprawnień. Przeszło jakoś i poszło do przetargu...

Natomiast rozumiem tutaj rozżalenie kolegów z uprawnieniami telekomunikacyjnymi bo w zasadzie to rzadko kiedy są w procesie budowlanym uwzględniani. Dlatego też następują próby zagarnięcia sobie na "wyłączność" np instalacji RTV/SAT czy SAP. No niestety w obecnym systemie nie ma to racji bytu.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Axster
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: czw kwie 20, 2017 12:47
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: Axster »

Czy mogę poprosić kolegę marcin225 o konkretny, uczciwy komentarz
do mojego wcześniejszego postu?

Podałem konkretną odpowiedź na zapytanie o zapisy definiujące instalację RTV/SAT jako instalację telekomunikacyjne w budynkach.

Tylko proszę - bez teorii spiskowych o rzekomym
zagarnięcia sobie na "wyłączność"


Co oznaczają słowa
No niestety w obecnym systemie nie ma to racji bytu.
Podałem konkretne zapisy na dowód moich słów - zapisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz.U. 2015 poz. 1422
Rozdział 8a
Instalacja telekomunikacyjna.

Obecny system zdefiniował cześć rynku instalacyjnego, opisał co należy wykonać, jak itd.
A nie stosowanie tego w praktyce, niewiedza o tych zapisach jest nagminna.

Czy to uprawnia do wysnuwania takich twierdzeń, że w obecnym systemie nie ma to racji bytu?? - pozwolę się nie zgodzić.
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: marcin225 »

Jakoś Wasze próby przepchnięcia "wyłączności" na projekty RTV/SAT i podobne nie odnoszą skutku :) Także pretensje należy kierować gdzie indziej. Nie takie bzdury znajdują się w rozporządzeniach jak nazwanie instalacji RTV/SAT instalacją telekomunikacyjną :D
Dopóki odpowiednie organy nie będą wymagały obecności osoby z upr. telekomunikacyjnymi na budowie dopóty będą te projekty robić albo elektrycy albo i osoby w ogóle bez uprawnień żadnych z ledwo co pokończonymi kursami :)
Axster
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: czw kwie 20, 2017 12:47
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: Axster »

marcin225 pisze: pt gru 28, 2018 10:35 Jakoś Wasze próby przepchnięcia "wyłączności" na projekty RTV/SAT i podobne nie odnoszą skutku :) Także pretensje należy kierować gdzie indziej. Nie takie bzdury znajdują się w rozporządzeniach jak nazwanie instalacji RTV/SAT instalacją telekomunikacyjną :D
Dopóki odpowiednie organy nie będą wymagały obecności osoby z upr. telekomunikacyjnymi na budowie dopóty będą te projekty robić albo elektrycy albo i osoby w ogóle bez uprawnień żadnych z ledwo co pokończonymi kursami :)
no miałem nadzieje na merytoryczną dyskusję - no ale ...

I tak oto kolega osiągnął szczyt szczytów w "merytorycznej" dyskusji - brak komentarza.

Zapraszam do dyskusji pozostałe osoby.
ODPOWIEDZ