Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
pm001
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 292
Rejestracja: śr mar 03, 2010 11:46
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: pm001 »

Witam
Ja tylko dwa zdania :cool:
systemami oddymiania grawitacyjengo zajmuje się projektant od wenytlacji.
Owszem, ale pomijając to czy mamy doczynienia z ruchem powietrza grawitacyjnym czy też mechanicznym - wspomaganym wentylatorami to systemy SAP w takiej czy innej formie powinny umożliwić ruch tego powietrza (czyt. otworzyć klapy pożarowe/oddymiające i/lub włączyć wentylatory wentylacji pożarowej i/lub zatrzymać układy wentylacji bytowej). To zaś już jest przedmiotem SAP lub jak kto woli SSP a także jeśli występuje DSO
pozdrawiam
pm001

"Nauka służy jedynie temu by dać nam wyobrażenie o rozmiarach naszej niewiedzy" - Lammenais

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: melon »

pm001 pisze: To zaś już jest przedmiotem SAP lub jak kto woli SSP a także jeśli występuje DSO
Niestety ale nie, to jest przedmiotem Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, którego to należy uzyskać aprobatę na montaż systemu pożarowego jakim jest automatyczne oddymianie dróg ewakuacyjnych, klatek schodowych czy patio w budynkach. A że system ten musi być skoordynowany z SAP,DSO i kontrolą dostępu to już jest inna para kaloszy. A na całość zgoda rzeczoznawcy ppoż.
Awatar użytkownika
pm001
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 292
Rejestracja: śr mar 03, 2010 11:46
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: pm001 »

Witam
melon pisze:Niestety ale nie, to jest przedmiotem Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, którego to należy uzyskać aprobatę na montaż systemu pożarowego jakim jest automatyczne oddymianie dróg ewakuacyjnych, klatek schodowych czy patio w budynkach
Powoli, jeśli kolega myśli o elementach systemu to zgoda, każdy z nich który przeznaczony jest do pracy systemach pożarowych musi posiadać stosowne dokumenty CNBOP. Ja natomiast odniosłem wcześniej wrażenie, że mówimy o całości systemu oddymiania czy to grawitacyjnego czy też mechanicznego. Jeśli kolega myśli o całym systemie to poproszę o małą lekcję i podanie podstaw prawnych aby dla przykładu system jaki opiszę poniżej posiadał aprobatę CNBOP.
[System oddymiania mechanicznego]
- Wentylatory JETFAN - 2 kondygnacje garaży
- Wentylatory napowietrzające pożarowe
- Wentylatory wywiewne pożarowe
- Klapy pożarowe na instalacji wentylacji
- Wentylacja napowietrzania klatek schodowych
- Klapy oddymiające nadciśnieniowe klatek schodowych
- Klapy oddymiające szybów windowych
- Szachty i kanały wentylacyjne pożarowe
[End System oddymiania mechanicznego]
Jeśli powyższe rozwiązanie (traktowane jako całość) wymaga aprobaty CNBOP to jedynym pocieszeniem dla mnie jest to że w gronie niedouczonych razem ze mną jest cała szanowna komisja dopuszczająca powyższy obiekt do eksploatacji z przedstawicielem PSP na czele.
melon pisze:A że system ten musi być skoordynowany z SAP,DSO i kontrolą dostępu to już jest inna para kaloszy.

IMHO to powyższe wyspecyfikowane elementy pracują pod kontrolą SAP przesyłając też sygnały zwrotne o swoim stanie/awarii (choć przy dozie dobrej woli można to nazwać koordynacją). Jeśli zaś chodzi o kontrolę dostępu to ten akurat ma tyle do powiedzenia jak nie przymierzając Hitler pod Stalingradem. :-( Dostanie informację o pożarze i ma zwolnić wszelkie blokady umożliwiając spokojne poruszanie się bez sprawdzania praw dostępu do pomieszczeń.
Przypomnę też że włączyłem się do dyskusji gdy na tapecie był wątek "czy grawitacyjne oddymianie wymaga systemu SAP lub wystarczy sam projekt wentylacji oddymiającej". Teraz analizujemy konieczność posiadania aprobat przez elementy systemu i nie wiem gdzie skoczymy w następnym poscie. Ja jednak nie mam wiedzy ani też czasu jak i zamiarów na skalę pisania o wszystkim począwszy od powstania świata aż do 21.12.2012 :cool:
pozdrawiam
pm001

"Nauka służy jedynie temu by dać nam wyobrażenie o rozmiarach naszej niewiedzy" - Lammenais
zygimar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 561
Rejestracja: pn sty 16, 2006 13:30

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: zygimar »

Kontrola dostępu powinna zwolnić ale na drogach ewakuacyjnych nie wszędzie bo sprytny włamywacz może dostać się do pomieszczeń o ograniczonym dostępie z cennymi rzeczami:).

Elementy na które są normy nie muszą mieć aprobaty technicznej lecz certyfikat lub jeżeli rozporządzenie wymaga świadectwo dopuszczenia.

Już temat zszedł całkowicie na bok.
Prosiłem o wypowiedz w którym w zakresie ze specjalności jest projektowanie SSP, DSO, "sterowania" oddymianiem i innty niskoprądowych bądz inaczej zwanych teletechnicznych.

No i rodzi się pytanie czy nazywamy je instalacje elektryczne słaboprądowe bądź też nazywają niskoprądowe
czy teletechniczne?
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2150
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: gruhaa »

melon pisze:
pm001 pisze: To zaś już jest przedmiotem SAP lub jak kto woli SSP a także jeśli występuje DSO
Niestety ale nie, to jest przedmiotem Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, którego to należy uzyskać aprobatę na montaż systemu pożarowego jakim jest automatyczne oddymianie dróg ewakuacyjnych, klatek schodowych czy patio w budynkach.
Moment. Kolego melon, albo uzyskuję aprobatę na osprzęt albo na siebie. W poprzednim poście pisałeś co inneg, więc się zdecyduj, czy chodzi o sprzęt czy o instalatora.
melon pisze: Oczywiście, projektant instalacji elektrycznej może wykonywać projekty instalacji słaboprądowych, nic nie stoi na przeszkodzie jeżeli ma w tym względzie pojęcie czy wymagane przez producenta tych systemów przeszkolenie i uzyskane certyfikaty.
melon pisze: No niestety ale trzeba zdawać na certyfikaty poszczególnych producentów lub zostać autoryzowanym przedstawicielem.
To CNBOP wydaje te wszystkie czy jednak sami producenci wystepują do CNBOP o potrzebne papiery na osprzęt, a jednocześnie szkolą instalatorów?

Czy aprobata na osprzęt to to samo co certyfikat dla instalatora/projektanta? Bo kolega używa tych dwóch pojęć zamiennie.
Ostatnio zmieniony czw gru 29, 2011 15:52 przez gruhaa, łącznie zmieniany 2 razy.
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: melon »

gruhaa pisze:czy chodzi o sprzęt czy o instalatora.
Chodzi oczywiście o osprzęt, który musi uzyskać aprobatę CNBOP aby mógł być stosowany w Polsce. Istnieje certyfikat na osprzęt i certyfikat na montaż dla instalatora, trzeba odróżnić te dwa pojęcia.
gruhaa pisze:To CNBOP wydaje te wszystkie czy jednak sami producenci wystepują do CNBOP o potrzebne papiery na osprzęt, a jednocześnie szkolą instalatorów?
Oczywiście producent występuje do CNBOP o potrzebne papiery na osprzęt. Także odbywają się szkolenia dla uzyskania certyfikatu dla instalatora dla konkretnych systemów.
Dodatkowo jako na całość systemu i montażu w obiekcie musi się podpisać rzeczoznawca ppoż, czyli pod projektem budowlanym a później pod projektem wykonwaczym, czy powykonawczym.
Uprawnienia UB nie są w tym względzie potrzebne, ponieważ takowe ma rzeczoznawcza ppoż w zakresie tych instalacji. Czyli nasze UB zgodnie z PB są jakby cywilne. Nie wiem czy nie pomieszałem i czy zrozumiale to wyjaśniłem. Ale tak mi tłumaczono, byłem trochę na wyjazdach i od nowa abarot trzeba się zapoznawać z przepisami prawnymi. Ile już było nowelizacji do samych WT tego nie da się już tak z pamięci zliczyć.
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2150
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: gruhaa »

melon pisze: Istnieje certyfikat na osprzęt i certyfikat na montaż dla instalatora, trzeba odróżnić te dwa pojęcia.
Więc dlaczego tego nie odróżniasz, wsadzając wszystko do jednego wora, mieszając, że już nie wiadomo o co ci chodzi?
melon pisze: Nie wiem czy nie pomieszałem i czy zrozumiale to wyjaśniłem.
Tak, namieszałeś i niewiele wyjaśniłeś. Wyjaśniłeś coś co jest jasne, zamiast wyjaśnić swoje wypociny.

Dodadkowo, od kiedy to do projektowania muszę posiadać certyfikat jakiegoś producenta? To, że gdzieś byłeś i teraz musisz przysposabiać sobie polskie prawo to nie nasza/moja broszka.

I na dokładkę. Tak gdzie jest SAP to i jest inna infrastruktura współpracująca. Myślenie tylko o jednym źle świadczy o myślącym. Tzw. klapy na oczach.
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: melon »

Dodadkowo, od kiedy to do projektowania muszę posiadać certyfikat jakiegoś producenta?
Mogę tylko powiedzić jedno: teoretyków tu na Forum to nie brakuje.
Jak się weźmiesz za robotę prawdziwą to inaczej będzie patrzył na całokształt. Sam masz klapki na oczach i widzisz tylko papiery i rozporządzenia.
Dlaczego tak sądzę: bo jeszcze nigdy producent sytemu nie żądał od Ciebie kolego szkolenia w swoim biurze, to znaczy że siedzisz na dupie i zajmujesz się tylko papierkologią a montaż to dla Ciebie czarna magia i zlecasz to podwykonawcy. Prawda, że tak.
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2150
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: gruhaa »

melon pisze: Prawda, że tak.
Prawda, z jedną róznicą. Montaż mam już za sobą. Teraz kolej na innych. Nikomu nie zabraniam i nie zabieram przyjemności skakania po drabinie. Co kolega chce pokazać? Że jakiś tam certyfikat jest coś wart. Tyle samo co UB, trafiając na tumana. Nic nie da posiadanie milionów certyfikatów i różnej maści uprawnień, jak człowiek nie wie co robi. Właśnie wskazałem w tym temacie, że ktoś nie posiada UB, posiadając jakieś tam certyfikaty projektuje dosłownie gówno. Każdy może sobie takie gówno zaprojektować. Nawet lepiej dla niego jak nie będzie w posiadaniu jakiegokolwiek papieru.

Prawda, że tak.
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

0
Post autor: melon »

gruhaa pisze:Prawda, że tak.
Prawda, tylko z jedną różnicą, że nikt tumanowi nie da certyfikatu aby zniżał jakość i dobrą markę firmy.
I dlatego producenci życzą sobie aby ich system montował ktoś kto przeszedł u nich przeszkolenie i uzyskał odpowidnie kwalifikacje potwierdzone certyfikatem. To nie jest taki papier jak przysłowiowe "UPRAWNIENIA" E, D czy tego typu, tylko gwarancja wiedzy i doświadczenia zarówno teoretycznego jak i praktycznego. Teraz kolega adwersarz się chyba zgodzi.
gruhaa pisze:Montaż mam już za sobą.
To widać, technika i technologia idzie cały czas naprzód i z papierów ciężko poznać nowe. Dla przypomnienia jesteśmy już w UE i należy już odstawić do lamusa Gomułkowskie i Gierkowskie knoty a przestawić się na zachodnie rozwiązania.

Widzę, że UB dla nadwiślańskiego elektryka równoznaczne jest z RCD jako panaceum na porażenie prądem elektrycznym.
ODPOWIEDZ