Systemy GIS w energetyce

Oprogramowanie CAD oraz obliczeniowe dla elektryki. Programowanie sterowników oraz systemy SCADA.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert
Posty: 1109
Rejestracja: sob lut 26, 2005 13:27
Lokalizacja: Lublin

Systemy GIS w energetyce

0
Post autor: Bonius »

Witam :)

Jest takie powiedzenie kto się nie rozwija ten zostaje w tyle. Rozwój informatyki otworzył przed nami nowe możliwości niestety nie zawsze chcemy lub umiemy z nich skorzystać lub wręcz często jesteśmy ich nieświadomi. Dlatego też chciałbym rozpocząć luźną dyskusję na temat systemów GIS jakie są lub mogą być zastosowane w energetyce.
Sam nie mam wiedzy o stosowanych systemach GIS, a jedynie kilka drobnych przemyśleń czego chciałbym od nich oczekiwać. Jeśli Koleżanki i Koledzy znaleźlibyście chwilkę i podzielili się swoją wiedzą byłbym zobowiązany.

Czego bym oczekiwał od tematu:
1. Wskazania jakie systemy GIS są dostępne na rynku ze wskazaniem najlepszych do zastosowań w energetyce.
2. Wskazania z jakimi systemami spotkaliście się w praktyce.
3. Interesuje mnie głównie ewidencja sieci energetycznych, ale nie chciałbym tutaj się do nich ograniczać. Jak wspomniałem chciałbym aby to była luźna dyskusja, a to czy ewidencja dotyczy sieci wodociągowej, gazowej czy też stanu zadrzewienia itp. wydaje się mniej ważne co nie znaczy bez znaczenia..
4. Interesuje mnie również czy stosowane systemy GIS są powiązane z programami obliczeniowymi (jeśli elektrycznymi to dotyczącymi obliczenia prądów zwarcia, rozpływów prądów, napięć, doboru urządzeń, prognoz itd. itp.)
5. Nie bez znaczenia jest również cena programów.
6. Interesuje mnie też jak są licencjonowane takie programy dlatego też warto również skierować wzrok na programy mające otwarty kod lub przynajmniej otwarty format zapisu danych.
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert
Posty: 1109
Rejestracja: sob lut 26, 2005 13:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Systemy GIS w energetyce

0
Post autor: Bonius »

Witam :)
Szukałem poprzez wyszukiwarkę informacji na temat GIS, a tutaj niespodzianka, jest wpis o dyskusji na ISE. Otwieram, a tu niespodzianka. O mój wpis? No tak coś pamiętam jak przez mgłę.
Mineło jednak trzy lata i cisza.
Pomimo wszystko pozwalam sobie odświeżyć temat, może dzisiaj pójdzie lepiej.
Ktoś może dzisiaj mi pomóc w temacie GIS?
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Systemy GIS w energetyce

0
Post autor: Simcode »

Może tu tkwi problem .
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert
Posty: 1109
Rejestracja: sob lut 26, 2005 13:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Systemy GIS w energetyce

0
Post autor: Bonius »

Witam :)
Niestety nie o to mi chodziło. Troszkę teorii o GIS poczytałem.
Raczej miałem na myśli "rozwinięcie tej rozmowy":

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Inaczej mówiąc chciałby się zorientować jakie systemy GIS zostały wdrożone w przedsiębiorstwach energetycznych albo jakie warto by było wdrożyć.

Mam na oku dwa, ale z braku wiedzy nie jestem w stanie ich właściwie ocenić.
ArcGIS - ESRI i EL.GIS - GLOBEMA.
Linków nie podaję z przyczyn regulaminowych forum :(.

P.S.
Taki system GIS powinien współpracować z systemami SCADA i SAP.
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Systemy GIS w energetyce

0
Post autor: Simcode »

Tak podejrzewałem , mam okazję korzystać jako użytkownik z jednego z systemów Syndis .
Tu wzmianka o tym systemie.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
ODPOWIEDZ