Wartość rezystancji uziemienia dla przepięciówki

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

Re: Wartość rezystancji uziemienia dla przepięciówki

0
Post autor: melon »

electrics pisze:Uziemienia należy stosować szerokie, a nie głębokie
Do instalacji odgromowej to sprawa kontrowersyjna.
Przy otoku i tak nie uzyska kolega jednorodnego rozpływu prądu na całej jego długości. Zawsze największy prąd powstaje przy pierwszym styku uziomu z gruntem. I chyba lepiej jak pozostały prąd zostanie odprowadzony głębiej przez uziom pionowy niż płycej poprzez uziemienie otokowe. Gdzie wystąpi większe napięcie krokowe lub dotykowe na częściach przewodzących związanych z ziemią dla urządzeń zewnętrznych.

Następuje ciągły rozwój techniki i technologi, to co uczyli 20 lat temu w dzisiejszych czasach może być nieaktualne i przestarzałe.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wartość rezystancji uziemienia dla przepięciówki

0
Post autor: electrics »

Mnie uczyli na zaocznych w zeszłym roku. Pokazywali naocznie, że otok lepszy. Może się mylili... Jeśli chodzi o czas, to myślę, że milisekundy, to jest max...

a jak to mówią... od wartości prądu, i czasu jego przepływu.
megatech_pl
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 55
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 10:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wartość rezystancji uziemienia dla przepięciówki

0
Post autor: megatech_pl »

I kurde wszyscy mają rację. Błąd polega na tym że nie rozróżniane są uziemienia i ich różne funkcje.

Jeżeli ogranicznik likwidować ma przepięcia których żródłem sa uderzenia piorunowe to oczywiscie lepszym jest uziemienie odgromowe - pionowe, a jeśli przepięcia są komutacyjne- łączenioowe z instalacji elektrycznej to uziemienie ochronne - jest poziomme bo taki wektor mają prądy wyrónawcze instalacji energetycznej. Widzę że nie bardzo zrozumiała jest funkcja samego uziemienia.

W aspekcie poprawnej pracy ogranicznika przepięć wewnątrz obiektu nie istnieje kryterum wymaganej rezystancji tzw. uziemienia przepięciowego. To jest moje zdanie.
K.M.
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

Re: Wartość rezystancji uziemienia dla przepięciówki

0
Post autor: melon »

megatech_pl pisze:nie istnieje kryterum wymaganej rezystancji tzw. uziemienia przepięciowego.
To dlaczego producenci osprzętu ogromowego podają i w normach można spotkać wartość 10 ?
Fundametnowego się nie podaje bo tam jest poniżej tej wartości.
Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert
Posty: 1109
Rejestracja: sob lut 26, 2005 13:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Wartość rezystancji uziemienia dla przepięciówki

0
Post autor: Bonius »

Witam
megatech_pl pisze: Jeżeli ogranicznik likwidować ma przepięcia których żródłem sa uderzenia piorunowe to oczywiscie lepszym jest uziemienie odgromowe - pionowe, a jeśli przepięcia są komutacyjne- łączenioowe z instalacji elektrycznej to uziemienie ochronne - jest poziomme bo taki wektor mają prądy wyrónawcze instalacji energetycznej. Widzę że nie bardzo zrozumiała jest funkcja samego uziemienia.
Liczę, analizuję i wyznaczam i co bym nie założył i jak bym nie liczył wychodzi mi całkiem inny ten wektor. Może Kolega pomóc mi gdzie popełniłem błąd. Zastanawiam się czy przypadkiem nie przyjąłem przenikalność względnej poprzecznej otocznia przewodnika o złej wartości. Oczywiście przy założeniu, że przekrój poprzeczny otoczenia w osi prostopadłej do przewodnika jest wielokrotnie większy od przekroju przewodnika, a jego rezystancja jest na tyle mała dla rozpatrywanych częstotliwości, że można ją pominąć i w analizie uwzględniać tylko reaktancję z poprawą Hamlerte'a.
Nie mam przy sobie literatury i tak liczyłem na szybko z pamięci. Nie jestem też pewien czy zamiast przenikalności poprzecznej nie powinno się podstawiać podłużnej. Może w tym tkwi mój błąd?
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)
mirek550
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: ndz lut 12, 2012 17:17

Re: Wartość rezystancji uziemienia dla przepięciówki

0
Post autor: mirek550 »

Powiem wam że jestem pod wrażeniem ! Na każdy temat każdy ma swoje zdanie... Czegokolwiek dowiedzieć się od nas fachowców to rzecz niemożliwa. Każdy robi jak uważa za stosowne, znalezienie filmiku jak wbić szpilkę poprawnie i jak ja połączyć z rozdzielnia graniczy z cudem tak samo jak wypełniony protokół z pomiarami które też każdy robi jak chce... Boże pomóż nam biednym elektrykom.... Dzieje się tak dlatego że nie mamy jasno sprecyzowanych przepisów ! Normy niby są ale prawnie nie trzeba ich się trzymać do odbioru instalacji teraz przeczytałem ze komisja powinna sie skladac z trzech osób .... ITP Itd. piiiiiiiiii
Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 214
Rejestracja: wt gru 27, 2016 23:25
Lokalizacja: Kraków

Re: Wartość rezystancji uziemienia dla przepięciówki

0
Post autor: Ramzes2 »

Cóż...

Ja z kolei widziałem w moich źródłach, dwie wartości graniczne. Jedna 10Ω, a druga 7Ω.
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.
davidcie
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: czw cze 18, 2020 11:55

Wartość rezystancji uziemienia dla przepięciówki

0
Post autor: davidcie »

Koledzy wybaczcie odkopywanie tematu sprzed lat. Zagadnienie interesuje mnie jednak bezpośrednio i uznałem, że skoro jakieś wypowiedzi już padły to szkoda zakładać nowy temat. Jeśli popełniam faux pas i lepiej zacząć dyskusję od nowa, przepraszam i proszę o zwrócenie uwagi.

Zakładając zatem brak instalacji odgromowej / LPS ale istnienie ochronników przeciwprzepięciowych – czy istnieje jakakolwiek przesłanka prawna lub normowa dla konkretnej wartości rezystancji uziemienia wynikająca z ich instalacji? Przejrzałem trochę norm i publikacji brażowych w zakresie fotowoltaiki (w której zabezpieczenia SPD są dość szeroko stosowane) w nadziei, że trafię na źródło mitycznego „10Ω bo przepięciówka”, ale konkretnych rekomendacji w tym zakresie nie znalazłem:

  • PN-HD 60364-7-712:2016-05 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 7-712: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Fotowoltaiczne (PV) układy zasilania
  • PN-EN 61173:2002 Ochrona przepięciowa fotowoltaicznych (PV) systemów wytwarzania mocy elektrycznej. Przewodnik (zastąpiona przez PN-HD 60364-7-712)
  • PN-EN 61643-31:2019-07 Niskonapięciowe urządzenia ograniczające przepięcia. Część 31: Wymagania i metody badań dla SPD instalacji fotowoltaicznych
  • PN-EN 62305-1:2011 Ochrona odgromowa. Część 1: Zasady ogólne
  • PN-EN 62446-1:2016-08 Systemy fotowoltaiczne (PV). Wymagania dotyczące badań, dokumentacji i utrzymania. Część 1: Systemy podłączone do sieci. Dokumentacja, odbiory i nadzór W punkcie 5.2.7c czytamy: „Where SPDs are fitted, they have been installed to the requirements of IEC/TS 62548:2013”.
  • IEC 62548:2016 Photovoltaic (PV) arrays. Design requirements W sekcji 7.4.2 Earthing and bonding arrangements na rys.11 uziemienie SPD oznaczone jako uziemienie robocze, bez określenia dodatkowych wymogów odnośnie jego rezystancji.
  • Ograniczanie przepięć w instalacji elektrycznej prof. Sowa
  • Lightning Protection Guide DEHN
  • Lightning and surge protection basics Phoenix Contact
  • Zabezpieczenia przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych Polski Komitet Ochrony Odgromowej SEP pod kier. dr.inż. Wiatera
  • Zabezpieczenia elektryczne w systemach fotowoltaicznych mgr inż. Dolata

Wzmiankę rekomendującą rezystancję uziemienia ograniczników przepięć nie przekraczającą 10Ω znalazłem w normie PN-E-05100-1:2000 Elektroenergetyczne linie napowietrzne. Projektowanie i budowa. Linie prądu przemiennego z przewodami
roboczymi gołymi
(pkt. 10.3.3) i na te zapisy powołuje się np. Energa w wytycznych do projektowania budowy linii SN. Ale zgodzimy się chyba wszyscy, że jest to dość odległa tematyka od zabezpieczenia przeciwprzepięciowego instalacji odbiorczej w domku jednorodzinnym.

mirekkolodziej pisze: pt lut 10, 2012 17:02 Dla urządzeń SPD być może kolegę zainteresują wartości podane w załączniku E do normy PN-EN 62305-1:2008 (nowszej nie mam i nie sprawdzałem nawet w tej chwili czy już jest zastąpiona).
Tablica E1 podaje szereg wartości umownych impedancji uziemienia w uzależnieniu od rezystywności gruntu. Sporo danych więc trudno to zacytować. Ale w skrócie - dla wszystkich klas LPS (I, II, III i IV) w zakresie przeciętnej rezystywności za jaką uznaje się 500 ohm x m, wymagane Z1=10 ohm.
Po pierwsze, wskazana tabela ma być chyba raczej pomocą w wyliczeniu prądu przepływającego przez zewnętrzne części przewodzące i linie połączone do obiektu, w który nastąpiło wyładowanie, a nie rekomendacją odnośnie rezystancji uziemienia wymaganej dla SPD. Po drugie, dotyczy LPS, a w opisywanym przypadku rozpatrujemy sytuację bez LPS.

rel pisze: pt lut 10, 2012 19:25 Producent przepięciówki podaje warunki podłączenia. Długość przewodów i przekrój.
melon pisze: sob mar 10, 2012 11:20 To dlaczego producenci osprzętu ogromowego podają i w normach można spotkać wartość 10 ?
Ramzes2 pisze: pn kwie 10, 2017 10:54 Ja z kolei widziałem w moich źródłach, dwie wartości graniczne. Jedna 10Ω, a druga 7Ω.
Nie tylko w tym ale wielu innych wątkach przewija się sugestia, że konkretne wartości wymaganej rezystancji uziemienia podają producenci ochronników. Jeśli chodzi np. o linie napowietrzne, owszem – ale co z bardziej prozaicznym domkiem jednorodzinnym? Przejrzałem kilkanaście takich instrukcji instalacji różnych producentów, wraz z broszurami dodatkowymi. Długości przewodów, pole przekroju – tak, ale w żadnej dotyczącej ochronników AC bądź DC nie trafiłem na wymóg zejścia poniżej jakiejś konkretnej rezystancji uziemienia.

Będę wdzięczny za pomoc bardziej doświadczonych i obeznanych z tematyką SPD kolegów bo być może coś przeoczyłem. Ale jeśli nie i wymogu lub choćby rekomendacji konkretnej rezystancji uziemienia przy SPD bez LPS nie ma nigdzie z wyjątkiem przekonań wielu elektryków / projektantów / instalatorów, warto chyba móc to definitywnie stwierdzić.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Wartość rezystancji uziemienia dla przepięciówki

0
Post autor: elmontjs »

Zajrzyj kolego do normy PN-EN 62305-3 rozdz.5.4.1
Człowiek uczy się całe życie i ...
davidcie
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: czw cze 18, 2020 11:55

Wartość rezystancji uziemienia dla przepięciówki

0
Post autor: davidcie »

elmontjs pisze: ndz lis 08, 2020 11:51 Zajrzyj kolego do normy PN-EN 62305-3 rozdz.5.4.1
Dziękuję, faktycznie tu jeszcze nie zaglądałem. Żeby może innym kolegom przybliżyć punkt pozwalam sobie zacytować:
5.4 Earth-termination system
5.4.1 General
When dealing with the dispersion of the lightning current (high frequency behaviour) into the ground, whilst minimizing any potentially dangerous overvoltages, the shape and dimensions of the earth-termination system are the important criteria. In general, a low earthing resistance (if possible lower than 10 ohm when measured at low frequency) is recommended.
Tyle, że warto mieć na uwadze kontekst tej rekomendacji. Tytuł całego rozdziału to External lightning protection system, zewnętrzne urządzenia piorunochronne, definiowane przez samą normę w pkt. 5.1.1 jako:
The external LPS is intended to intercept direct lightning flashes to the structure [...] and conduct the lightning current from the point of strike to ground.
Chodzi zatem o rezystancję uziemienia dla odgromówki, która jak powszechnie wiadomo nie powinna faktycznie zwykle przekraczać 10 omów (choć czasem i to jest niemożliwe do osiągnięcia). W rozpatrywanym przypadku mamy jednak SPD bez odgromówki.

Ps. Kolegom też ucina tekst po wstawieniu symbolu jednostek rezystancji?
ODPOWIEDZ