Wiwat odgromówka, wiwat partacze.

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Wiwat odgromówka, wiwat partacze.

0
Post autor: marcin225 »

Jak tak spojrzeć z perspektywy to kto wie czy odstęp nie zachowany :D :D

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Wiwat odgromówka, wiwat partacze.

0
Post autor: STANCA »

marcin225 pisze: ndz lut 21, 2021 18:27 Jak tak spojrzeć z perspektywy to kto wie czy odstęp nie zachowany :D :D
Na moje oko odstęp to około 3-4 średnic rurki (na oko 25mm), którą wchodzą do obiektu sygnały i skąd dochodzi zasilanie, może być za mało.

W razie przywalenia w obiekt totalna zagłada monitoringu i tej reszty.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wiwat odgromówka, wiwat partacze.

0
Post autor: Simcode »

Powtórzę jeszcze raz moje zdanie kiedyś wypowiedziane. Ja nie wierzę by cokolwiek przetrwało z elektroniki jeśli uderzenie będzie bezpośrednio w budynek. Trochę się tego człowiek napatrzył.
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Wiwat odgromówka, wiwat partacze.

0
Post autor: marcin225 »

Simcode pisze: ndz lut 21, 2021 19:49 Powtórzę jeszcze raz moje zdanie kiedyś wypowiedziane. Ja nie wierzę by cokolwiek przetrwało z elektroniki jeśli uderzenie będzie bezpośrednio w budynek. Trochę się tego człowiek napatrzył.
Bo i rzadko kiedy masz wszystkie linie wchodzące do budynku chronione. Zazwyczaj jest to tylko zasilająca, a wszystkie kamery, zasilenia bram, sterowania bram, zasilania po niskim napięciu elektrozaczepów w furtkach, oświetlenia ogrodów itp już nie są chronione bo koszt ochronników linii sygnałowych jest duży.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Wiwat odgromówka, wiwat partacze.

0
Post autor: STANCA »

marcin225 pisze: ndz lut 21, 2021 18:27 Jak tak spojrzeć z perspektywy to kto wie czy odstęp nie zachowany :D :D
Robiąc okresowy przegląd musisz to widzieć i odnotować.
Załączniki
Brak odstępu.jpg
Brak odstępu.jpg (37.52 KiB) Przejrzano 6492 razy
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Wiwat odgromówka, wiwat partacze.

0
Post autor: marcin225 »

STANCA pisze: pn lut 22, 2021 17:12
Robiąc okresowy przegląd musisz to widzieć i odnotować.
Nie robię żeby się nie irytować bo i tak nikt tego nie poprawi :D Szczęśliwie od lat zajmujemy się nowymi obiektami gdzie od początku do końca po swojemu robi się samemu a co po latach dołożą to już mnie nie interesuje.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Wiwat odgromówka, wiwat partacze.

0
Post autor: STANCA »

Kolejna fotka, jak długo jeszcze będę mógł robić takie fotki. Nikomu to nie przeszkadza przez lata.
Załączniki
strach tu stanąć w czasie burzy.jpg
strach tu stanąć w czasie burzy.jpg (21.85 KiB) Przejrzano 6483 razy
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wiwat odgromówka, wiwat partacze.

0
Post autor: Simcode »

Tu powinien być jeszcze pod tytuł. " Historia jednej takiej instalacji odgromowej"
Stojący dom obok mojego ktoś wykupił. Wprowadziła się firma remontowa i robią całkowity remont domu z 36 roku ściany stropy rynny, dach , balkony, fundamenty.Tak wzmocniono fundamenty wylewając wokół niego 50 cm wzmocnienie . I tu zaczyna się historia odgromówki. Niestety do owego fundamentu nie włożono nic by wykonać uziom fundamentowy a szło to zrobić. Ale sobię myślę że może dadzą do wykopu który był wykonany wraz z fundamentem nowym -też nie zasypano wszystko. Wykonali ocieplenie a pod nim w peszlu ( zwykłym) dano pręt ocynkowany dla instalacji odgromowej. No to sobie myślę że teraz to szpilki będą robić -ale nie . co wykonali to pokazują poszczególne zdjęcia . Pierwsze zdjęcie od dołu to wystający pręt z elewacji na drugim zdjęciu włożyli pręt do ziemi a na trzecim najwyższym widać jak wykonali uziom, przysypali gruzem. Na ten gruz teraz dadzą kostkę.
Dom ten jest bardzo duży wielopiętrowy będą tam mieszkali lekarze a w pozostałych pokojach będą przychodnie specjalistyczne.
Załączniki
uziom1.jpg
uziom1.jpg (115.89 KiB) Przejrzano 5876 razy
uziom.jpg
uziom.jpg (118.37 KiB) Przejrzano 5876 razy
uziom2.jpg
uziom2.jpg (102.67 KiB) Przejrzano 5876 razy
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Wiwat odgromówka, wiwat partacze.

0
Post autor: luka2nd »

I jeszcze aluminiak. Przecież to zaraz zgnije.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Wiwat odgromówka, wiwat partacze.

0
Post autor: STANCA »

Witam

Kolega Simcode pokazał typowy przykład braku nadzoru nad wykonaniem specjalistycznej instalacji, na której zapewne nie zna się kierownik budowy posiadający inną specjalność, jak też wykonawcy twierdzący; panie my wszystko robimy kompleksowo, wszędzie tak robimy i zawsze było dobrze.

Stare powiedzenie .
Nie ma złego pracownika, zły może być tylko kierownik!

Ja też spotkałem kawałek bednarki wciśnięty do ziemi przez budowlańców robiący za uziom, przechodząc kopnąłem i wyleciał z ziemi.

Zapraszam do poczytania:

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Typowe błędy związane z projektowaniem i wykonywaniem urządzeń piorunochronnych

Krzysztof Wincencik – DEHN POLSKA Sp. z o.o., Stanisław Osiński – ELSTAN Poznań

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
ODPOWIEDZ