Błąd w sztuce - czy pełny profesjonalizm.

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
el-engineer
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 44
Rejestracja: pn sie 31, 2009 23:04
Lokalizacja: Exeter

Re: Błąd w sztuce - czy pełny profesjonalizm.

0
Post autor: el-engineer »

rysiu71 pisze:
mania pisze:Witam.

Powracając do problemu, pomijając już problem selektywności. Mam to szczęście, że w moim rejonie instaluje się wyłączniki selektywne. Kolego Rysiu czy według Ciebie trzy pojedyncze wyłączniki selektywne (bo taki jest wymóg) jest błędem w sztuce?? a jeśli tak to dlaczego.
Kolego "mania" doradź jakie to są zabezpieczenia typ oraz ich wielkość.
Chciałem już zakończyć temat, który zacząłem ale chętnie poczekam na wypowiedź Kolegi.

Chciałbym przypomnieć, że dyskusja dotyczy instalacji odbiorczej a nie rozdzielczej.
Proponuję zastosować nadmiarowo-prądowe z charakterystyką "D"
Jeżeli nie ma obwodów z dużymi obcążeniami indukcyjnymi, to resztę zabezpieczyć "B". Jeżeli zachodzi konieczność użycia "C" to przynajmniej dwa szeregi niżej w stosunku do przedlicznikowych. Powinno śmigać.

Pozdrawiam

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Błąd w sztuce - czy pełny profesjonalizm.

0
Post autor: rysiu71 »

el-engineer pisze:Witam Kolegów

Odnośnie zabezpieczania odbiorników wielofazowych przychylam się do opinii innych kolegów, że do tego celu służą zabezpieczenia indywidualne lub obwodowe. Nigdy takiej roli nie pełnią zabezpieczenia przedlicznikowe.
Pozdrawiam
Dziękuje koledze za mądre opinie.Teraz przynajmniej poznałem tajemnice dlaczego tak trzymali się zespolonych.

Zabezpieczenie przedlicznikowe spełniałoby swoją role gdyby miało wielkość przynajmniej 60A ale niestety w naszych warunkach nie stać nas na taki komfort
( na komfort tak dużej mocy zamówionej)
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Błąd w sztuce - czy pełny profesjonalizm.

0
Post autor: rysiu71 »

el-engineer pisze:
Proponuję zastosować nadmiarowo-prądowe z charakterystyką "D"
Jeżeli nie ma obwodów z dużymi obcążeniami indukcyjnymi, to resztę zabezpieczyć "B". Jeżeli zachodzi konieczność użycia "C" to przynajmniej dwa szeregi niżej w stosunku do przedlicznikowych. Powinno śmigać.

Pozdrawiam
Z zastosowanie zabezpieczeń "D" czy "C" aby uzyskać selektywność to bym polemizował ale mam zamiar zakończyć ten temat i czekam na wypowiedzi Kolegi Mania
el-engineer
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 44
Rejestracja: pn sie 31, 2009 23:04
Lokalizacja: Exeter

Re: Błąd w sztuce - czy pełny profesjonalizm.

0
Post autor: el-engineer »

Kolego Rysiu

D przed licznik nadaję się jak najbardziej. Obaj wiemy że wielkość prądu 32A lub 25A to tylko ogranicznik cenowy w opłacie za przyłączenie. Jeżeli chodzi o skuteczność ochrony od porażeń to nawet tak wolny D na 100% spełni swoje zadanie. Oczywiście zgadzam się odnośnie selektywności pomiędzy wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi. Pewnie wielu elektryków nie zdaje sobie nawet sprawy z tego jak różnie potrafią działać w zależności od czynników takich jak temperatura otoczenia, stałe obciążenie obwodu, wiek zabezpieczenia i ilość dotychczasowych zadziałań. O czystości po budowie już nie wspomnę.

Pozdrawiam i czekam na inne ciekawe tematy do dyskusji
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Błąd w sztuce - czy pełny profesjonalizm.

0
Post autor: rysiu71 »

Jak tylko weszły na rynek zabezpieczenia typu :"B" "C" i "D" zrobiłem próbę.
Próba polegała na tym iż szeregowo zamontowałem trzy zabezpieczenia pierwszy 16A B ,jako drugi 25C a trzeci 50 D.
Przewód fazowy dotknąłem szybko do PE i go równie szybko oderwałem
Efektem tego zwarcia było wyzwolenie tylko wyłącznika 16B.
Następnym razem próbę ponowiłem ponownie dotykając mocniej przewód fazowy do PE , już bez odrywania.

Efektem oczywiście było wyzwolenia wszystkich wyłączników po kolei.

Jak czasami spala się żarówka to wywala typ "B" i nie zdarzyło mi się ,żeby wyzwoliły zabezpieczenia wyższe lecz nieselektywne.
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Błąd w sztuce - czy pełny profesjonalizm.

0
Post autor: elpapiotr »

Witam.

Z tą selektywnością jest tak :
na stronie 5 tego wątku pokazałem zdjęcie zabezpieczeń przedlicznikowych - zasilanie do budynku mieszkalnego -
http://ise.pl/index.php?option=com_jfus ... 3&start=40
Właściciel przez niedopatrzenie kupił żarówki na 24V. Po wkręceniu jednej wywaliło B10 w rozdzielnicy domu oraz zabezpieczenie przedlicznikowe C20.

Kolejny przykład to obecnie dołączone zdjęcie. Zabezpieczenie części frontowej sporego budynku ze sporą ilością odbiorców, z lokalami usługowymi włącznie. Zwarcie w obwodzie instalacji wewnętrznej spowodowało zadziałanie wyłącznika samoczynnego B16 oraz jednego z tych zasilających C50.

Przy zwarciu selektywność przytoczonych zabezpieczeń jest ... żadna.
Załączniki
Zabezpieczenie budynku frontowego.jpg
Zabezpieczenie budynku frontowego.jpg (233.44 KiB) Przejrzano 3209 razy
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Błąd w sztuce - czy pełny profesjonalizm.

0
Post autor: rysiu71 »

Podsumowując dyskusję po wielu wypowiedziach wychodzi na to, że w całym kraju większość wykonawców nie stosuje się do zaleceń stosowania selektywności zabezpieczeń ze względów ekonomicznych.

Warunki jakie dają zakłady energetyczne tzn zależność zabezpieczenia głównego od mocy zamówionej nie sprzyjają właściwej selektywności.

Podejście wykonawców jak i inwestorów do oszczędności powodują ze przekroje kable lub przewodów zastosowanych na WLZ-ty są często zbyt małe aby zastosować zabezpieczenia dzięki którym udało się zachować odpowiednią selektywność .

Nie udało się w dyskusji określić czy błędem w sztuce jest stosowanie pojedynczych zabezpieczeń czy zespolonych.
Udało się jednak wyjaśnić, że większość nie stosuje selektywności zabezpieczeń gdyż mamy takie uwarunkowania jakich nie ma np w Niemczech.

Moim zdaniem jednak brak odpowiedniej selektywność pomiędzy zabezpieczeniami jest błędem w sztuce.Dziwi tylko fakt, że taki błąd jest powszechnie stosowany skoro wielkość zabezpieczeń przedlicznikowych jest dyktowany przez Zakłady Energetyczne nie wg selektywności a według kasy jaką się zapłaci przy zamówieniu mocy.

Chciałbym zakończyć dyskusję i dziękuję kolegom za udział.
Zablokowany