Tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe

0
Post autor: STANCA »

Tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe", a przewody o izolacji wysokonapięciowej.
Koledzy
Na rynku pojawiają się oferty towaru tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe", który zapewne nie wiele mają wspólnego z zapewnieniem bezpieczeństwa.
Są w kraju firmy, które oferują "rury instalacyjne odgromowe". Dociekałem tego tematu i dalej nie wiem co wspólnego ma ten wyrób z izolowaniem przewodu odprowadzającego.
Nie trafiłem na parametry elektryczne wyrobu firmy elkobis.

Otrzymałem coś co nie może robić za deklarację zgodności CE. Pokazałem koledze znającemu temat i odpisał mi tak;
"... Ponadto ta deklaracja jest świeżutka, wczoraj zapytałeś a dzisiaj ją zgotowali.
Z opisu w deklaracji wynika że jest to wyrób metalowy i betonowy, nie posiadający wymiarów i masy ( nie podano takowych)
Z oferty natomiast wynika iż jest to rura PCV.
Interesujące byłoby zobaczyć sprawozdanie z badań wykonanych przez SIMPTEST , na który powołują się w deklaracji.
To jest robienie idioty z klienta."


Tu następna firma usiłuje sprzedawać rury odgromowe.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
W swoich materiałach stwierdzają, że produkt przebadany w laboratorium wysokich napięć na Politechnice Białostockiej (?)
Specyfikacja techniczna nie podaje parametrów elektrycznych tego wyrobu.

Gdzie jest prawda?
Jeżeli ktoś ma wiedzę na temat atestów, sposobu badań i parametrów izolacyjnych tz. "rur odgromowych" proszę o wypowiedzi.

Nowe technologie pozwalają nam skracać dystans pomiędzy instalacjami stosując przewody uziemiające CUI w izolacji, które również eliminują ryzyko porażenia osób w strefie LPZ 0.
Swoją budową i stosowną izolacją zmniejszają zagrożenie i warto je też zastosować do przewodów odprowadzających przy przejściach często użytkowanych.

Wymagania jakie spełnia przewód CUI:
– udarowa wytrzymałość izolacji 100 kV (1,2/50
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elektronb
Ekspert
Ekspert
Posty: 678
Rejestracja: śr sie 31, 2011 18:39
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe

0
Post autor: elektronb »

Witam,
Na wstępie dziękuję koledze STANCA za poruszenie tak ważnego tematu.

Może zaczniemy kable SN pozbawiać izolacji i puścimy w tych wspaniałych rurkach? Skoro mają one taką wytrzymałość... :lol:

Prowadzenie przewodów odprowadzających nieizolowanych w rurkach jest czymś nagminnym. U mnie w terenie ostatnio oddana stacja Trafo po remoncie przewody odprowadzające posiada w zwykłych rurkach RL

Ciekawie też jest w projektach np. tu
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] (znaleziono w google)
4. Przebudowa istniejących przewodów odprowadzających pionowych z
dachu do uziemienia, złączy kontrolnych i przewodów uziemiających ZK-1
do ZK-70 wg rys. E1.
Przewody odprowadzające instalacji odgromowej zaprojektowano z drutu
Fe/Zn Ø8 w oparciu o normę PN-IEC 61024-1:2001. Stare przewody
odprowadzające wraz z osprzętem i złączami należy zdemontować.
Nowe przewody Fe/Zn Ø8 umieścić w rurkach sztywnych z PCV typu RL 37
i układać na ścianach zewnętrznych budynku na uchwytach z PCV.
Przewody odprowadzające łączyć na dachu złączami krzyżowymi z
istniejącymi zwodami poziomymi niskimi, oraz z rynnami lub obróbkami
blacharskimi.
Złącze kontrolne montować w skrzynce probierczej o wymiarach
150x150x100 mm na wysokości 1,6 m od ziemi.
Istniejące przewody uziemiające (bednarki Fe/Zn 25(30)x4 mm) umieścić w
rurkach sztywnych z PCV typu RL 47 od skrzynki probierczej do głębokości
0,4 m pod powierzchnią ziemi. Rurki montować do ściany na uchwytach.
Przewód odprowadzający ze złączem kontrolnym o numerze proj. ZK-15
należy zamontować na ścianie (przesunąć o ok. 3 metry w prawo poza
blaszaną osłonę).

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe

0
Post autor: STANCA »

Witam
Napisałem do firmy Elektroplast pytanie;

Proszę o dokładne parametry elektryczne tego wyrobu.
Jeżeli można otrzymać jakieś wyniki badań z laboratorium wysokich napięć to też, proszę.
/-/

Okazuje się, że mają więcej wyrobów "odgromowych"

"Przeznaczenie produktu: Rury sztywne typu RSO, oraz złączki proste sztywne ZPSO przeznaczone są do izolowania przewodów odprowadzających zewnętrznego LPS (Lightning Protection System)."

Moja wiara tak głęboko nie sięga, czekamy na odpowiedź.

Jak parametry tych rureczek mają się do opracowanych i przebadanych przewodów w izolacji wysokonapięciowej zobaczymy.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe

0
Post autor: STANCA »

Witam kolegów

Przykłady jak wyżej pokazują nam, że musimy pogłębiać naszą wiedzę i nie zawsze wierzyć ślepo we wszystko co napisane.
Godnym potępienia jest fakt, że osoby z uprawnieniami UB często bez zgody i wiedzy projektanta wprowadzają zastępcze wyroby, które nie zapewniają podobnych czy zbliżonych parametrów. Przykład opisany wyżej.

W jakimś szpitalu projektant przewidział elementy instalacji elektrycznej trudnopalne, wykonawca zmienił na zwykłe tańsze, inspektor nadzoru przyklepał i gra do spotkania z prokuratorem po pożarze.

Musimy poznać rozporządzenia o wyrobach budowlanych, o certyfikacji i oznaczeniu CE. Rynek jest agresywny, liczy się kasa - o bezpieczeństwie wyrobu nie wszyscy pamiętają. Producenci wyrobów budowlanych często przemilczają parametry, którymi nie ma co się chwalić. My musimy zdawać sobie z tego sprawę i potrafić odnaleźć te ukryte dane wyrobu, który może zdyskwalifikować naszą pracę.
Potrzeba by wykonawcy, inspektorzy nadzoru a przede wszystkim projektanci zwracali uwagę i mieli świadomość co czytają i jaką dany dokument ma wartość.

Byłem kiedyś na szkoleniu gdzie prowadzący porównał nam parametry ochronników przeciwprzepięciowych różnych producentów, tam oczy nam się otworzyły jak można ukryć to czego nie spełnia wyrób.

Fakt, wyroby znaczących producentów są droższe, ale firmy posiadają specjalistyczne laboratoria, gdzie każdy wyrób pomimo kontroli międzyoperacyjnej poddawany jest szczegółowym badaniom i analizom - zapewniając jakość. Zwiedzałem takie zakłady i laboratoria.

Ci co robią masówkę pod klienta co chce tanio kupić nie zawsze zwracają większej uwagi na jakość. Laboratoria rozbudowane to spore koszty.

Ten stan jest nie tylko w wyrobach budowlanych. Zalewa nas też wyrób z Chin, nauczmy się rozpoznawać wadliwe produkty.


Spotkałem kiedyś hasło;
"Jakość się pamięta dłużej jak cenę."

pozdrawiam myślących
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
elektronb
Ekspert
Ekspert
Posty: 678
Rejestracja: śr sie 31, 2011 18:39
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe

0
Post autor: elektronb »

Dz.U. 2004 nr 198 poz. 2041
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sposobów deklarowania zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Obrazek
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe

0
Post autor: Darom »

Witam kolegów

Przeczytałem kartę produktu rur instalacyjnych odgromowych. Z informacji tam zapisanych wnioskuję, że jest to zwykła rura PCV - jaką często można spotkać w nowych instalacjach LPS.
Jest tam napisane:
Izolowanie zewnętrznego LPS powinno być brane pod uwagę, gdy cieplne i wybuchowe skutki w przewodach z prądem pioruna mogą spowodować uszkodzenia obiektu lub jego zawartości
A więc jest to produkt mający wypełniać inne funkcje niż przewody odprowadzające HVI czy CUI.

Producent chce zdobyć więcej rynku poprzez promowanie rur osłonowych PVC dedykowanych jakby do instalacji odgromowych, a w istocie (zapewne) nie różniących się od rur innych producentów (poza zwiększoną grubością ścianki do 3mm).

Uważam, że sytuacja inaczej by wyglądała gdyby producent przypisywał swoim rurom właściwości przewodów HVI czy CUI (zmniejszenie odstępów izolacyjnych czy ochrony przed napięciem dotykowym)

pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe

0
Post autor: STANCA »

STANCA pisze: śr mar 20, 2013 19:59 Witam
Napisałem do firmy Elektroplast pytanie;

Proszę o dokładne parametry elektryczne tego wyrobu.
Jeżeli można otrzymać jakieś wyniki badań z laboratorium wysokich napięć to też, proszę.
/-/

Okazuje się, że mają więcej wyrobów "odgromowych"

"Przeznaczenie produktu: Rury sztywne typu RSO, oraz złączki proste sztywne ZPSO przeznaczone są do izolowania przewodów odprowadzających zewnętrznego LPS (Lightning Protection System)."

Moja wiara tak głęboko nie sięga, czekamy na odpowiedź.

Jak parametry tych rureczek mają się do opracowanych i przebadanych przewodów w izolacji wysokonapięciowej zobaczymy.

STANCA
Dopiero 6 lat czekam na dokładne parametry. :)
Darom pisze: czw mar 28, 2013 19:54 Witam kolegów

Przeczytałem kartę produktu rur instalacyjnych odgromowych. Z informacji tam zapisanych wnioskuję, że jest to zwykła rura PCV - jaką często można spotkać w nowych instalacjach LPS.
Jest tam napisane:
Izolowanie zewnętrznego LPS powinno być brane pod uwagę, gdy cieplne i wybuchowe skutki w przewodach z prądem pioruna mogą spowodować uszkodzenia obiektu lub jego zawartości
A więc jest to produkt mający wypełniać inne funkcje niż przewody odprowadzające HVI czy CUI.

Producent chce zdobyć więcej rynku poprzez promowanie rur osłonowych PVC dedykowanych jakby do instalacji odgromowych, a w istocie (zapewne) nie różniących się od rur innych producentów (poza zwiększoną grubością ścianki do 3mm).

Uważam, że sytuacja inaczej by wyglądała gdyby producent przypisywał swoim rurom właściwości przewodów HVI czy CUI (zmniejszenie odstępów izolacyjnych czy ochrony przed napięciem dotykowym)

pzdr
-DAREK-
Przewody z mojej kolekcji.
Te przewody w izolacji HVI z fotki zapewniają bezpieczny odstęp izolacyjny od 45-90 cm. A rurka, właśnie kto i gdzie widział połączenia, łuki tych rurek jak się zachowują pod napięciem, jakieś badania, wyniki?
https://ise.pl/media/video/forum/rurki.mp4
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe

0
Post autor: STANCA »

Czy ktoś mnie oświeci w jakim celu jest ta rurka zastosowana?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe

0
Post autor: STANCA »

Z innego tematu przeniosłem.
bezpiecznik123 pisze: pn kwie 15, 2019 13:46
STANCA pisze: pn kwie 15, 2019 13:02 (...)

Bardziej bym się obawiał przeskoków z przewodów odprowadzających instalacji odgromowej, ale to już zależy od konkretnego przypadku jak one lecą, a dodatkowo można je umieszczać w rurach izolacyjnych do tego przystosowanych, co by eliminowało takie zjawisko.
(...)

https://ise.pl/media/video/forum/rurki.mp4

luka2nd pisze: pn kwie 15, 2019 19:21
STANCA pisze: pn kwie 15, 2019 14:13 A rurka, właśnie kto i gdzie widział połączenia, łuki tych rurek jak się zachowują pod wys. napięciem, jakieś badania, wyniki?

Jak byłem na szkoleniu w pewnej znanej polskiej firmie, to chwalili się tymi rurkami. Mają nawet do tego kształtki, ale sami przyznają że nie da się ich stosować, bo nie sposób przełożyć drutu przez kolanko fi 20 :D

Ja swoim klientom zawsze proponuję przewody odprowadzające wykonane na uchwytach do rur spustowych, niczego nie chowam pod elewację. Jeśli się starannie wyprostuje drut, to taka instalacja wygląda całkiem przyzwoicie.
Komentarz zbędny.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Tak zwane "Rury instalacyjne odgromowe

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

STANCA pisze: śr mar 13, 2019 13:57 Czy ktoś mnie oświeci w jakim celu jest ta rurka zastosowana?
Zpaytam inaczej. A w czym przeszkadza?
ODPOWIEDZ