Oświetlenie parkowe

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
power04
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 27
Rejestracja: czw paź 20, 2011 9:07

Oświetlenie parkowe

0
Post autor: power04 »

Witam , może ktoś wie o oświetleniu parkowym jakie normy, ile luksów oraz jaki rozsył światła.Wiem że oświetlenie parkowe musi mieć biała barwę.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Re: Oświetlenie parkowe

0
Post autor: marcin225 »

Oświetlenie parkowe nie musi mieć białej barwy aczkolwiek wielu inwestorów sobie taką życzy ze względu na lepsze podkreślenie zieleni otaczającej. Nie jest to jednak żadną normą.
Normy jakie mają zastosowanie przy projektowaniu oświetlenia drogowego to PN-EN 13201.
Na podstawie tej normy określasz klasę drogi (w tym przypadku ścieżki w parku) i w konsekwencji tego parametry jakie musi ona spełniać.
MrElektryk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pt paź 18, 2013 8:12

Re: Oświetlenie parkowe

0
Post autor: MrElektryk »

U mnie na osiedlu w Bydgoszczy (Fordon - tatrzańskie) jest oświetlenie parkowe ze źródłami Indukcyjnymi. Dobrze świeci, poczytałem na stronie producenta ( LEDING z Bydgoszczy) o tym oświetleniu. Ciekawie to wygląda pod względem poboru mocy. Jest to znacznie energooszczędne niż tradycyjne oświetlenie.
Barwa jest biała, załącza się od razu, po drugije strony są zwykłe sodówki i rtęciówki więc jak się załącza światło wieczorem u nas przed blokiem się świeci od razu a tam się dopiero rozświetla.
Czy są jakieś przepisy co do oświetlenia LEDko czyli tzw. Indukcyjnego? Czy można je stosować wszędzie?
a-w
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 141
Rejestracja: wt cze 29, 2010 22:23

Re: Oświetlenie parkowe

0
Post autor: a-w »

MrElektryk pisze:[...]poczytałem na stronie producenta ( LEDING z Bydgoszczy) o tym oświetleniu. Ciekawie to wygląda pod względem poboru mocy. Jest to znacznie energooszczędne niż tradycyjne oświetlenie.[...]
Sorry, ale troszkę realizmu. Wg katalogu w/w firmy źródło LEDKONR60 o mocy 60W generuje strumień 4200-4600lm. Średnio wychodzi mi 4400lm czyli 73,3lm/W.
MASTER CityWhite CDO-TT 70W produkcji PHILIPS ma katalogowy strumień świetlny 6300lm, czyli 90lm/W. Uwzględniając jeszcze 10% mocy na układ zapłonowy mamy 6300/(70*1,1)=81,8lm/W. I gdzie tu ta ZNACZNA OSZCZĘDNOŚĆ?
A najbardziej bawi mnie zdanie z katalogu że źródło 48W zastępuje źródło sodowe 70W...
Miałem okazję przetestować kilka lamp z indukcyjnymi źródłami światła. Żeby uniknąć posądzeń o krypto/anty/reklamę nie podam producenta (ale nie z Bydgoszczy), swoją opinię przemilczę.
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 481
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Oświetlenie parkowe

0
Post autor: e-sparks »

a-w pisze:I gdzie tu ta ZNACZNA OSZCZĘDNOŚĆ?
Pracownik Ledinga dostał bojowe zadanie zachwalać ich produkt, a nie przeprowadzać analizę wartości swoich produktów. Dodatkowo polecenie tak go stresuje, że we właściwe klawisze nie trafia...
"Zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej" - śpiewał kiedyś o Was Sokół.
Pozdrawiam, Wiesław
DarOo22
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: czw mar 07, 2013 7:28

Re: Oświetlenie parkowe

0
Post autor: DarOo22 »

Mówcie co chcecie ale sam ja rowniez testowalem indukcje z racji ze lubie się bawic oswietleniem i pobralem na testy lampy ledko. Fajna sprawa- nie nagrzewają sie, ladne swiatlo i fajne odzwierciedlenie barw.
Kiedys kupilem zarowki phillipsa itp i ludzie, wiekszego badziewia nie widzialem. Szkoda pieniedzy na takie rzeczy.
Ogolnie indukcje sam bede chwalil i polecał innym !
ODPOWIEDZ