Zasilanie przekaźnika DC z źródła o zmiennej polaryzacji

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Oscar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 11, 2013 7:50

Zasilanie przekaźnika DC z źródła o zmiennej polaryzacji

0
Post autor: Oscar »

Proszę o pomoc w takiej oto aplikacji.
Silnik 24V DC jest uruchamiany ze sterownika z zestykami przełącznymi - w zależności od zadanego trybu pracy na wyjściu zmienia się polaryzacja w celu zmiany kierunku obrotów silnika.
Chce uruchamiać inne urządzenie na 230V AC podczas pracy silnika.
Jaki mogę podpiąć przekaźnik równolegle do zasilania silnika?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Galex
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 14
Rejestracja: sob lis 10, 2012 14:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zasilanie przekaźnika DC z źródła o zmiennej polaryzacji

0
Post autor: Galex »

Przekaźnik z cewką na 24V DC. Na przykład RM 84.
Znaczy nie do końca wiem , czy chcesz sterować urządzeniami jednocześnie z tego samego wyjścia sterownika?
Poprzez słowo 'równolegle' rozumiesz jednoczesne załączenie i pracę?
Opisz co chcesz osiągnąć i jakim sterownikiem dysponujesz.

Pozdrawiam :)
Oscar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 11, 2013 7:50

Re: Zasilanie przekaźnika DC z źródła o zmiennej polaryzacji

0
Post autor: Oscar »

Dziękuję za odpowiedz.
Dysponuję sterownikiem: "Zestaw zdalnego sterowania radiowego
Wersja 12V lub 24V + 2 piloty" z dwoma wyjściami ze stykami przełącznymi.

Sterownik załącza silnik 24V DC bramy i zmienia jego polaryzację.
Znajomy prosił, by mu podłączyć lampę na 230V AC, która będzie zapalała się, gdy brama będzie się otwierała lub zamykała.

Podłączając równolegle silnik i przekaźnik w zależności od tego czy brama się otwiera lub zamyka na zaciskach silnika zmienia się polaryzacja.

Proszę o informację czy gdy będę miał równolegle połączony przekaźnik np RM 84 24VDC z silnikiem 24VDC na zaciskach przekaźnika A1 i A2 w zależności od kierunku obrotów silnika będzie na przemian +24V DC i -24V DC, to czy przekaźnik będzie działał prawidłowo?
Awatar użytkownika
Galex
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 14
Rejestracja: sob lis 10, 2012 14:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zasilanie przekaźnika DC z źródła o zmiennej polaryzacji

0
Post autor: Galex »

Tak, powinien działać prawidłowo.

EDIT: Oczywiście chodzi tu tylko o tak zwane 'gołe' przekaźniki. W przypadku gdy będziesz miał przekaźnik z diodą gaszącą, musisz przestrzegać polaryzacji.
Oscar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 11, 2013 7:50

Re: Zasilanie przekaźnika DC z źródła o zmiennej polaryzacji

0
Post autor: Oscar »

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam. :)
kondensator
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 126
Rejestracja: pn lis 12, 2007 12:06
Lokalizacja: polowa

Re: Zasilanie przekaźnika DC z źródła o zmiennej polaryzacji

0
Post autor: kondensator »

Galex pisze:Tak, powinien działać prawidłowo.
EDIT: Oczywiście chodzi tu tylko o tak zwane 'gołe' przekaźniki. W przypadku gdy będziesz miał przekaźnik z diodą gaszącą, musisz przestrzegać polaryzacji.
Wystarczy przed przekaźnikiem zainstalować mostka Graetz'a (W tym przypadku nawet z prawie dowolnych diod prostowniczych, mogą być z demontażu np. zepsutego sprzętu RTV (koszt 0zł...). od strony "nieznanej polaryzacji" wskazany dodatkowo warystor, ew. transil dwukierunkowy i ew. równolegle kondensator nieelektrolityczny - dla celów EMC i SPD; jeżeli przekaźnik nie będzie miał wbudowanej diody gaszącej a diody w mostku prostowniczym będą na niskie napięcie (np. <200V), to ulegną uszkodzeniu - należy zainstalować po stronie przekaźnika diodę i ew. warystor na stałe, aby wymiana przekaźnika na taki bez diody nie spowodowała "dziwnego" uszkodzenia.

Przekaźnik to może mało ambitne zastosowanie mostka Graetz'a w takim układzie (DC na wejściu i na wyjściu), najbardziej przydatne to wbudowanie w urządzenie z odłączanym zasilaczem niskonapięciowym zwł. z wtykiem "okrągłym" - nie trzeba się martwić na którym styku jest plus a na którym minus, w przypadku dobrej filtracji na wyjściu, można nawet podać AC na wejście... (Oczywiście trzeba uwzględnić spadek napięcia na mostku, dla wielu zastosowań i zasilaczach niestabilizowanych będzie ton nieistotny; przy diodach Schottky'ego będzie on mniejszy niż przy "zwykłych krzemowych").
piero
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: sob mar 03, 2007 1:05

Re: Zasilanie przekaźnika DC z źródła o zmiennej polaryzacji

0
Post autor: piero »

Witam
Z tego co wiem to centrale bramowe posiadają wyjście sterujące lampą sygnalizacyjną. Napisz kolego jakiej firmy jest moduł sterujący.
Oscar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 11, 2013 7:50

Re: Zasilanie przekaźnika DC z źródła o zmiennej polaryzacji

0
Post autor: Oscar »

Witam

To nie jest typowy sterownik dedykowany więc nie ma opcji podłączenia lampy:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]


Podłączenie równoległe przekaźnika do napędu powiodło się jednak lampa nie gasła (silniki wyłączane są przez 2 krańcówki) więc podłączę za krańcówką i powinno działać, niestety tylko przy otwieraniu lub zamykaniu ale to już coś.
Dziękuję za pomoc i wpisy. pozdrawiam.
Awatar użytkownika
15kVmaciej
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 58
Rejestracja: pt paź 12, 2012 20:43
Lokalizacja: Wielka Brytania, Essex

Re: Zasilanie przekaźnika DC z źródła o zmiennej polaryzacji

0
Post autor: 15kVmaciej »

Oscar pisze:Witam To nie jest typowy sterownik dedykowany więc nie ma opcji podłączenia lampy:STER-MAX 2K/12V
Oscar pisze:(silniki wyłączane są przez 2 krańcówki)
Czy ja dobrze rozumiem, po naciśnięciu guzika silnik pracuje aż do momentu gdy wyłączy go krańcówka? Żadnych innych zabezpieczeń by brama np nie uszkodziła czegoś lub kogoś??
jakubgalicyjski
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: wt gru 03, 2013 18:26
Lokalizacja: Tarnów

Re: Zasilanie przekaźnika DC z źródła o zmiennej polaryzacji

0
Post autor: jakubgalicyjski »

15kVmaciej pisze:
Oscar pisze:Witam To nie jest typowy sterownik dedykowany więc nie ma opcji podłączenia lampy:STER-MAX 2K/12V
Oscar pisze:(silniki wyłączane są przez 2 krańcówki)
Czy ja dobrze rozumiem, po naciśnięciu guzika silnik pracuje aż do momentu gdy wyłączy go krańcówka? Żadnych innych zabezpieczeń by brama np nie uszkodziła czegoś lub kogoś??
Witam.Ja wcale nie jestem tym zdziwiony,nie dalej jak tydzień temu otrzymałem polecenie przyjrzenia się błędnie działającemu układowi dwóch siłowników firmy Einchell,które sterowały zam-otw bramy.Otóż ten sterownik może pracować bez czujników optycznych,choć opcjonalnie ma taką możliwość,ma też wyjście na lampę sygnalizacyjną 12 V,w rzeczonym układzie nie ma czujników optycznych więc po komendzie "otwórz" czy "zamknij" bram zamyka i otwiera się do zaprogramowanej wcześniej pozycji,realizowane jest to za pomocą czegoś w rodzaju "enkoderów liniowych" umieszczonych w dwóch napędach bramy.
Problem w tym przypadku polegał na tym iż brama zamykała i otwierała się bez przerwy,ale to już inna historia.
Co do pytania Oscara to można tutaj zastosować przekaźnik interfejsowy np. MIR17-001-U240-116 na uniwersalne napięcie w zakresie 12-240 AC/DC bez przestrzegania polaryzacji +/- DC.
ODPOWIEDZ