Zakupy w hurtowni elektrycznej - jak to jest naprawdę?

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)

Jaką kwotę w miesiącu przeznaczasz na materiały elektrotechniczne?

Można wybrać tylko 1. opcję

 
 
Pokaż wyniki

Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 994
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Zakupy w hurtowni elektrycznej - jak to jest naprawdę?

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,

Nie robię zakupów w hurtowniach elektrycznych, właściwie robię, ale nie na tyle aby mieć "specjalne warunki współpracy". Stąd moje pytanie: Jak to działa?

Elektrycy zakupy ograniczają do wybranej, jednej lub kilku hurtowni, ponieważ:
- mają indywidualne rabaty
- odroczone terminy płatności
- możliwość zwrotu niewykorzystanego towaru.

Zakładam, że pomimo takiego "schematu" każdy kupujący robi rozeznanie rynku, sprawdza ceny u konkurencji i szuka lepszych ofert.

A może sprzedawca nie ma żadnego wpływu cenę końcową, hurtownie tylko doliczają niewielkie marże i zmiana dostawcy nie ma większego znaczenia (nie myślę tutaj o wysokości rabatu, bo cena katalogowa może być wysoka, rabat 30% ale wszyscy wiedzą, że w cenie katalogowej to kupują tylko detaliści).

Bardzo proszę o podzielenie się jak to wygląda w Waszym przypadku, chodzi o zasady - schemat działania. Myślę, że dyskusja i opis różnych sposobów współpracy pozwoli nam wszystkim lepiej odnaleźć się na tym rynku i zastanowić się jak czerpać z tego korzyści.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji,
Jacek.
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elektronb
Ekspert
Ekspert
Posty: 678
Rejestracja: śr sie 31, 2011 18:39
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Zakupy w hurtowni elektrycznej - jak to jest naprawdę?

0
Post autor: elektronb »

Takich zakupów robię sporo i to najczęściej w jednej hurtowni, chyba najważniejsze czynniki to:

- dobre zaopatrzenie hurtowni
- indywidualne rabaty
- odroczone terminy płatności
- możliwość zwrotu niewykorzystanego towaru
- terminowość dostaw zamówionego towaru
- możliwość porównania i negocjacji cen
- odpowiedni wybór producenta w zależności od jakości, ceny, rozwiązań technicznych
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 994
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zakupy w hurtowni elektrycznej - jak to jest naprawdę?

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,

Czy "terminowość dostaw zamówionego towaru" oznacza, że zamówiony cały towar hurtownia dostarcza na plac budowy, czy dotyczy to produktów "na zamówienie"? Pytam w kontekście takim, czy dostawcą zawsze jest firma która posiada lokalny oddział. Czy do zaakceptowania jest hurtownia do której "nie jeździmy osobiście".

Pozdrawiam,
Jacek.
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
Awatar użytkownika
elektronb
Ekspert
Ekspert
Posty: 678
Rejestracja: śr sie 31, 2011 18:39
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Zakupy w hurtowni elektrycznej - jak to jest naprawdę?

0
Post autor: elektronb »

EnergoTools pisze:Witam,

Czy "terminowość dostaw zamówionego towaru" oznacza, że zamówiony cały towar hurtownia dostarcza na plac budowy, czy dotyczy to produktów "na zamówienie"? Pytam w kontekście takim, czy dostawcą zawsze jest firma która posiada lokalny oddział. Czy do zaakceptowania jest hurtownia do której "nie jeździmy osobiście".

Pozdrawiam,
Jacek.
Hurtownia która jest na miejscu zawsze jest pośrednikiem (w te układy nie wnikam).
Wszystko zależy od uzgodnień. Towar można odebrać na miejscu (w hurtowni) lub w przypadku większej ilości w umówionym miejscu np. plac budowy

Terminowość oznacza też to, że jeśli towar zamawiam w sobotę i dostaję zapewnienie, że będzie we wtorek - to rzeczywiście tak jest.
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 576
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Zakupy w hurtowni elektrycznej - jak to jest naprawdę?

0
Post autor: Bogdankiz »

Witam
Ciekawostkę zauważyłem w cenach po między producentem a hurtownią, wielokrotnie widziałem ceny u producenta duuuuużo wyższe niż u hurtownika.

Inna ciekawostka to często hurtownicy na początku współpracy proponują rewelacyjne ceny dla nowego odbiorcy (licząc na stałą współpracę)

Prosty wniosek, brać u hurtowników i często ich zmieniać :lol:
Pozdrawiam Bogdan :)
GRANDOR
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 14
Rejestracja: wt lut 10, 2004 18:49
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zakupy w hurtowni elektrycznej - jak to jest naprawdę?

0
Post autor: GRANDOR »

Witam
Też robię zakupy w jednej hurtowni gdzie mam ustawioną punktację zamienianą na kasę i nie zależy mi kupować gdzie indziej ceny dla mnie w zasadzie nie grają roli (zresztą im drożej kupuję tym więcej kasy dla mnie). Pilne materiały również zamawiam przez telefon jest też opcja dostarczenia na budowę przy większych zamówieniach. Wolę taką hurtownie gdzie można wejść w regały i obejrzeć towar, który się kupuje. Oczywiście można też negocjować ceny ale robię to tylko przy zakupach na własny rachunek. Jeśli chodzi o firmę to mają ustalony rabat (cena katalogowa minus rabat) więc w to nie wnikam bo nawet nie biorę faktur tylko WZ termin płatności 30 dni.
Pozdrawiam
novx
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 32
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zakupy w hurtowni elektrycznej - jak to jest naprawdę?

0
Post autor: novx »

Osobiście robię zakupy w kilku hurtowniach ,przeważnie każda ma asortyment w promocji innego producenta .Przy częstych zakupach rabaty pozostałych są zbliżone.Preferuje hurtownię gdzie jeśli brak danego towaru to błyskawicznie potrafią go sprowadzić.
falowniki.com
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 150
Rejestracja: ndz kwie 10, 2005 23:07
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Zakupy w hurtowni elektrycznej - jak to jest naprawdę?

0
Post autor: falowniki.com »

Bogdankiz pisze:Witam
Ciekawostkę zauważyłem w cenach po między producentem a hurtownią, wielokrotnie widziałem ceny u producenta duuuuużo wyższe niż u hurtownika.
To jest oczywiste, producenta nie interesuje detaliczna czy półhurtowa sprzedaż. Po to buduje rynek handlu między innymi włączone do tego są hurtownie.
W mojej branży dodatkowo dochodzi wsparcie techniczne którego żadna hurtownia nie zapewnia.
cokolwiek robisz, zawsze Ktoś Ci pomaga...
Awatar użytkownika
15kVmaciej
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 58
Rejestracja: pt paź 12, 2012 20:43
Lokalizacja: Wielka Brytania, Essex

Re: Zakupy w hurtowni elektrycznej - jak to jest naprawdę?

0
Post autor: 15kVmaciej »

EnergoTools pisze:Witam,Nie robię zakupów w hurtowniach elektrycznych, właściwie robię, ale nie na tyle aby mieć "specjalne warunki współpracy". Stąd moje pytanie: Jak to działa?
Witaj.
System lojalnościowy taki sam, jak na stacjach paliw czy w marketach, ale- jeśli kupujesz na własną działalność, możesz liczyć na rabaty o które trzeba pytać i dopominać się za każdym zakupem.
Jeśli decydujesz, z jakiej hurtowni zakupić, a płaci i tak szef, który na niczym oprócz nóg asystentki się nie zna, to oczywiście wybierasz najbardziej optymalną dla płacącego opcję, licząc na uznanie w oczach szefa i puszczając bokiem uszu jakieś obietnice o bakszyszach od szefa hurtowni.
Przecież afery o przekrętach w inwestycjach to wymysł dziennikarzy, a w środowisku elektryków, wręcz nie do wyobrażenia. Powodzenia.
zaq12wsx
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 56
Rejestracja: ndz mar 06, 2005 0:19
Lokalizacja: Polska Północna

Re: Zakupy w hurtowni elektrycznej - jak to jest naprawdę?

0
Post autor: zaq12wsx »

Od kilkunastu lat współpracuję z jedną hurtownią , kiedyś robiłem im niezłe obroty , teraz obojętnie ile biorę materiału mam maksymalne upusty jakie mi mogą dać ( udostępniają mi wgląd w ich cenę zakupu ) ale to dzięki lojalności i własnemu zaufaniu nawet jak byłem kuszony przez innych hurtowników to pozostałem im wierny. Inną sprawą jest to , że nigdy nie zawaliłem z płatnością a oni z dostawą i jakością towaru. Wzajemny szacunek podstawą współpracy :D Oczywiście mogę brać bez limitu na tzw. zeszyt i sam wybieram z magazynu towar podając im tylko ilości - kwestia zaufania ! , towar też mi dowożą w każdej chwili i w każde miejsce oczywiście gratis :D
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ