Falowniki prądowe i napięciowe

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
kamik_majka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr sty 22, 2014 20:09

Falowniki prądowe i napięciowe

0
Post autor: kamik_majka »

Witam.
Potrzebuję informacji nt. falowników prądowych i napięciowych. Udało mi się znaleźć, że prądowe mają na wyjściu z prostownika dławik i przekształcają regulowane napięcie wyjściowe prostownika na prąd regulowany.
Falowniki napięciowe mają na wejściu kondensator i wygładzają napięcie wyjściowe prostownika.
Czy są to prawdziwe informacje? Może coś jeszcze można do tego dodać? W sieci nie ma niestety zbyt wiele informacji na ten temat :/

Proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
a-w
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 141
Rejestracja: wt cze 29, 2010 22:23

Re: Falowniki prądowe i napięciowe

0
Post autor: a-w »

Spróbuj zamiast "prądowy" i "napięciowy" poszukać "szeregowy" i "równoległy"
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Falowniki prądowe i napięciowe

0
Post autor: Simcode »

W zależności od rodzaju źródła zasilania falownika wyróżnia się:
• falowniki napięcia – zasilane ze źródła napięciowego – na wejściu falownika jest
kondensator, ew. bateria kondensatorów o dużej pojemności,
• falowniki prądu – zasilane ze źródła prądowego – na wejściu falownika prądu jest
dławik
kamik_majka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr sty 22, 2014 20:09

Re: Falowniki prądowe i napięciowe

0
Post autor: kamik_majka »

A co jest na wyjściu takiego falownika? Jak się domyślam to prądowy daje na wyjściu przebieg prądowy, a napięciowy przebieg napięcia. Jednak czy to jest prawda? I jaki jest sens stosować falownik prądowy zamiast napięciowego?
falowniki.com
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 150
Rejestracja: ndz kwie 10, 2005 23:07
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Falowniki prądowe i napięciowe

0
Post autor: falowniki.com »

Krótko mówiąc:

Falownik napięciowy - zasilany ze źródła napięcia stałego o regulowanej lub nieregulowanej wartości, przebiegi prądu fazowego silnika zależnie od częstotliwości przełączania (taktowania) elementów mocy falownika.

Falownik prądowy - falownik zasilany jest prądem stałym o regulowanej wartości w funkcji częstotliwości jego prądu wyjściowego

W prądowych najczęściej jako elementy mocy stosowano tyrystory w napięciowych tranzystory (obecnie IGBT).

pozdrawiam
cokolwiek robisz, zawsze Ktoś Ci pomaga...
kamik_majka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr sty 22, 2014 20:09

Re: Falowniki prądowe i napięciowe

0
Post autor: kamik_majka »

Czy jeśli dobrze rozumiem to sterowanie prędkością za pomocą falownika prądowego odbywa się przez zmianę częstotliwości, a napięciowego przez zmianę napięcia wyjściowego?
falowniki.com
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 150
Rejestracja: ndz kwie 10, 2005 23:07
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Falowniki prądowe i napięciowe

0
Post autor: falowniki.com »

To nie tak !
Może napisz jaka jest Twoja wiedza na temat falowników obecnie produkowanych. Falowniki prądowe nie są popularne i prawdopodobnie nigdy takiego nie zobaczysz. Czyżby jakiś wykładowca sięgnął jeszcze po ten temat ?

Zajrzyj na początek do Akademii Falowników i poczytaj temat [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!].
cokolwiek robisz, zawsze Ktoś Ci pomaga...
kamik_majka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr sty 22, 2014 20:09

Re: Falowniki prądowe i napięciowe

0
Post autor: kamik_majka »

Tak, dostałem takie pytanie i muszę na nie wyczerpująco odpowiedzieć. Wiem, że falowniki (przemienniki częstotliwości) skłądają się z prostownika, układu pośredniego, falownika i układu sterowania.
Falownik prądowy ma dławik w układzie pośrednim. Układ pośredni zamienia napięcie wyjściowe prostownika na prąd stały, a dławik wygładza tętnienia.
Falownik napięciowy ma w ukł. pośrednim kondensator, który wygładza tętnienia. Czy to co napisałem jest prawdą? Można coś jeszcze do tego dodać? Chciałbym też wiedzieć "co jest na wyjściu" z falownika prądowego i napięciowego.
falowniki.com
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 150
Rejestracja: ndz kwie 10, 2005 23:07
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Falowniki prądowe i napięciowe

0
Post autor: falowniki.com »

Z tym dławikiem i kondensatorem to nie tak.
Temat jest zbyt obszerny jak na forum, podeślę plik i wszystko (mam nadzieję) będzie jasne.
pozdrawiam
cokolwiek robisz, zawsze Ktoś Ci pomaga...
Aleksa
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: śr lut 19, 2014 10:54

Re: Falowniki prądowe i napięciowe

0
Post autor: Aleksa »

Skoro jesteś dopiero na początku swojej drogi i przygody z falownikami w takim razie wejdź tutaj i poczytaj sobie [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] Myślę, że te info. mogą Ci dużo rozjaśnić.
ODPOWIEDZ