Sterowanie oświetleniem w lokalu handlowym

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
theQ
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: wt lut 18, 2014 11:09

Sterowanie oświetleniem w lokalu handlowym

0
Post autor: theQ »

Witam kolegów

Jako że nigdy takiego rozwiązania nie stosowałem, a dyskusji widziałem parę to wolę zapytać.
Chodzi o sterowanie oświetleniem w sklepie.
Aby uprościć sterowanie i samą estetykę (moim zdaniem) tego elementu, pragnę zastosować tablicę i esy/fry, przy okazji będzie od razu fajne miejsce na umieszczenie razem z tym kilku zegarów.

Do konkretów:
Mam prawie 20 obwodów, większość to ledy, na obwód nie przekraczające 30W, częściowo "oczka" ledowe na 230, częściowo taśmy z zasilaczami, do tego 4 obwody ze świetlówkami, każdy obwód 116W.
Mówimy więc raczej o malutkich obciążeniach.
Widać więc że 10 świecznikowych wyglądałoby dość "śmiesznie" na ścianie, nie mówiąc o wygodnych opisach.
Oświetlenie jest uruchamiane rano i gaszone wieczorem, część nawet będzie nie ruszana bo będzie to robił zegar, mówimy więc zaokrąglając o max 400 cyklach włącz/wyłącz w ciągu roku.
Same oświetlenie oczywiście jest nadprądowo zabezpieczone w tablicy głównej, chodzi tylko o jego uruchamianie i gaszenie a nie zabezpieczenie.

No i rodzi się pytanie, jak z trwałością w tym przypadku użycia esów/frów? Które byłyby do tego celu lepsze? I przy okazji jakiej marki wtedy je zastosować Legrand/ETI/Hager/Schneider.

Pozdrawiam
Kamil

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Sterowanie oświetleniem w lokalu handlowym

0
Post autor: Simcode »

To obsługa sklepu będzie wyłączała w rozdzielnicy.
Mając tyle do oświecenia może lepiej coś takiego dać;
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Jarek25
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: śr mar 03, 2010 16:51

Re: Sterowanie oświetleniem w lokalu handlowym

0
Post autor: Jarek25 »

Witam Serdecznie

Wyłączniki nadprądowe esy o których Pan wspomina są urządzeniami które powinny znajdować się w rozdzielnicy elektrycznej i nigdzie indziej.

Nie służą nigdy nie służyły i zapewne służyć nie będą jako rozłączniki oświetlenia wiec ich stosowanie jako wyłączniki oświetlenia jest mocnym nieporozumieniem

Często stosowanym rozwiązaniem w tablicach rozdzielczych lokali usługowych jest zastosowanie programowalnego zegara do sterowania stycznikami poszczególnych obwodów załączanie obwodów sklepowych szyldów reklam np o czasie rozpoczęcia sprzedaży
ODPOWIEDZ