Doświetlenie tablic lekcyjnych w szkołach

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
zaq12wsx
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 56
Rejestracja: ndz mar 06, 2005 0:19
Lokalizacja: Polska Północna

Re: Doświetlenie tablic lekcyjnych w szkołach

0
Post autor: zaq12wsx »

Witam - jak obiecałem to podaję - efekt piorunujący wynik najniższy to około 600 lx ale są miejsca po 900 lx i niech się wszyscy kontrolujący od.......ą :lol: :lol: :lol:
Jakość tych opraw mnie samego zaskoczyła - to nie tania chińska tandeta !
a jednak można - dobre bo Polskie :D
Pozdrawiam

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 237
Rejestracja: śr lip 19, 2006 16:43
Lokalizacja: Płock

Re: Doświetlenie tablic lekcyjnych w szkołach

0
Post autor: janbrz »

Witam
Nierównomierność do poprawy.

Ps. Kolor tablicy nie ma nic do luxów.
Pozdrawiam
jb
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Doświetlenie tablic lekcyjnych w szkołach

0
Post autor: elmontjs »

janbrz pisze:Nierównomierność do poprawy.
Nie koniecznie , przecież taki rozrzut na pionowej płaszczyźnie oświetlonej niesymetrycznie to normalne. Zależy jaką wartość ma Eśr, a nie sądzę że więcej niż 856Lx.
Człowiek uczy się całe życie i ...
janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 237
Rejestracja: śr lip 19, 2006 16:43
Lokalizacja: Płock

Re: Doświetlenie tablic lekcyjnych w szkołach

0
Post autor: janbrz »

Witam
Norma to takie zalecenia do przemyślenia i stosowania.
Dla mnie dla tablicy szkolnej ważna jest równomierność i brak olśnienia dla każdego miejsca w klasie.
W tym przypadku wg mnie ta oprawa wisi za blisko płaszczyzny tablicy. Luxy są, okulary będą.
Pozdrawiam
jb
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Doświetlenie tablic lekcyjnych w szkołach

0
Post autor: elmontjs »

janbrz pisze:Dla mnie dla tablicy szkolnej ważna jest równomierność i brak olśnienia dla każdego miejsca w klasie.
W pełni się zgadzam z kolegą, tyle że olśnienie jest wielkością niemierzalną - to odczucie. Ma na niego oczywiście wpływ nierównomierność (ale rzadko wtedy kiedy jest ona w dopuszczalnym przedziale), za to liczą się tu rodzaj powierzchni odbijającej światło, barwa, kąt padania itp. (właściwie każdy z czynników fotometrycznych po trochu).
Idealnie zjawisko olśnienia widać na zdjęciu tablicy, które zamieściłem w tym wątku (kilka postów wcześniej) - oczywiście są tam zachwiane wszystkie parametry, w tym nierównomierność .
Człowiek uczy się całe życie i ...
janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 237
Rejestracja: śr lip 19, 2006 16:43
Lokalizacja: Płock

Re: Doświetlenie tablic lekcyjnych w szkołach

0
Post autor: janbrz »

Witam
Jak ktoś ma doświadczenie w pomiarach oświetleniowych to wie że to widać. Widać kiedy praca na niektórych stanowiskach będzie męcząca lub wykańczająca mimo tego że natężenie jest zgodne z tabelą normy.
Odnośnie pomiarów olśnienia przykrego to praktycznie jest poza zasięgiem naszych możliwości.
Polecam materiały i szkolenia u Pani dr Agnieszki Wolskiej w CIOPie.
jb
zaq12wsx
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 56
Rejestracja: ndz mar 06, 2005 0:19
Lokalizacja: Polska Północna

Re: Doświetlenie tablic lekcyjnych w szkołach

0
Post autor: zaq12wsx »

Witam
Wywody czysto teoretyczne i wymądrzanie się w temacie mnie nie interesują i nie będę podejmował jakiejkolwiek polemiki dodam tylko , że sanepid przeprowadził powtórną dokładną i szczegółową kontrolę ; oglądałem ich protokoły z wynikami a administratorzy obiektów mówili mi , że kontrolerzy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni uzyskanymi efektami .
Chińskiej tandecie mówię - NIE :D
Podając Wam gotowca życzę udanego doświetlania tablic .
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ