Ciemniejące ściany - oświetlenie

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
roberto
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 642
Rejestracja: wt lis 06, 2007 12:17
Lokalizacja: Gdańsk

Ciemniejące ściany - oświetlenie

0
Post autor: roberto »

Czy ktoś z Was spotkał się z problemem "ciemniejących" białych ścian w miejscach, gdzie przebiegają przewody oświetlenia ?

Sytuacja: duża szkoła, dużo opraw oświetleniowych (niektóre awaryjne) i "ciemnieją" białe ściany w miejscach, gdzie przebiegają przewody w ścianie (po trasie przewodów) - np. od puszek do lamp albo do łączników. Dodam, że niektóre oprawy załączone są non stop.

Oprawy świetlówkowe (2x36)- rastrowe te same od ponad 10 lat, więc zakładam, że nie wzrósł pobór prądu... choć....
roberto

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Re: Ciemniejące ściany - oświetlenie

0
Post autor: bezpiecznik123 »

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Murator Dom pisze:Typowe zjawisko, jeżeli kable są położone tuż pod tynkiem. Na ogół 1cm tynku powoduje, że nie powstaje taki efekt. Takie zjawisko jest bardziej typowe dla tynków gipsowych, ale jak widać może również dotyczyć cementowo-wapiennych. Chyba nie ma na to rady, przynajmniej ja nie znam, poza wkuwaniem głębiej przewodów oczywiście, ale chyba nie o to chodzi...
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Gazeta Lubuska pisze:Dom jest nowy. Ma tylko cztery lata. Właściciel jest z niego zadowolony. - Byłbym w pełni, gdyby nie ta ,,pajęczyna'' na ścianach - dodaje.
Pajęczyna to nic innego jak ,,ślady'' instalacji elektrycznej, które przebijają przez tynk i farbę. I tak jest od czterech lat, mimo, że ściany malowano kilkakrotnie. Po malowaniu, ściany idealnie wyglądają tylko przez kilka miesięcy...
.
Ostatnio zmieniony pt lip 04, 2014 9:09 przez EnergoTools, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawiono linki - dodano znaczniki [url]
Awatar użytkownika
roberto
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 642
Rejestracja: wt lis 06, 2007 12:17
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ciemniejące ściany - oświetlenie

0
Post autor: roberto »

Dziękuję kol. bezpiecznik123 :)
roberto
Awatar użytkownika
roberto
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 642
Rejestracja: wt lis 06, 2007 12:17
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ciemniejące ściany - oświetlenie

0
Post autor: roberto »

I to mi się podoba :)

było pytanie - jest podpowiedź - i działamy dalej :)

PS. tak wg mnie powinno funkcjonować forum !!
roberto
MARKEL
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 10
Rejestracja: wt paź 02, 2012 13:19
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Ciemniejące ściany - oświetlenie

0
Post autor: MARKEL »

Normalne zjawisko przy tynkach gipsowych i wykonywaniu tynków przez tynkarzy z własnych materiałów.Zbyt mała grubość tynku powoduje że trasa prowadzenia przewodu jest doskonale widoczna (przewód ma na ogół inną temperaturę niż tynk).W każdym projekcie jest wzmianka że przewody można prowadzić pod tynkiem , jeśli jego grubość wyniesie minimum 5 mm na przewodzie. Czasami udaje się uzgodnić z tynkarzami wcześniej jaka będzie grubość tynku bo oprócz śladów od przewodów dochodzą wystające puszki.Ostatnio gdy pokazałem przy inwestorze projekt i zdrapałem przy tynkarzach tynk z przewodu wyszło jest go ok. 2 mm na przewodzie.Zrobiłem sobie wroga z tynkarzy bo inwestor potrącił im za obcinanie puszek.Live is brutal :)
ODPOWIEDZ