Sterowanie roletami zewnętrznymi

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Alberciczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 145
Rejestracja: ndz sie 24, 2014 19:44
Lokalizacja: Tychy

Sterowanie roletami zewnętrznymi

0
Post autor: Alberciczek »

Witam znowu :)
Tym razem chciałem się dowiedzieć o sterowanie roletami zewnetrznymi do okien. Jak niektórzy już wiedzą, będę robił za tydzień instalację w domu ( a właściwie wymieniał starą na nową ) i od razu za jednym kuciem chciałem zrobić już instalację pod rolety zewnętrzne ( rolety będą w przyszłym roku, przy wymianie okien ). Sterowanie nie musi być jakieś wymyślne - poprostu przy drzwiach wyłącznik żaluzjowy i jeden wspólny na wszystkie okna przy rozdzielnicy przy drzwiach wejściowych. Fajnie by było, jakby było to zrobione tak, że nie trzeba trzymać przycisku cały czas, tylko wystarczy go nacisnąć i puścić i roleta sama się zamyka/otwiera. Do tego ewentualnie zegar, który będzie codziennie otwierał/zamykał rolety jak nas w domu nie będzie ( nie mieszkam tam cały czas póki co ). Jak to wszystko wyglądałoby od strony elektrycznej? Wiem, że musi być sterownik, zegar i przyciski. Ów sterownik chcę dać do rozdzielnicy na szynę TH. Zegar też byłoby fajnie, jakby się tam znalazł. No i bezpiecznik to zabezpieczający oczywiście. I teraz z rozdzielnicy idą przewody do włącznika czy jeszcze musi być jakiś sterownik przy oknie, czy te sterowniki są w żaluzjach? Bo włączniki chcę dać obok włączników do światła przy drzwiach.
Ja to widzę tak, że z rozdzielnicy musi być przewód 5x ( PE,N,L i dwa sterownicze do przełącznika ). A z przełącznika dwa do silniczka rolety. Czyli z rozdzielnicy jadę przewodem 5x do przełącznika i z przełącznika 5x do silniczka żaluzji? Tylko jak będzie wyglądało sterowanie, żebym nie musiał cały czas trzymac przycisku? Czy przy tych silniczkach są jakieś wyłączniki krańcowe lub coś podobnego?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Sterowanie roletami zewnętrznymi

0
Post autor: kkas12 »

Planujesz i planujesz, ale nie myślisz.
Wyobraź sobie taką sytuację:
Pełnia lata, rodzinka siedzi sobie na tarasie i nagle przychodzi "godzina W" przez Ciebie na zegarze nastawiona i zamykają się wszystkie rolety.
Drzwi wejściowe zamknięte a klucze (i może malutkie dziecko) w domu.

Dopisz dalszy ciąg scenariusza.
pozdrawiam
Krzysiek
Alberciczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 145
Rejestracja: ndz sie 24, 2014 19:44
Lokalizacja: Tychy

Re: Sterowanie roletami zewnętrznymi

0
Post autor: Alberciczek »

kkas12 pisze:Planujesz i planujesz, ale nie myślisz.
Wyobraź sobie taką sytuację:
Pełnia lata, rodzinka siedzi sobie na tarasie i nagle przychodzi "godzina W" przez Ciebie na zegarze nastawiona i zamykają się wszystkie rolety.
Drzwi wejściowe zamknięte a klucze (i może malutkie dziecko) w domu.
Spokojnie :) - jak planuję to przemyslam każde za i przeciw. Rolety zamykane i otwierane " na zegar" będą tylko w czasie jak nas tam nie będzie - jak pisałem nie mieszkamy tam na stałe. Jak będziemy w domu, to zegar będzie wyłączony. Dlatego przy drzwiach do pokoju będą przełączniki do rolet i jeden wspólny na wszystkie okna przy drzwiach wejściowych do domu. Ale warto przemyśleć sytuację, że jak przyjedziemy i zapomnimy wyłączyć zegar i rolety się zamkną, a w domu nikogo nie będzie, bo wszyscy będą na podwórku. Może jest jakieś zabezpieczenie, które wyłaczy zegar jak się wyłaczy np. alarm - będę też zakładał alarm, tylko nie wiem, czy ma on funkcję dodatkowego wyłączenia jakieś urządzenia ( np. typu zegar ).
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Sterowanie roletami zewnętrznymi

0
Post autor: kkas12 »

Po co Ci więc "zegar" skoro nikogo nie będzie?
pozdrawiam
Krzysiek
Alberciczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 145
Rejestracja: ndz sie 24, 2014 19:44
Lokalizacja: Tychy

Re: Sterowanie roletami zewnętrznymi

0
Post autor: Alberciczek »

kkas12 pisze:Po co Ci więc "zegar" skoro nikogo nie będzie?
Po to, żeby na noc się zamykały, a na dzień otwierały, żeby słońce do domu wchodziło, a nie żeby cały czas ciemno tam było i wilgotno. A słoneczko w dzień zawsze domek nagrzeje. Zwrócę ci uwagę, że są to rolety zewnętrzne, a więc antywłamaniowe. I dlatego na noc powinny się zamykac.
Ale to jest akurat najmniej ważne. Najważniejsze jest to, jakie przewody muszę poprowadzić od rozdzielnnicy do przełączników i do rolet.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Sterowanie roletami zewnętrznymi

0
Post autor: kkas12 »

Nie wszystkie rolety zewnętrzne to rolety antywłamaniowe.
Słoneczkiem mnie raczej nie zwódź, bo jedynym rozsądnym wytłumaczeniem tego co chcesz zrobić jest wprowadzenie w błąd potencjalnego włamywacza. Aby to wprowadzenie w błąd było pełne to powinno się jeszcze zapalać światło w losowo wybieranych pomieszczeniach.
Odpowiednia centrala alarmowa wszystko powinna załatwić.
Montaż oddzielnego zegara moim zdaniem jest utrudnianiem sobie życia.
Musisz zastosować przewód minimum pięciożyłowy.
Najlepiej jednak jeśli już teraz zdecydujesz się na wybór konkretnego producenta i do jego wskazówek się zastosujesz.
pozdrawiam
Krzysiek
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Sterowanie roletami zewnętrznymi

0
Post autor: Simcode »

Alberciczek pisze: Tylko jak będzie wyglądało sterowanie, żebym nie musiał cały czas trzymac przycisku? Czy przy tych silniczkach są jakieś wyłączniki krańcowe lub coś podobnego?
Rolety mają krańcówki w sobie ,pozostaje tylko regulacja , a przyciski w większości producentów są dzwonkowe . przyciskasz jedzie w dół -przyciskasz staje w dowolnym miejscu - przyciskasz jedzie do góry i tak w koło.
adzik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 669
Rejestracja: wt wrz 09, 2003 19:50
Lokalizacja: Karwia
Kontakt:

Re: Sterowanie roletami zewnętrznymi

0
Post autor: adzik »

Dodatkowy powód to kwiaty i rośliny w domu.
Somfy ma sterowanie radiowe. Do rolet doprowadzasz tylko zasilanie. Każda roleta pod osobny wyłącznik bo programuje się wyłączając i włączając zasilanie. Są gotowe piloty i sterowniki. Jednak wyzwaniem jest takie sterowanie by maksymalizować(zimą)/minimalizować(latem) zyski od Słońca
Alberciczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 145
Rejestracja: ndz sie 24, 2014 19:44
Lokalizacja: Tychy

Re: Sterowanie roletami zewnętrznymi

0
Post autor: Alberciczek »

kkas12 pisze:Musisz zastosować przewód minimum pięciożyłowy.
I to jest konkretna odpowiedz. W międzyczasie troszkę poczytałem o tym sterowaniu i poszukałem schematów i to, co piszesz utwierdziło mnie w przekonaniu, że potrzebny jest przewód 5-żyłowy. Dzięki :)
Simcode pisze:Rolety mają krańcówki w sobie ,pozostaje tylko regulacja , a przyciski w większości producentów są dzwonkowe . przyciskasz jedzie w dół -przyciskasz staje w dowolnym miejscu - przyciskasz jedzie do góry i tak w koło.
Również dzięki za pomocną odpowiedz :) O taką mi chodziło.
Powiedzcie mi jeszcze, bo wyczytałem i na schematach jest coś takiego jak łącznik RCS3, RCS4, RCS5. O co z nim chodzi?
adzik pisze:Somfy ma sterowanie radiowe. Do rolet doprowadzasz tylko zasilanie. Każda roleta pod osobny wyłącznik bo programuje się wyłączając i włączając zasilanie. Są gotowe piloty i sterowniki.
Też zastanawiałem się nad tą wersją. Na schematach widziałem, że właśnie kable doprowadza się tylko do silniczka rolety. Natomiast przełączniki są nadajnikami i do tego są tez piloty. No i jest sterowanie zegarem. Ale jak to wygląda "od środka"? W rolecie oprócz silniczka jest napewno odbiornik razdiowy i chyba jakiś sterownik? A co za tym idzie ta roleta jest troszkę "większa"?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Sterowanie roletami zewnętrznymi

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze:Odpowiednia centrala alarmowa wszystko powinna załatwić
Przemyśl kolego również i tą podpowiedź - warto! Np. nasza rodzima INTEGRA daje możliwość sterowania za pomocą timerów, pilotów, internetu czy smartfona, a oprócz tego masz alarm i niezłą podwalinę pod "inteligentny budynek" , tyle, że okablowanie i programowanie to duże wyzwanie jak na pierwszy kontakt z cenralą alarmową.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ