Stycznik modułowy 63A i 25A

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Alberciczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 145
Rejestracja: ndz sie 24, 2014 19:44
Lokalizacja: Tychy

Stycznik modułowy 63A i 25A

0
Post autor: Alberciczek »

Witam. Muszę kupić dwa styczniki na szynę. Problem w tym, że jednofazowe są tylko do 25A, natomiast ja chcę taki na 63A, a te są trzyfazowe. Ale myślę, że to nie ma znaczenia, bo na styczniku z czterema stykami ( L1,L2,L3, N ) równie dobrze mogą być wykorzystane tylko dwa styki ( L1 i N ) a dwa mogą być wolne? Styczniki jako tako w sobie nie posiadają nic, co by utrudniło ich pracę zamiast na 4 stykach to na 2? Tyle tylko, że zajmną więcej miejsca.
W sumie mógłbym założyć jednofazowy na 25A, ale nie chcę przeciążać styków i dlatego chciałem 63A. Oprócz tego na trzyfazowym będę miał dwa styki rezerwowe w razie jakiejś draki. Dobry pomysł z tym wszystkim?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
wnukkonstynopolitanczyka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 176
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stycznik modułowy 63A i 25A

0
Post autor: wnukkonstynopolitanczyka »

Myślę, że dobrym pomysłem będzie jak zaproponujesz sprzedawcy zamianę, powiedz, że chcesz zamienić żarówkę trójfazową na stycznik jednofazowy.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Stycznik modułowy 63A i 25A

0
Post autor: Simcode »

Alberciczek pisze:. Dobry pomysł z tym wszystkim?
A jaki prąd długotrwały będzie płynął .
adzik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 669
Rejestracja: wt wrz 09, 2003 19:50
Lokalizacja: Karwia
Kontakt:

Re: Stycznik modułowy 63A i 25A

0
Post autor: adzik »

możesz wolne styki połączyć równolegle z pracującymi
Alberciczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 145
Rejestracja: ndz sie 24, 2014 19:44
Lokalizacja: Tychy

Re: Stycznik modułowy 63A i 25A

0
Post autor: Alberciczek »

wnukkonstynopolitanczyka pisze:Myślę, że dobrym pomysłem będzie jak zaproponujesz sprzedawcy zamianę, powiedz, że chcesz zamienić żarówkę trójfazową na stycznik jednofazowy.
Ale że o co ci chodzi?
Simcode pisze:A jaki prąd długotrwały będzie płynął .
I tu jest malutki problem, bo to będzie stycznik do bojlera elektrycznego na wodę i właśnie nie pamiętam jaki pobiera prąd. Wiem, że ma 60 litrów i nagrzewa się coś około 2 - 2,5 godziny, więc wnioskuję, że będzie miał 1,5 - góra 2kW. A więc prąd będzie 6,5 do góra 8,6A. Ale nie chodziło mi tu o wspomniany prąd, tylko o same styki, żeby się nie wypalały podczas włączania i wyłączania. Ale z drugiej strony, jakby dać taki stycznik na 20A jednofazowy, to zapasu jest ponad 10A. Więc powinno chyba starczyć. Jak myślicie? Z drygiej strony stycznik będzie sterowany zegarem sterującym,m który o określonych godzinach w ciągu dnia włacza i wyłacza zasilanie bojlera. Prąd obciążenia zegara to 16A. W sumie też powinno wystarczyć bez żadnego stycznika. Tylko czy takie zegary faktycznie wytrzymują taki prąd? Czy lepiej jednak założyć dla pewności stycznik?
A z kolei drugi stycznik będzie sterowany przekaźnikiem napięciowym. Prąd obciążenia tego przekaźnika to 16A. Ale ten przekaźnik już musi sterować stycznik, bo z tego stycznika będą zasilane gniazdka w pokojach i w kuchni. I tu może taki stycznik trzyfazowy byłby w sam raz, bo mogę te gniazdka rozdzielić na trzy styki, czyli 1L to np. gniazdka w pokoju1, L2 to gniazdka w pokoju2 i L3 to gniazdka w kuchni. Oczywiście będą też bezpieczniki nadprądowe 16A. Pytanie tylko czy tak może być, bo te 63A to chyba jest liczone na wszystkie trzy styki razem, a nie na każdy styk z osoba, czyli że przez każdy styk może płynąć max prąd 63A.
Ostatnio zmieniony pn wrz 08, 2014 21:49 przez Alberciczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Stycznik modułowy 63A i 25A

0
Post autor: Simcode »

Alberciczek pisze:jakby dać taki stycznik na 20A jednofazowy, to zapasu jest ponad 10A. Więc powinno chyba starczyć. Jak myślicie?
Jasne że starczy są styczniki i 25A oraz są 4 polowe .
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
ODPOWIEDZ