Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
virverus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 22, 2013 9:50

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: virverus »

To mam pytanie dlaczego pisze się, że jest to niezgodne z przepisami?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: bezpiecznik123 »

Kolego ja tylko jeszcze raz mogę powtórzyć to co napisałem poprzednio. Sprawdź jakie miałeś wydane warunki zasilania, bo to jest podstawa. Jeżeli pisze że sieć jest TN-C to tak ma być - rejon nic innego nie może wykombinować, a instalacja za licznikiem to już Twoja sprawa.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: Simcode »

bezpiecznik123 pisze: Jeżeli pisze że sieć jest TN-C to tak ma być - rejon nic innego nie może wykombinować, a instalacja za licznikiem to już Twoja sprawa.
I tu jest problem bo kolega piszący temat ma TN-C przed licznikiem, po liczniku już mu zrobili TN-S . Więc musztarda po obiedzie tylko 5x tu podchodzi. A kombinowanie bo się nie chciało wcześniej elektryka spytać może oznaczać jedno brak ochrony Ppor.
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: bezpiecznik123 »

Simcode pisze:I tu jest problem bo kolega piszący temat ma TN-C przed licznikiem, po liczniku już mu zrobili TN-S .
Tylko że problem to ma wykonawca złącza, a nie Inwestor. Inwestor dostał warunki zasilania na TN-C i takie ma mieć.
Simcode pisze:Więc musztarda po obiedzie tylko 5x tu podchodzi.
Bzdurne stwierdzenie. Rejon często robi przyłącze po wybudowaniu już WLZ-etu przez Inwestora - zatem to niech rejon się dostosuje.

No tutaj to kolega przebił samego siebie:
Simcode pisze:A kombinowanie bo się nie chciało wcześniej elektryka spytać może oznaczać jedno brak ochrony Ppor.
Większej bzdury nie można było wymyśleć ?
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: Simcode »

virverus pisze:na przyłączę nie musi być projekt gdyż energetyka robi przyłącze na zlecenie jego wykonania, a inwestor domku podłącza się do przyłącza
Co się kolega piekli tu jest odpowiedz, więc nie robił przyłącza inwestor tylko ZE. A inwestor ma się tylko kablem podłączyć .
Ja czytałem większe głupoty jak np. rozdzielony PEN na PE i N można połączyć w PEN .
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: bezpiecznik123 »

Simcode pisze:Co się kolega piekli tu jest odpowiedz, więc nie robił przyłącza inwestor tylko ZE
Toć ileś postów pisałem o tym, tylko kolega nie czyta. ZE robi przyłącze zgodnie z warunkami dla Inwestora w których jest określony rodzaj sieci, czyli TN-C i taki ma być, a nie wykonawca złącza na wyjściu daje układ TN-S. Czyli wykonanie jest nie zgodnie z wydanymi warunkami. Inwestor WLZ-et może wykonać zarówno w TN-C, TN-S, jak i TT, bo to jego sprawa.
wnukkonstynopolitanczyka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 176
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: wnukkonstynopolitanczyka »

Koledzy nie róbcie z tak prostych rzeczy astronomii. U mnie instalacja odbiorcza jest wykonana w układzie BC-N i podłączona do sieci w układzie TN-C i nie ma żadnego problemu. Jak ktoś nie wierzy to niech się prądu zapyta czy w tej konfiguracji się źle czuje.
wnukkonstynopolitanczyka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 176
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: wnukkonstynopolitanczyka »

Widzę, że na tym forum jest podobny problem z tym rozdzieleniem przewodu PEN na PE i N jak na forum elektroda. Tam jeden napisał, że kupił agregat z którego wychodzi tylko przewód PEN, a on ma u siebie PE i N oddzielnie, i jak on ma to podzielić, napisał, że jest elektrykiem. Więc napisałem wyczerpujące wyjaśnienie tego dotyczące. Czy tutaj też jest takie potrzebne, dotyczące sposobu rozdzielenia przewodu PEN na PE i N?
virverus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 22, 2013 9:50

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: virverus »

Tak chciałbym otrzymać informację rozdzielnia PENa. Proszę również wyjaśnienie skoro do złącza schodzi mi sieć napowietrzna to może bednarka wykorzystana jest do ochrony przepięciowej w złączu. Dlatego rozdzielony PEN idzie do licznika, a nie ma to wpływu na podłączenie mojego kabla 4x10 a zacisk PE zostawiony w razie nie wykonania przez inwestora uziemienia fundamentowego?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: elmontjs »

Kolego virverus, pomijam już w tej chwili obowiązujące przepisy , zasady dobrego wykonania itp, które trochę ominąłeś; patrząc na Twoja sytuację nie masz wielkiego wyboru, ponieważ nie masz kwalifikacji w zawodzie elektryka (jeżeli się mylę to mnie popraw) to i tak podłączenie WLZ musi wykonać ktoś "uprawniony" do takiej pracy, przecież Ty nie możesz nawet zaglądać do złącza! Ponadto każdy szanujący się ZE przed podaniem napięcia będzie wymagał protokołu ze sprawdzenia instalacji wewnętrznej w tym WLZ-u (forma, zakres i wzór różne dla poszczególnych dystrybutorów) - sam czegoś takiego nie napiszesz, bo nikt tego nie będzie respektował. Zatem sądzę ze powinieneś to zostawić specjaliście który oceni sytuację na miejscu i doprowadzi zasilanie przynajmniej do RG w domu, wykonując odpowiednie działania do przygotowania prawidłowej ochrony przeciwporażeniowej instalacji wewnątrz budynku.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ