Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: Simcode »

bezpiecznik123 pisze: czyli TN-C i taki ma być, a nie wykonawca złącza na wyjściu daje układ TN-S.
My piszemy kolego o tym samym tylko ja próbuję spojrzeć z perspektywy kolegi viverus bo jego obecna sprawą to zmiana warunków przyłączenia na TN-S lub przeprojektowanie przyłącza . Ktoś wykonał je według projektu zatwierdzonego przez ZE i wyraziło zgodę na takie wykonanie budując układ pomiarowy.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
wnukkonstynopolitanczyka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 176
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: wnukkonstynopolitanczyka »

Wyjaśniam więc na czym polega rozdzielenie przewodu PEN na PE i N, otóż bierze się ten przewód PEN, o długości ok 2 mb i podłączony w złączu tam gdzie jest połączona szyna zerowa z bednarką, bierze się ramkę z brzeszczotem, kładzie się ten przewód na krawędzi taboretu i równo tnie wzdłuż. Tylko na palce należy uważać. Potem należy jedną część owinąć izolacją niebieską, a drugą zielonożółtą, tylko należy uważać aby właściwą owinąć właściwym kolorem. Potem tą niebieską puszcza się przez różnicówkę, a zielonożółtą obok. Potem już w rozdzielni żyłę owiniętą na niebiesko podłącza się do szyny zerowej, a owiniętą na zielonozółto do szyny ochronnej. Dalej to już wszystko jasne. A przy potrzebie połączenia PE i N razem, zdejmuje się różnicówkę układa się te dwie żyły równolegle na tym samym taborecie i owija obydwie taśmą koloru niebieskiego, tylko z kolei należy uważać, aby były ułożone dokładnie równolegle, co zapobiega powstawaniem prądów błądzących. Myślę że to wyjaśnienie będzie wystarczające dla wszystkich mających jakieś wątpliwości w tym temacie.

[Zostało to skomentowane jednym słowem - bzdury]
Awatar użytkownika
piotrg1967
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 276
Rejestracja: ndz lut 12, 2006 20:26
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: piotrg1967 »

A jakie konsekwencje grożą jak pozostawię sieć w takim stanie tzn. podepnę się moim kablem do zacisku N i normalnie rozdzielę go w domowej rozdzielnicy?
Podstawa to informacja z ZE o rodzaju sieci. W moim rejonie jest TN-C chociaż w złączu napowietrznym następuje uziemienie PEN i rozdział PEN.
Kiedyś ZE miał system w złączu TN-S i nakazywał prowadzić WLZ pięcio żyłowy nawet jeśli były to długie, kilkudziesięciometrowe odcinki, i był wykonany uziom w domu. Teraz w złączu jest TN-C (taką informację uzyskałem z ZE) i WLZ może być 4 żyłowy choć czasami w złączu występuje zacisk PE i N oddzielnie.
"Ceń słowa! Każde może być twoim ostatnim."
S.J. Lec
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: bezpiecznik123 »

piotrg1967 pisze:Podstawa to informacja z ZE o rodzaju sieci. W moim rejonie jest TN-C chociaż w złączu napowietrznym następuje uziemienie PEN
Skoro sieć jest TN-C i warunki tak wydano, to tak ma być te złącze wykonane. A co ma wspólnego uziemienie PEN-a czy jego brak w złączu to już za chiny nie wiem o co koledze chodzi ?
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: kkas12 »

Szanowny autorze wątku.
Postąpiłeś (zgodnie z logiką) słusznie układając czterożyłową w.l.z. od złącza do budynku.
Postąpiłeś jednak niezgodnie z zapisem pewnego (kulawego) rozporządzenia, które nakazuje by wszystkie obwody odbiorcze i rozdzielcze posiadały rozdzielone PE i N.
A owe rozporządzenie jest niestety aktem prawnym.
Jednak ile to prawo jest warte właśnie po tym (i nie tylko) zapisie widać.

Domorosłym prawnikom przedstawię opis pewnej sytuacji jaką już na tym forum przedstawiałem.
Złącze kablowe, zamontowany licznik a za nim wyłącznik RCD. Trzydzieści metrów w.l.z. 5x10 do budynku. Budynek już zamieszkały. RCD obok licznika to wprawdzie pozostałość po zasilaniu placu budowy. Budynek posiada uziom otokowy o rezystancji ok 6 omów, GSW i połączenia wyrównawcze. Woda i gaz doprowadzone przyłączami metalowymi co wpływa na poprawę rezystancji uziemienia szyny PE w rozdzielni.
W budynku trwają drobne prace wykończeniowe i równie drobne przeróbki wykonywane samodzielnie przez inwestora. W efekcie tych prac dochodzi do częstych zadziałań wyłączników w RCD w rozdzielni i siłą rzeczy również i tego za licznikiem. Jest to niewątpliwie upierdliwa sytuacja.
Inwestor prosi znajomego elektryka (mojego przyjaciela) by jakoś temu zaradził.
Decyzja może być tylko jedna.
Zastąpienie wyłącznika RCD rozłącznikiem FR (trójtorowym) i zaciskiem do połączenia przewodu N.
Kolega otwiera ZK, wyjmuje BM-y, demontuje RCD, montuje ZUG-a i montuje FR. Prosta robota stówka przed samym Sylwestem wpadnie.
Jednak życie jest brutalne.
Po załączeniu napięcia straty w sprzęcie AGD i audio-video wynoszą kilka tysięcy złotych.
Okazało się, że powodem był niedokręcona żyła N na listwie zaciskowej licznika.
W trakcie odpinania jej od RCD i przyłączania do ZUG-a wyskoczyła ona całkowicie z zacisku licznika.
Jest to autentyczna sytuacja z końcówki poprzedniego roku.
I pytanie:
Czy gdyby owa w.l.z. była wykonana z kompletnym lekceważeniem prawa (czterożyłowa) to doszło by do takich strat?

Proszę o odpowiedź na powyższe pytanie.
pozdrawiam
Krzysiek
wnukkonstynopolitanczyka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 176
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: wnukkonstynopolitanczyka »

Ja nie widzę żadnego związku pomiędzy niedoróbką, a przepisami czy ich lekceważeniem. To są całkowicie niezależne sprawy.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: kkas12 »

Czyli nic konkretnego do powiedzenia kolego nie masz.
pozdrawiam
Krzysiek
wnukkonstynopolitanczyka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 176
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: wnukkonstynopolitanczyka »

Z takiego samego powodu trzy razy miałem nieprzyjemności poza kosztami z winy pracownika, tylko za każdym razem innego.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: kkas12 »

I dalej nic nie zrozumiałeś.
pozdrawiam
Krzysiek
wnukkonstynopolitanczyka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 176
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: wnukkonstynopolitanczyka »

Zrozumiałem i przestałem ich zatrudniać. Ale czy oni zrozumieli tego nie wiem.
ODPOWIEDZ