Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
virverus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 22, 2013 9:50

Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: virverus »

Proszę o radę w złączy przy płocie na słupie mam skrzynkę licznikową do której schodzą 4 żyły z lini napowietrznej. W złączu przed licznikiem następuje podział przewodu PEN na PE i N w bedarce na słupie. N idzie do licznika i następnie wszystkie 5 żył na zaciski w złączu, ja natomiast doprowadziłem do złącza tylko kabel 4x10mm (miedź) gdyż mam zrobiony uziom fundamentowy i wyprowadzoną bednarkę pod rozdzielnią domową, proszę o informację czy teraz kabel PEN mogę podłączyć do zacisku N w złączu kablowym i następnie rozdzielić już normalnie w mojej rozdzielni?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
stonefree
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 279
Rejestracja: ndz wrz 14, 2003 10:59
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: stonefree »

Nawet powinieneś, natomiast mnie ciągle intryguje pytanie - co się stanie w sytuacji zwarcia do uszkodzonego przewodu PEN w przyłączu, w sytuacji kiedy uziom fundamentowy będzie mieć rezystancję niższą niż uziemienie złącza kablowego? P.S. Z jakiego regionu Polski Jesteś? Pytam z ciekawości, bo naterenie jesdnej spółki dystrybucyjnej w nowych złączach kablowych nN spotykam listwy zaciskowe 4 i 5 torowe dla układu TN.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: elmontjs »

Podobna dyskusja już na tym forum była i miał dość burzliwy przebieg ze względu na różne interpretacje instalacji odbiorczej, jaką dla mnie jest Twój odcinek kabla miedzy licznikiem a domem. Wykonanie teraz podłączenia Twojej instalacji na 4-rech żyłach jest niezgodne ze sztuką (nie przechodzi się z 5-cio na 4-to żyłową instalację) i przepisami (instalacje odbiorcze mają być wykonywane w systemie TN-S).
Zatem dlaczego użyłeś kabla czterożyłowego? Tak masz w projekcie?
Człowiek uczy się całe życie i ...
virverus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 22, 2013 9:50

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: virverus »

A nie ma błędu że jest raz rozdzielony PEN w złączu na PE i N, a teraz ciągnę wspólną żyłę PEN do rozdzielni domowej i tam uziemiam?
województwo wielkopolskie region kaliski
virverus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 22, 2013 9:50

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: virverus »

Odcinek jest 35m, kabel mam już zakopany nie miałem szczegółowych wytycznych, dlatego teraz mój zgryz, co można teraz zrobić?
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: bezpiecznik123 »

Kolego jeżeli w wydanych warunkach sieć jest jako TN-C to wykonawca złącza działający na zlecenie spółki dystrybucyjnej ma je tak wykonać. Ja bym zgłosił wykonanie złącza nie zgodnie z wydanymi warunkami. Bo to czy Ty robisz dalej TN-C czy TT to już Twoja sprawa.
virverus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 22, 2013 9:50

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: virverus »

A jakie konsekwencje grożą jak pozostawię sieć w takim stanie tzn. podepnę się moim kablem do zacisku N i normalnie rozdzielę go w domowej rozdzielnicy?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: elmontjs »

Wg mnie , podstawowa sprawa, to na ten przyłącz musisz mieć projekt, na końcu kierownik podpisuje się, że prace zostały wykonane zgodnie z nim (projektem). Więc jeżeli w dokumentacji jest kabel 4x , to możesz spać spokojnie, jeżeli 5x to Twoje problemy mogą się zacząć już na etapie uzyskania w/w podpisu.
bezpiecznik123 pisze:Kolego jeżeli w wydanych warunkach sieć jest jako TN-C to wykonawca ...
projekt może przewidywać punkt rozdziału przewodu PEN już w złączu (w mojej okolicy to dość częsta praktyka zwłaszcza w przyłączach domków jednorodzinnych).
Człowiek uczy się całe życie i ...
virverus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr maja 22, 2013 9:50

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: virverus »

na przyłączę nie musi być projekt gdyż energetyka robi przyłącze na zlecenie jego wykonania, a inwestor domku podłącza się do przyłącza, i na część elektryczną również nie musi być wykonany projekt w moim regionie.
Moje pytanie dotyczy bezpieczeństwa użytkowania podłączenia się moim kablem do zacisku N i normalnie rozdzielenie go w domowej rozdzielnicy?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: elmontjs »

virverus pisze: i na część elektryczną również nie musi być wykonany projekt w moim regionie.
Dziwna to praktyka: czyli "wolnoć Tomku w swoim domku" ? :)
virverus pisze:Moje pytanie dotyczy bezpieczeństwa użytkowania podłączenia się moim kablem do zacisku N i normalnie rozdzielenie go w domowej rozdzielnicy
Środki ochrony przeciwporażeniowej można przy takim podłączeniu zachować pod warunkiem prawidłowego wykonania instalacji wewnętrznej budynku.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ