Kontrolki obecności napięcia

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: KOntrolki obecności napięcia

0
Post autor: elmontjs »

Simcode pisze:To była ich nie wiedza ...
A co jest teraz? Oryginalnie masz diodę z rezystorem. Mam nadzieję, że napięcie względem PE za tym układem jest z przedziału bezpiecznego.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: KOntrolki obecności napięcia

0
Post autor: kkas12 »

Dziesięć lat temu wyjaśniano identyczną kwestię.
http://ise.pl/index.php?option=com_jfus ... 9B%C4%87+1
Nieoceniony kolega Teodor wyjaśnił wszystko definitywnie.
Jak się okazuje nie wszystkim.
Szkoda.

A może to tylko wstręt do wyszukiwarki???
pozdrawiam
Krzysiek
Alberciczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 145
Rejestracja: ndz sie 24, 2014 19:44
Lokalizacja: Tychy

Re: KOntrolki obecności napięcia

0
Post autor: Alberciczek »

kkas12 - przeczytałem cały podany przez ciebie temat i absolutnie nie znalazłem w nim nic identycznego do tego tematu...Mowa w nim o tym, czy zabezpieczać kontrolki będące neonówkami. Moje kontrolki to diody. No i nie pytałem czy zabezpieczać czy nie bo to nie ma chyba sensu - zdania są podzielone.
Temat założyłem, bo wydaje się ciekawy. A głównie w nim chodzi o to, dlaczego te kontrolki świecą słabszym światłem po wyjęciu bezpiecznika oraz czy bezpiecznik je zabezpieczający zadziała w razie draki.
Moduł bezpiecznikowy jest firmy F&F. Kontrolki diodowe LCTEC. Ciekawe czy kontrolka F&F diodowa też będzie się tak zachowywać przy tym module jak te z LCTEC.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: KOntrolki obecności napięcia

0
Post autor: kkas12 »

W obu wątkach jest dokładnie ten sam motyw przewodni.
Bezsens zabezpieczania kontrolek napięcia jeśli zabezpieczenie je poprzedzające nie przekracza pewnej wartości!

Więc kolego nic ciekawego ni nowego w tym Twoim wątku nie ma, gdyż nie ma żadnego sensu zabezpieczanie tych gadżetów.
Ich budowa bowiem (kontrolek) ma spowodować by zachowywały się również jak bezpiecznik. Po prostu gdy zajdzie potrzeba po prostu ścieżka drukowana odparuje.
A to czy sporadycznie może przy tym zadziałać zabezpieczenie przedlicznikowe jest sprawą drugorzędną.

A jeśli sen z oczu spędza Ci ich trwałość to zastosuj sygnalizację "na ciemno".
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: KOntrolki obecności napięcia

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze:gdyż nie ma żadnego sensu zabezpieczanie tych gadżetów
... nie ma też zakazu stosowania zabezpieczeń, wręcz w niektórych przypadkach powinno się zabezpieczyć obwody pomocnicze . Byłbym jednak bardziej usatysfakcjonowany, gdyby Kolega odniósł się do w/w normy tyle że z 2010 r. W wątku do którego kolega się odniósł norma z 2003r była jeszcze obowiązującą. Zważywszy jednak kraj pochodzenia wspomnianych kontrolek, zabezpieczenie ich to rozsądne posunięcie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: KOntrolki obecności napięcia

0
Post autor: kkas12 »

Nie ma też żadnego nakazu stosowania aparatury producenta z kraju nie budzącego zaufania tak jak i nie ma żadnego nakazu stosowania lampek sygnalizacyjnych.
I nie ma też żadnych norm obowiązujących kolego.

Ale skoro kolega pisze, że "...niektórych przypadkach powinno się zabezpieczyć obwody pomocnicze." to proszę uzasadnić ów wymóg w odniesieniu do lampek kontrolnych w rozdzielni budynku mieszkalnego, gdzie wartość zabezpieczenia przedlicznikowego rzadko kiedy przekracza 25A.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: KOntrolki obecności napięcia

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze:Ale skoro kolega pisze, że "...niektórych przypadkach powinno się zabezpieczyć obwody pomocnicze." to proszę uzasadnić ów wymóg
Obwody pomocnicze to nie tylko kontrolki, a ja nie napisałem że wymóg dotyczy właśnie kontrolek, poz tym nie napisałem że w ogóle to jest wymóg. A kontrolki i inny osprzęt z "kraju nie budzącego zaufania" wymaga "specjalnego traktowania".
kkas12 pisze:I nie ma żadnych norm obowiązujących kolego.
Wiem , wiem, dla kolegi rozporządzenia Ministra są "kulawe" i "kontrowersyjne" -więc nie do stosowania , a normy kolega akceptuje tylko wtedy , gdy służą udowodnieniu teorii którą forsujesz. W niewygodnych momentach twierdzisz że nie są obowiązkowe.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: KOntrolki obecności napięcia

0
Post autor: kkas12 »

Ale my nie piszemy o innych obwodach pomocniczych, lecz o konkretnym przypadku w tym wątku opisanym.
A tu żadne zabezpieczenia wymagane nie są. Nie są wprawdzie też zakazane.
Jednak tworzenie elaboratów (nie informując autora o wszystkich aspektach) na ten prosty temat jest niepoważne.

Jednak nie potrafisz kolego pisać bez złośliwych podtekstów pod moim adresem.
elmontjs pisze: Wiem , wiem, dla kolegi rozporządzenia Ministra są "kulawe" i "kontrowersyjne" -więc nie do stosowania , a normy kolega akceptuje tylko wtedy , gdy służą udowodnieniu teorii którą forsujesz. W niewygodnych momentach twierdzisz że nie są obowiązkowe.
Mimo, że przedstawiłem tylko link do dyskusji to całą "winą" obarczasz mnie bo pisałeś wcześniej co innego.
W tym zaczynasz być naprawdę dobry mimo, że niewiele na ten temat wiesz.
Więc daruj sobie odnośniki dotyczące mojej osoby.
pozdrawiam
Krzysiek
Alberciczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 145
Rejestracja: ndz sie 24, 2014 19:44
Lokalizacja: Tychy

Re: Kontrolki obecności napięcia

0
Post autor: Alberciczek »

kkas12 - zrozum rzecz jedną, najważniejszą - w tym temacie nie poruszamy kwestii, czy wymagane jest zabezpieczenie tych kontrolek czy też nie. To było omawiane w innych tematach. Normy nie wymagają w tym przypadku stosowania zabezpieczeń tych kontrolek, ale też nie zakazują ich stosowania. I wszystkie na ten temat.
A z kolei w tym temacie rozważamy sytuację jaka wynikła po podłączeniu tych kontrolek do modułu bezpiecznikowego. Dodam jeszcze jedną rzecz, o której zapomniałem - do tego samego modułu bezpiecznikowego jest też podłączony voltomierz diodowy tej samej firmy co moduł bezpiecznikowy i tu problemu z diodami nie ma - po wyjęciu bezpiecznika voltomierz jest ciemny. Napięcie wskazuje poprawnie - porównywałem miernikiem. Zastanawiam się Nad zakupem innych kontrolek. Tylko czy to rozwiąże problem?
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Kontrolki obecności napięcia

0
Post autor: kkas12 »

I oczekujesz od nas wróżenia z fusów?
A może któryś z kolegów ma zakupić aparaty o które pytasz, sprawdzić i dać Ci gotową odpowiedź?
A skoro norma czegoś nie wymaga to po co się wychylać?

Ale skoro chcesz być ponad wymogi norm i stosować gadżety to wybieraj wiarygodnych i sprawdzonych producentów.

Zastosowanie tego modułu bezpiecznikowego i doprowadzenie do niego napięcia z różnych części rozdzielni jest w moim odczuciu (delikatnie mówiąc) partactwem.
Aparat ma zostać całkowicie pozbawiony napięcia po wyłączeniu (zadziałaniu) jednego wyłącznika (zabezpieczenia).
W Twoim przypadku tak nie jest.
pozdrawiam
Krzysiek
ODPOWIEDZ