Domek letniskowy bez prądu

Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
pstryczek_eu
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 15, 2014 19:09

Domek letniskowy bez prądu

0
Post autor: pstryczek_eu »

Witam Kolegów

Szukam informacji na temat domku bez możliwości podpięcia prądu.

Mam działkę na końcu świata i nie kalkuluje się tam robić przyłącz a mam zamiar na wiosnę wybudować tam domek letniskowy. Głównym źródłem zasilania będzie spalinowy agregat ENDRESS ESE 1306 HS GT oraz Fotowoltaiczna ok 3 kW Największym odbiornikiem prądu będzie hydrofor ok.2kW studnia ma 11m głębokości.

Poza tym drobne bajery jak światło led, laptop, router , piec gazowy, alarm , kamery ip . Ciepła woda i gotowanie na gaz butle 11kg. Największy problem stwarza zima ponieważ ogrzewanie musi utrzymać pomieszczenie z hydroforem i łazienkę w temperaturze min.5 stopni.Jak nikogo nie będzie np. przez miesiąc.

Ogrzewanie myślę zrobić dwa elektryczne grzejniki ok 1,5kW i gaz tylko jeszcze nie wiem jak. Fotowoltaika nie uciągnie tych grzejników a nie wiem na jak długo starczy paliwo i gaz.

Znacie jakieś sensowne rozwiązanie tego problemu ciężko to teoretycznie wyliczyć ile będzie trzeba energii do utrzymania temperatury. Teoretycznie domek na płycie fundamentowej dobrze ocieplony.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Domek letniskowy bez prądu

0
Post autor: elmontjs »

Może kolega poczytać o kogeneracji (w skali mikro) , choć w tak małym domku może to być dość kosztowne w utrzymaniu, ale jest wiele ciekawych pomysłów z tym związanych w internecie , warto poszperać , może coś kolega znajdzie dla swojego domku.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 577
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Domek letniskowy bez prądu

0
Post autor: Bogdankiz »

Witam

Ten agregat raczej odradzam proponował bym przetwornicę zasilaną akumulatorami a akumulatory doładowywane solarami, ewentualnie mniejszy agregat który odpali gdy zaczną padać akumulatory.

Nad parametrami technicznymi musiał bym pomyśleć ;)
Pozdrawiam Bogdan :)
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Domek letniskowy bez prądu

0
Post autor: domsat »

Ciekawy temat, ale proponowane rozwiązanie nierealne technicznie. Ten agregat zużywa swój bak w ciągu 4-5 h i co potem ? Kto doleje paliwo podczas naszej nieobecności ? PV jest dobre na lato. Wpisz w wyszukiwarkę - agregat prądotwórczy na gaz lpg. Postaw kotłownię gazową na taki gaz i masz zimą ogrzewanie, a przez cały rok prąd z agregatu. PV może być dodatkowym źródłem prądu w nasłonecznionych dniach.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Domek letniskowy bez prądu

0
Post autor: Simcode »

domsat pisze:agregat prądotwórczy na gaz lpg
Pomysł dobry, ale zużycie gazu jest duże więc tu mogą być ograniczenia.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
pstryczek_eu
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 15, 2014 19:09

Re: Domek letniskowy bez prądu

0
Post autor: pstryczek_eu »

Problem jest poważny ponieważ instalacji na gaz nie ma szans postawić (nie dojedzie cysterna ). Agregat na gaz lpg tez na długo nie starczy.Chyba żeby kilka butli szeregowo wpiąć jednak nie uśmiecha mi się taszczyć tyle butli.Agregat w większym zbiornikiem na paliwo tez odpada z powodów jak powyżej.
Trzeba będzie pomyśleć nad jakimś wiatrakiem są to góry i wieje tam że hej. Jednak wiatrak 3kW i fotowoltaika 3kW akumulatory do magazynowania energii oraz jakaś grzałka do wody(mam jeszcze staw kąpielowy który można podgrzać w lecie nadmiarem energii) jak to wykorzystać do ogrzewania gdzieś czytałem ze nie jest to takie proste. Na logikę jak by kilka akumulatorów połączyć i niech się lądują wiatrem i panelami a jak się naładują to przez przetwornice na te dwa grzejniki elektryczne jakieś uruchomienie automatyczne lub zdalne przez internet. W trakcie planowania pojawił się kolejny problem mianowicie żeby uzyskać założenie parametry cieplne budynku potrzebna będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. (Kolejny odbiornik prądu)
Aras
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 40
Rejestracja: ndz maja 19, 2013 19:29
Lokalizacja: Tychy

Re: Domek letniskowy bez prądu

0
Post autor: Aras »

Witam,

skoro stać cię na fotowoltaikę, wiatraki i inne bajery, oraz na ochronę tego wszystkiego (bo alarm w takim miejscu niewiele pomoże), to pewnie też będziesz mógł wybudować sobie kawałek linii zasilającej.
Wystąpiłeś w ogóle o warunki przyłączenia?
Może tak będzie prościej i taniej.

Pozdrawiam
Aras
Marcus
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 160
Rejestracja: pn paź 17, 2005 13:45
Lokalizacja: Wrocław - okolice

Re: Domek letniskowy bez prądu

0
Post autor: Marcus »

Witam
Zakładam, że lokalny dostawca energi elektrycznej nie jest w stanie wykonać przyłącza w sensownej cenie.
Ogrzewanie prądem z paneli fotowoltaicznych domku (nawet jedynie dwóch grzejników) jest wg mnie bezsensowne (trzeba byłoby mieć baterie fotowoltaiczne dużo większe niż te 3kW, a to jest nieopłacalne).
Jeżeli domek jest względnie nieduży, prawidłowo ocieplony, to moim zdaniem (ja zrobiłbym tak) najlepszym rozwiązaniem, przy braku możliwości dojechania cysterny z gazem, jest ogrzewanie olejowe. Zbiornik na olej opałowy dla takiego domku może mieć ok. 1000l. Zatankowanie nie musi być z cysterny (to nie gaz), może być dowiezione w pojemnikach. 1000l oleju można dostarczyć sobie nawet samochodem osobowym (trzy kursy, zależnie od wielkości auta). Na potrzeby sterowania kotłem, oświetlenie, alarm, panele fotowoltaiczne 3kW powinny wystarczyć (może nawet wystarczyłyby mniejsze, trzeba przeliczyć). Warto pomyśleć o ,hybrydzie", czyli panele fotowoltaiczne+nieduża turbina wiatrowa. Agregat prądotwórczy przyda się, gdy zechcemy pomieszkać w domku i używać ,,większych" odbiorników, wtedy można go odpalić.
To takie moje wywody, ja postąpiłbym w ten sposób. Darowałbym sobie karkołomne pomysły z grzejnikami zasilanymi z akumulatorów ładowanych wiatrakiem i bateriami słonecznymi, moim zdaniem nie sprawdzi się to.
pstryczek_eu
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 15, 2014 19:09

Re: Domek letniskowy bez prądu

0
Post autor: pstryczek_eu »

Witam ponownie
Pomysł z olejem opałowym na chwile obecna wydaje się być najbardziej sensowny w takim wypadku. Niestety fotowoltaika i wiatraki na chwile obecna sa mało wydajne w stosunku do swojej ceny. Bardziej opłaci sie zainwestować w grubsze ocieplenie budynku.Mimo to postanowiłem zainstalować i to i to.(trzeba inwestować w tę branże by się rozwijała) Wiatrak juz nawet wybrałem.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Opinie ma bardzo dobre, zobaczymy w praktyce.
Niestety dalej nie wiem jaki agregat i jaka fotowoltaike.
ODPOWIEDZ