LED - dlaczego takie popularne

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"

Czy jesteś przekonany do powszechnego stosowania oświetlenia LED?

Tak
44
44%
Nie
51
51%
Nie mam zdania
5
5%
 
Liczba głosów: 100

Wojtek81
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pt kwie 22, 2016 9:31

Re: LED - dlaczego takie popularne

0
Post autor: Wojtek81 »

Przy porównywaniu technologii [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] i CFL żywotność jest pierwszą cechą, która przychodzi na myśl. Światło LED wysokiej jakości może utrzymać 70% swojej pierwotnej jasności nawet po 50000 godzinach pracy. Po tym czasie nie przepala się, a jedynie traci na jasności. Świetlówki kompaktowe również wytracają efektywność, ale po przekroczeniu czasu żywotności (8000 – 10000 godzin) przestają świecić.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
KrS19
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 03, 2016 20:40

Re: LED - dlaczego takie popularne

0
Post autor: KrS19 »

ANGEFU pisze:Witam

Nie pojmuję kto rozsiewa plotki ( niestety to tylko plotki) o wyjątkowo destruktywnym działaniu źródeł światła LED na nasz wzrok.
Badania były przeprowadzone w USA oraz w UE ( Hiszpania - Dr Celia Sanchez Ramos, Uniwersytet w Madrycie) a z nich wynika, że każde źródło światła sztucznego ( a nawet słońce) niszczy wzrok pod warunkiem, że wpatrujemy się w nie przez dłuższy okres czasu z bliskiej odległości.

Tak więc wszystkie urządzenia emitujące światło bliskie UV ( okolice niebieskiego) w tym monitory komputerowe przy długiej ekspozycji są w stanie uszkodzić siatkówkę oka.

Niestety większość żarówek LED z importu świeci bladym, wpadającym w pasmo niebieskiego światłem i faktycznie, dłuższe wpatrywanie się w takie spektrum światła jest w stanie uszkodzić naszą siatkówkę.
Dobierając żarówkę LED należy zwracać uwagę na temperaturę światła zazwyczaj podaną w Kelwinach.
Optymalnym doborem jest temperatura 4000-4500 Kelwinów ( naturalne białe światło) lub 3000-3500 Kelwinów ( żółto zabarwione - ciepłe światło)
Problemem jest nie tyle duża zawartość fal krótkich o wysokiej mocy w oświetleniu LED, w końcu słońce też nam ich bardzo dużo dostarcza a nadmierna ekspozycja na te fale.
Ludzkie oko jak każdy organ posiada zdolności regeneracyjne, które do pewnego stopnia kompensują zamiany degeneracyjne zachodzące w siatkówce w wyniku ekspozycji na światło niebieskie. Naturalnie ludzkie oko potrafi kompensować taką ekspozycje pochodzącą od słońca, które dostarcza nam dziennie około 20% takich fal (względem reszty widzialnego promieniowania).

W momencie kiedy wymyślono technologię nie tyko LED ale i inne rodzaje oświetlenia zawierające dużą ilość fal niebieskich zaczął się problem.
ehp.1307294.g004.jpg
W załączniku masz zdjęcia mikroskopowe siatkówki i zmian degeneracyjnych wywołanych niebieskim ledem, białym oraz źródłami CFL. Wnioski wyciągnij sam.

Na pocieszenie dodam, że to badania na szczurach :)

Oczywiście ogromna zgoda co do barwy światła. Oświetlenie LED 3000-3500K charakteryzuje się znacznie bardziej przyjazną charakterystyką spektralną aniżeli LED CCT NW i wyższe ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
skiba_a
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: wt sie 09, 2016 9:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: LED - dlaczego takie popularne

0
Post autor: skiba_a »

Dotychczas byłam fanką oświetlenia LEDowego, dopóki nie przeczytałam tego wątku od początku do końca. Narodziły mi się w głowie wątpliwości i wiele znaków zapytania, nie wiem, czy w dalszym ciągu będę tak wielbić LEDy. Muszę to przemyśleć.
hurtownia elektrotechniczna
KrS19
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 03, 2016 20:40

Re: LED - dlaczego takie popularne

0
Post autor: KrS19 »

Simcode pisze:
kroman pisze:Kiedyś były łuczywa, zastąpiły je lampy naftowe
Tak kiedyś były i pamiętaj byliśmy wolni nikt nas nie zmuszał do pracy .
kroman pisze:Czy ktoś badał różnice spektrum tego oświetlenia na wzrok.
Oczywiście że badano między innymi polscy uczeni lekarze z Wrocławia zasłynęli w świecie z badań nad szkodliwością oświetlenia LED na siatkówki oka. Stwierdzono odklejanie się siatkówki przy korzystaniu z oświetlenia LED.
Jakiś link do badań? Bo przy obecnej mojej wiedzy brzmi to absurdalnie.
interkomplex1
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 12
Rejestracja: pt lut 01, 2013 17:45

Re: LED - dlaczego takie popularne

0
Post autor: interkomplex1 »

Nie wiem z kąd są wiadomości o szkodliwości LED na wzrok? Czy ktoś przeprowadzał badania?
Cena LED jest dużo niższa od żarówki.
Czas pracy żarówki 1000 godz. , czas LED ~50 000godz.
Cena żarówki ~1zł , cena LED ! 20zł. Po 50 000godz. Koszt 50 żarówek = 50zł> od 20zł.
Dużo osób kupuje LED „zimne” (5000K) i na tej podstawie twierdzi, że światło jest szkodliwe.
Takie światło nadaje się do oświetlenia drogowego. Do pokoju kup LED „ciepłe” (2700K).
Trwałość LED jest ~ 100 000godz. lecz trwałość ta zależy od trwałości zasilacza a te są produkowane byle jak i obniżają czas pracy LED.
Czy uważacie, że UE zaleca stosować stosowanie LED nie zwracając uwagi na szkodliwość na wzrok? Nie wierzę. Normy zdrowotne w UE są na wysokim poziomie.
Uważam, że jeśli ktoś nie wie nic na temat LED a swoja opinię opiera tylko na własnych odczuciach to powinien zaznaczać „ moim zdaniem” a nie pisać autorytatywnie.
KrS19
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 03, 2016 20:40

Re: LED - dlaczego takie popularne

0
Post autor: KrS19 »

interkomplex1 pisze:Nie wiem z kąd są wiadomości o szkodliwości LED na wzrok? Czy ktoś przeprowadzał badania?
Cena LED jest dużo niższa od żarówki.
Czas pracy żarówki 1000 godz. , czas LED ~50 000godz.
Cena żarówki ~1zł , cena LED ! 20zł. Po 50 000godz. Koszt 50 żarówek = 50zł> od 20zł.
Dużo osób kupuje LED „zimne” (5000K) i na tej podstawie twierdzi, że światło jest szkodliwe.
Takie światło nadaje się do oświetlenia drogowego. Do pokoju kup LED „ciepłe” (2700K).
Trwałość LED jest ~ 100 000godz. lecz trwałość ta zależy od trwałości zasilacza a te są produkowane byle jak i obniżają czas pracy LED.
Czy uważacie, że UE zaleca stosować stosowanie LED nie zwracając uwagi na szkodliwość na wzrok? Nie wierzę. Normy zdrowotne w UE są na wysokim poziomie.
Uważam, że jeśli ktoś nie wie nic na temat LED a swoja opinię opiera tylko na własnych odczuciach to powinien zaznaczać „ moim zdaniem” a nie pisać autorytatywnie.
Popłynąłeś kolego z tymi 5000K do oświetlenia drogowego.

Tak, oświetlenie LED jest szkodliwe na wzrok. Ludzki? I tak i nie. Czy są badania, tak. Na ile miarodajne? Nie wiadomo.

Oświetlenie LED przez sporą zawartość fal niebieskich o dużej energii (nawet przy 3000K pik jest widoczny) będzie wykazywało działanie degeneracyjne na choćby żółta plamkę, siatkówkę. Na ile silny jest ten efekt tak na prawdę nie wiadomo bo badania na ludziach są dość skąpo upubliczniane. Na dzień dzisiejszy mamy znacznie więcej badań na zwierzętach potwierdzających szkodliwość oświetlenia LED.

Wszystko zależy od tego jak używasz, co używasz i przede wszystkim jak długo.
ODPOWIEDZ