Zadania z elektrotechniki

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
akro023
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: ndz lut 01, 2015 21:44

Zadania z elektrotechniki

0
Post autor: akro023 »

Witam.
Mam do rozwiązania dwa zadania moze proste moze nie, ale chciałbym poprosić o wytłumaczenie co sie dzieje w konkretnych sytuacjach.

1. Trzy grzałki połaczone w gwiazde bez przewodu neutralnego przy zasilaniu
symetrycznym 3 × 400 V, 50 Hz pobieraja z sieci moc 3,0 kW. Jaka moc bedzie pobierał zespół grzałek po zadziałaniu bezpiecznika w fazie L2? (załacznik)

moje dodatkowe pytanie co: sie tak naprawde dzieje gdy odlaczymy jedna faze z trojfazowki? Dwie pozostałe fazy jaką moc i prad bedą pobierać ?

2.Rezystor, cewke idealną i kondensator bez strat, polaczone w trojkat wlaczono do sieci trojfazowej o napieciu miedzyfazowym U=400V. Mam obliczyć wartosci prądow przewodowych, wiedzac ze R=Xl=Xc=20Ω.

a tutaj mialbym obliczyc te prady korzystajac tylko z prawa Ohma?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
stonefree
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 279
Rejestracja: ndz wrz 14, 2003 10:59
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Zadania z elektrotechniki

0
Post autor: stonefree »

1 - 1,5 kW, masz 3 rezystory o mocy 1 kW przy napięciu znamionowym 230V. Przy dwóch fazach napięcie na rezystorze to 200V.
Awatar użytkownika
slawek2385
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 318
Rejestracja: wt paź 28, 2008 19:34
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Zadania z elektrotechniki

0
Post autor: slawek2385 »

Witam.
stonefree pisze: Przy dwóch fazach napięcie na rezystorze to 200V.
Napięcie na fazach będzie wynosiło połowe napięcia 400V, czyli 200V dlatego że rezystancje na grzałkach są sobie równe.Rezystancje w fazach L1 i L3 będa się sumować R1+R3.
akro023 pisze: co: sie tak naprawde dzieje gdy odlaczymy jedna faze z trojfazowki
Będzie pracował jak odbiornik jednofazowy.
Awatar użytkownika
Rosol44
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 418
Rejestracja: śr sie 27, 2014 15:40

Re: Zadania z elektrotechniki

0
Post autor: Rosol44 »

1. Po wypadnięciu jednej z faz odbiornik staje się odbiornikiem włączonym między fazowo z szeregowo połączonymi impedancjami ( przypadku rozważań teoretycznych przy założeniu idealnego odbiornika rezystancyjnego, na rezystancjami) , w przypadku odbiornika symetrycznego spadek napięcia będzie wynosił dokładnie połowę napięcia między fazowego dla każdej z nich.
P=U^2/2*R
2. Należy wyliczyć dla każdej gałęzi trójkąta I (wektorowo) i odjąć od siebie geometrycznie poszczególne prądy gałęziowe, np.
Iu= U/R; Iv=U/Xl; Iw=U/Xc, I1=Iu-Iv ( wielkości wektorowe)
ODPOWIEDZ