Highbay LED 150 - 200W na hale 7m wysokości - co polecacie

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 481
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Highbay LED 150 - 200W na hale 7m wysokości - co polecacie

0
Post autor: e-sparks »

Jak już dostaniecie cokolwiek, to się pochwalcie....

bo jak do tej pory tylko bicie piany widać.
"Zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej" - śpiewał kiedyś o Was Sokół.
Pozdrawiam, Wiesław

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ANGEFU
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 56
Rejestracja: pt mar 20, 2009 3:02
Lokalizacja: Zhongshan

Re: Highbay LED 150 - 200W na hale 7m wysokości - co polecacie

0
Post autor: ANGEFU »

e-sparks pisze:Jak już dostaniecie cokolwiek, to się pochwalcie....

bo jak do tej pory tylko bicie piany widać.
Poproście a będzie Wam dane... niestety w domu na kompie tych dokumentów nie posiadam, ale niechybnie wszyscy co proszą będą mieli dane ;)
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Highbay LED 150 - 200W na hale 7m wysokości - co polecacie

0
Post autor: elmontjs »

To ja kolegom podrzucę taką prostą kalkulację znów wykonaną na szybko . Za przykład posłużyła mi mała, szkolna sala gimnastyczna (wielkość boiska do koszykówki). Oświetla ją 10 lamp metalohalogenkowych o mocy 400W każda z wysokości około 6m, co daje na parkiecie równomierne oświetlenie na poziomie 290 - 320Lx (wyniki pomiarów). Zakładam, że zastępuje je 1:1 naświetlaczami LED 200W, które teoretycznie mają być porównywalne do w/w opraw.

Koszty:
Mtalohalogen 400W:
Cena zakupu dobrej, polskiej oprawy i żarówki metalohalogenkowej to ok.: 550zł (450zł + 100zł); przy założeniu, że będzie świeciła 5h/dobę w dni robocze to ok. 1000 godzin pracy w roku; zużyje więc 400kWh; stawka za 1kWh (energia + dystrybucja) w tej konkretnej szkole wynosi 43 gr brutto, więc lampa metalohalogenkowa wygeneruje koszt 172 zł brutto rocznie
Naświetlacz LED 200W:
Cena zakupu 1000-2300zł (wypośrodkujmy: 1650zł) ; pozostałe koszty (zużycie energii) śmiało dzielimy przez 2 i wyjdzie 86 zł brutto rocznie.

Podsumowanie :
MH: 1 rok: : 722 zł; 10-ty rok: 2270zł; 12-ty rok (dochodzi wymiana żarówki : +100zł): 2714 zł
LED: 1 rok: 1736 zł : 10-ty rok: 2470 zł ; 12-ty rok :2682 zł
Jak widać, dopiero 12 lat eksploatacji opraw (przy przyjętych warunkach pracy np. szkoła) zrównuje koszty eksploatacji. Oczywiście przyznać trzeba, że LED jest bezobsługowy i świeci (ma świecić) 40-50tys. godzin, a metalohalogena trzeba wymienić co 12 tys, godz. (dane producentów)

Awaryjność:
Jednak praktyka pokazała , że na razie naświetlacze LED mają bardzo wysoką awaryjność ; przykład z życia : nowa hala produkcyjna : na 16 opraw trzeba było wymienić w ciągu jednego roku 3 szt. A co się stanie jak kolejna odmówi posłuszeństwa za 2 lata i w ofercie niestety nie znajdziemy tego samego modelu? Zrobimy kolekcję modeli lamp na suficie. Póki co w oprawie metalohalogenkowej wymienia się tylko lampę (żarówkę) oraz (sporadycznie) układ zapłonowy.
Wnioski pozostawiam kolegom.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 481
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Highbay LED 150 - 200W na hale 7m wysokości - co polecacie

0
Post autor: e-sparks »

elmontjs pisze:Zakładam, że zastępuje je 1:1 naświetlaczami LED 200W, które teoretycznie mają być porównywalne do w/w opraw.
Zupełnie teoretycznie!!
HST-DE 400W emituje 48 000 lm.
HST-SE 400W emituje 47 000 lm.
Naświetlacz LED 200W emituje jakieś 12 000-14 000 lm.
Z prostej arytmetyki wynika, że potrzeba jakieś 3,5-4 naświetlacze 200 watowe do zastąpienia jednej 400 watowej lampy wysokoprężnej.

Teraz poproszę o dalsze wyliczenia....
"Zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej" - śpiewał kiedyś o Was Sokół.
Pozdrawiam, Wiesław
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Highbay LED 150 - 200W na hale 7m wysokości - co polecacie

0
Post autor: elmontjs »

e-sparks pisze:Zupełnie teoretycznie!!
tak, masz rację ... zupełnie teoretycznie (rzeczywista jest tylko szkoła, której przykładem się posłużyłem), na podstawie danych naszych dystrybutorów sprzedających te "cuda", którzy często piszą: LED 150W odpowiada 250-300W, a LED 200W odpowiada 400-500W. Rzeczywistość nie jest tak "różowa" , owszem odpowiadają, ale w skupionym strumieniu, a jak trzeba równomiernie oświetlić powierzchnię, to rzeczywiście trzeba zwiększyć ilość naświetlaczy LED albo podnieść je wyżej i zwiększyć ich moc.
e-sparks pisze:Teraz poproszę o dalsze wyliczenia....
...dałem prosty przykład i czekam na obiecane:
ANGEFU pisze:Jeśli chcesz specyfikację, kalkulacje oszczędności, okres amortyzacji wyrobu oraz pliki rozsyłu ...
... chciałbym się mylić wobec postępu
Człowiek uczy się całe życie i ...
ANGEFU
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 56
Rejestracja: pt mar 20, 2009 3:02
Lokalizacja: Zhongshan

Re: Highbay LED 150 - 200W na hale 7m wysokości - co polecacie

0
Post autor: ANGEFU »

e-sparks pisze:
elmontjs pisze:Zakładam, że zastępuje je 1:1 naświetlaczami LED 200W, które teoretycznie mają być porównywalne do w/w opraw.
Zupełnie teoretycznie!!
HST-DE 400W emituje 48 000 lm.
HST-SE 400W emituje 47 000 lm.
Naświetlacz LED 200W emituje jakieś 12 000-14 000 lm.
Z prostej arytmetyki wynika, że potrzeba jakieś 3,5-4 naświetlacze 200 watowe do zastąpienia jednej 400 watowej lampy wysokoprężnej.

Teraz poproszę o dalsze wyliczenia....
Spadek jasności lamp MH

Obrazek

"Jako trwałość znamionowa lamp metalohalogenkowych, tak jak dla innych źródeł światła, podawana jest ich trwałość średnia. Jest ona określana jako czas pracy, po którym połowa lamp przestaje świecić. W trakcie badań lampy świecą w cyklu 11 godzin świecenia na 1 godzinę wyłączenia. Lampy MH średnich mocy wykonane w technologii kwarcowej osiągają trwałość znamionowa w zakresie od 6.000 do 15.000 godzin z zależności od konstrukcji jarznika i typu zapłonu. Najniższą trwałość nie przekraczającą około 8.000 godzin mają lampy z kwarcowym jarznikem spłaszczowym i elektrodą zapłonową."

"Eksploatacja lamp MH do kresu ich trwałości zwiększa prawdopodobieństwo pęknięcia jarznika. Powoduje to niebezpieczeństwo eksplozji bańki zewnętrznej, narażające użytkowników na spadające odłamki szkła. Dlatego lampy MH powinny być wymieniane grupowo, jeszcze przed wygaśnięciem. Porównanie średniej trwałości znamionowej lamp MH z różnymi rodzajami jarzników przedstawia rysunek 10"

Obrazek

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Highbay LED 150 - 200W na hale 7m wysokości - co polecacie

0
Post autor: elmontjs »

ANGEFU pisze:Powoduje to niebezpieczeństwo eksplozji bańki zewnętrznej, narażające użytkowników na spadające odłamki szkła.
Jeżeli zdażają się takie wypadki, to niezwylke rzadko, a lampa MH i tak jest zabezpieczona hartowaną szybą oprawy. Sprawdzam od wielu lat instalacje na stacjach benzynowych, salach sportowych gdzie świecą lampy matalohalogenkowe i nie widziałem jeszcze żadnej, która by eksplodowała.
ANGEFU pisze:Spadek jasności lamp MH
... jest ujęty w projektowanym oświetleniu.
Nie jestem wrogiem LEDowych naświetlaczy, ale uważam że technologia jeszcze musi stanieć, aby stała się naprawdę konkurencyjna.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 481
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Highbay LED 150 - 200W na hale 7m wysokości - co polecacie

0
Post autor: e-sparks »

No pochwalcie się coście dostali (ci co prosili)....

ciekawość mnie zżera tych rewelacji ledowych ...
"Zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej" - śpiewał kiedyś o Was Sokół.
Pozdrawiam, Wiesław
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Highbay LED 150 - 200W na hale 7m wysokości - co polecacie

0
Post autor: elmontjs »

e-sparks pisze:No pochwalcie się coście dostali (ci co prosili)....
Niestety ...nic!
Jak już wcześniej napisałem, chciałbym się mylić co do nowoczesnych rozwiązań oświetlenia, ale póki co, to dostrzegam jedynie przechwalanie się importerów opraw LED nie wiele mające wspólnego z ekonomicznym i zarazem dobrym, wydajnym oświetleniem (mowa o dobrym współczynniku oddawania barw, dobrej równomierności oświetlenia, wydajności i trwałości opraw).
Jeżeli ma być naprawdę efektywne, to owszem, ale koszt montażu i eksploatacji jest porównywalny lub wyższy od dotychczas stosowanych źródeł światła.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Re: Highbay LED 150 - 200W na hale 7m wysokości - co polecacie

0
Post autor: bezpiecznik123 »

e-sparks pisze:No pochwalcie się coście dostali (ci co prosili)....

ciekawość mnie zżera tych rewelacji ledowych ...
Też nic nie dostałem, także jak zwykle bicie piany.
ODPOWIEDZ