Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 210
Rejestracja: ndz maja 07, 2006 12:00
Lokalizacja: Radzionków

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: lukbok »

Witam

zastosowanie napięcia 690 lub 1000V wygenerowałoby jeszcze większe koszty. Sam silnik to koszt koło 100 tyś zł, nie wspomnę o falowniku (którego koszt wraz z napięciem jest wyższy) oraz transformator. Jedynym zyskiem byłby mniejszy prąd, a co za tym idzie mniejsza ilość kabli. Myślę jednak, że zysk z kabli byłby o wiele niższy niż koszt urządzeń na wyższe napięcie.

Co do silnika to przebadano izolację, uzwojenia oraz zabudowano izolowane łożysko i zwieracz pierścieni. Na tej podstawie wydano akceptację zasilania silnika z falownika. Silnik został przebadany przez obcą firmę wskazaną przez producenta falownika.

Pozdrawiam
lukbok

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: bezpiecznik123 »

lukbok pisze:zastosowanie napięcia 690 lub 1000V wygenerowałoby jeszcze większe koszty. Sam silnik to koszt koło 100 tyś zł
Przy takich robotach wcześniej trzeba trochę pokalkulować.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: Simcode »

lukbok pisze:EMC? Byłbym wdzięczny jeśli podasz wytyczne wiązane z kompatybilnością które wskazują, że przewód zasilający do falownika należy ekranować?
Chyba nie rozumiesz dyrektywy EMC to nie norma nakazująca ekranować to wytyczne jakimi jest wymuszenie takiej pracy urządzeń elektrycznych, aby nie zakłócały się wzajemnie lub siebie samych. Te same normy nie odnoszą się do wszystkich lokalizacji (Europa, Ameryka Północna itp.), ale wszędzie praktyczne wymagania są podobne – niedopuszczalne jest, aby urządzenia zakłócały się wzajemnie.
Ostatnio zmieniony ndz mar 29, 2015 15:34 przez Simcode, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 210
Rejestracja: ndz maja 07, 2006 12:00
Lokalizacja: Radzionków

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: lukbok »

Witam,

Chciałbym zacytować wymagania EMC dla kategorii C3 które zostały zawarte w DTR falownika:
1. The motor and control cables are selected as specified in hardware manual.
2. The drive is installed according to the instruction given in the hardware manual.
3. Maximum motor cable lenght is 100 meters.

Jak z tego wynika, powyższe wymagania muszą być spełnione aby była zachowana EMC.
Jeśli byłaby to kategoria C2 dodatkowo trzeba zastosować wejściowy filtr sieciowym.

Tak więc w dalszym ciągu nie znajduję wytycznych które obligowały by mnie do stosowania kabli ekranowanych na wejściu falownika. Oczywiście chcę aby cała instalacja była zgodna z EMC, normami oraz sztuką techniczną.


lukbok
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: Simcode »

Może od początku . Dyrektywa EMC dzieli wytwórców urządzeń na dwie grupy czyli tego który wytworzył falownik i ten który buduje ten falownik u siebie . W rozumieniu tej dyrektywy to też wytwórca . I często w zapisach falowników mamy to zapisane , wytwórca falownika bierze odpowiedzialność za sam falownik czy spełnia normy EMC . Natomiast odbiorca urządzenia jako wytwórca (bo nim jest) też bierze odpowiedzialność za wytworzony produkt czyli podłączenie całej instalacji wraz z falownikiem .Więc jeśli producent falownika zastrzegł że takie kable mają być ekranowane to należy to wykonać . A teraz fragment z opracowania tej dyrektywy by było to jasne .Cytat;

Składniki wyposażenia bez funkcjonalności bezpośredniego działania nie traktuje się jako aparaty w rozumieniu dyrektywy EMC. Nie stosuje się do nich dyrektywy EMC. Składniki te obejmują m.in. rezystory, kable, listwy zaciskowe, itp.
Są jeszcze inne przesłanki by to wykonać wynikające z tej dyrektywy . Należą do nich
- sieć IT
- prądy zasilania pojedynczych urządzeń powyżej 400A
- napięcie zasilania urządzeń powyżej 1000V
-wymaganie wysokiej dynamiki napędu regulowanego przy ograniczonych możliwościach filtrowania zakłóceń
Musieli byśmy tu poruszyć sprawę środowisk bo dyrektywa takie rozróżnia czyli ;
“1 ŚRODOWISKO”
"1 środowisko” generalnie obejmuje tzw odbiorców bytowych . Obejmuje również pewną
część obiektów produkcyjnych (rzemiosło, mikro przedsiębiorstwa produkcyjne) które są
zasilane z publicznej sieci zasilania niskiego napięcia. I tu się łapią małe falowniki wystarczą układy filtracyjne często występujące wewnątrz urządzenia
“2 ŚRODOWISKO”
"2 środowisko” obejmuje wszelkie pozostałe obiekty z wyłączeniem obiektów bezpośrednio połączonych do sieci niskiego napięcia, używanej do celów wewnętrznych tak jak u ciebie
„2 środowisko” to w domyśle duży odbiorca przemysłowy, który jest podłączony do sieci
średniego napięcia przed dedykowany do jego potrzeb transformator niskiego napięcia.
I sprawa była by prosta gdyby nie wielkości i moce jakie ma to urządzenie co wykazałem powyżej , więc obostrzenia jak w pierwszym środowisku czyli ekranowanie kabli jeśli zalecił producent . Jeśli ma ktoś inne zdanie zawsze możemy podyskutować.
Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 210
Rejestracja: ndz maja 07, 2006 12:00
Lokalizacja: Radzionków

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: lukbok »

Cześć

Generalnie napisałeś, że to co producent falownika zaleci to jest to święte aby zachować EMC. Jeśli tak jest to dlaczego ja mam brać odpowiedzialność za to co ja wykonam jeśli wykonam to wg wytycznych producenta? To przecież producent zmusza mnie zastosowania danego rozwiązania, a nie ja go wymyślam.

Chyba tak do końca nie jest jeśli (jak piszesz) to ja biorę odpowiedzialność za tą cześć instalacji która służy do zasilania falownika.

Kolejny raz przytoczę argument, że gdyby zastosowanie ekranu na zasilaniu falownika miało wpływ na zgodność z EMC to pozostali producenci też takie działania by wymuszali. Sprawdziłem wyrywkowo dwóch innych producentów i o ekranowaniu kabla do zasilania falownika nie ma mowy.



pozdrawiam
lukbok
Pozdrawiam
lukbok
Łukasz Grobner
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: Simcode »

lukbok pisze:Generalnie napisałeś, że to co producent falownika zaleci to jest to święte aby zachować EMC
Absolutnie tak nie napisałem .
Simcode pisze:jak w pierwszym środowisku czyli ekranowanie kabli jeśli zalecił producent
Jeśli zalecił to jest wtedy twój obowiązek wynikający z instrukcji , ale jeśli nie napisał to ty masz wiedzieć a nie on czy masz mieć te ekrany czy nie .
Simcode pisze:Natomiast odbiorca urządzenia jako wytwórca (bo nim jest) też bierze odpowiedzialność za wytworzony produkt czyli podłączenie całej instalacji wraz z falownikiem

On w tym przypadku scedował na ciebie tą odpowiedzialność bo on wziął tylko za falownik .
lukbok pisze:Sprawdziłem wyrywkowo dwóch innych producentów i o ekranowaniu kabla do zasilania falownika nie ma mowy.

Z reguły instrukcje są ogólne i producent nie wie gdzie ty zabudujesz ten falownik , a dyrektywa pozwala mu na takie podejście do tematu .
Więc jeszcze raz powtórzę według tego co mi wiadome musisz mieć te kable ekranowane .
falowniki.com
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 150
Rejestracja: ndz kwie 10, 2005 23:07
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: falowniki.com »

Widzę że interpretacja Dyrektywy EMC tu następuje.
Rzecz kompletnie błędna i niepotrzebna, wystarczy przeczytać ze zrozumieniem i nic więcej...
Kable zasilające nie muszą być ekranowane, silnikowe w tym przypadku muszą.

Niedowiarków zapraszam na szkolenia Akademii Falowników: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
cokolwiek robisz, zawsze Ktoś Ci pomaga...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: Simcode »

falowniki.com pisze:Kable zasilające nie muszą być ekranowane, silnikowe w tym przypadku muszą.
A czy ktoś napisał inaczej ?
profus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1442
Rejestracja: pt lip 25, 2003 17:18

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: profus »

Simcode pisze:... A czy ktoś napisał inaczej ?
Był taki jeden...
Simcode pisze:...
lukbok pisze:Sprawdziłem wyrywkowo dwóch innych producentów i o ekranowaniu kabla do zasilania falownika nie ma mowy.
...
Więc jeszcze raz powtórzę według tego co mi wiadome musisz mieć te kable ekranowane .
ODPOWIEDZ