Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: Simcode »

lukbok pisze:Pozostaje kwestia przewodów łączących falownik i silnik. Producent zaleca (jak wszyscy) zastosowanie przewodu ekranowanego co w tym przypadku jest raczej nie możliwe.
Profus napisał ;
Był taki jeden..

Kolego brednie piszesz tu fragment do którego należy się odnieść , i tylko tego fragmentu się trzymaj . A nie manipulujesz wybranym tekstem z kilkunastu postów . Jak byś zadał sobie trud przeczytania całego tekstu to byś wiedział że temat dotyczył tylko kabli od falownika do silnika .

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
profus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1437
Rejestracja: pt lip 25, 2003 17:18

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: profus »

Simcode pisze:...Kolego brednie piszesz...
Kol. simcode. Masz dużą wiedzę i piszesz w większości ciekawe rzeczy.
Ale nieraz się albo zapędzisz, albo napiszesz za szybko i nieskładnie, że wychodzi co wychodzi. Czytający widzi co jest napisane, a nie co autor myślał.
A z faktu że napiszesz że ktoś "brednie pisze" to już nie znaczy, że Ty masz rację. Na tym forum każdy czytający wyrabia sobie opinię z treści, nie z opinii jak ta Twoja.
Tak więc nie będę komentował kol. wypowiedzi.
Simcode pisze:...manipulujesz wybranym tekstem z kilkunastu postów . Jak byś zadał sobie trud przeczytania całego tekstu to byś wiedział...
To jak to jest z moim czytaniem: "manipuluję tekstem z kilkunastu postów" i nie zadałem sobie trudu czytania całego tekstu?
Braki w logice.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: Simcode »

profus pisze:"manipuluję tekstem z kilkunastu postów
Oczywiście bo wystarczy zamieścić fragment by wypaczyć całą treść tematu . Po za tym ja nigdy nie napisałem że chodzi o kable zasilające falowniki , a kolega sprytnie połączył wypowiedź kolegi lukbok z moją poprzez wydzielenie jej . I to była manipulacja. Za brednie " Sory" trochę mnie poniosło ale reszta jak najbardziej na miejscu .
Aras
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 40
Rejestracja: ndz maja 19, 2013 19:29
Lokalizacja: Tychy

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: Aras »

Witam,
moje wątpliwości w temacie.

Proponowane rozwiązanie połączenia kabli, gdzie jeden kabel to jedna faza, zawiera wady.
Pierwsza to właśnie problem ekranowania.
Nawet zastosowanie ekranowanych kabli nie spełni swojej roli. Musielibyśmy najpierw ułożyć kable w wiązkę i dopiero całość ekranować, aby było to skuteczne, korytko tego nie zapewni.

Druga wada, to konieczność odpowiedniego i starannego ułożenia kabli, dla zapewnienia równomiernego obciążenia. Np. płaskie ułożenie kabli w korytku może skutkować asymetrią.

Zakłócenia EMC mogą być uciążliwe, natomiast asymetria prądowa fatalna w skutkach. Proponuję zastosować rozwiązanie, gdzie każdy z kabli zasila trójfazowo i są połączone równolegle.

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, później obowiązkowo sprawdzić faktyczny rozkład obciążenia na poszczególne żyły.
Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 210
Rejestracja: ndz maja 07, 2006 12:00
Lokalizacja: Radzionków

Re: Falownik do silnika 600kW - jaki kabel zasilający

0
Post autor: lukbok »

Witam,

tak, tak kolego Aras masz rację.
Po przeanalizowaniu zastosowanie kabla na fazę nie jest dobrym rozwiązaniem.
Będą zastosowane kable z żyłami rozłożonym między poszczególne fazy.
Na pewno do silnika będą kable ekranowane. Co się tyczy kabli zasilających falownik to zobaczymy.

Pozdrawiam
lukbok
Łukasz
ODPOWIEDZ