Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Bartko
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 16
Rejestracja: pt maja 20, 2011 13:03

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: Bartko »

Zacznę od cytatu z Wikipedii:
Inteligencja (od łac. intelligentia - zdolność pojmowania, rozum) – zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w sytuacjach nowych.
W świetle tego nie wiem czy gdzieś na świecie istnieje prawdziwy inteligentny dom.

Jako, że u siebie w mieszkaniu testuję na sobie automatykę budynkową, chętnie się podzielę doświadczeniami.
Postawiłem na PLC (Sterbox), a więc system scentralizowany.
PLC steruje tylko światłem, mimo że mam możliwość sterowania gniazdami.

Czujniki:
1. Przyciski chwilowe, jak na klatkach schodowych do zwykłego włącz/wyłącz w pomieszczeniach
2. nasłonecznienia (malutki panel PV)
3. temp. wew., temp. zew.
4. temp. w zamrażalniku (powiadomienie, jeśli lodówka ma awarię)
5. czujnik ruchu w przedpokoju

Wszystko połączone też z centralką sygn. włamania.

Gdy szykuję się do wyjścia to światła zapalam i nie myślę o gaszeniu. Robi to sterownik po uzbrojeniu alarmu.

Zastanawialiście się pewnie nie raz po wyjściu, czy zamknęliście drzwi...? :-)
Polecam na etapie budowy/remontu wmontować w komorę zamka jakąś krańcówkę, która wykryje zamknięcie drzwi na klucz.

Dodatkowo mam sterowanie ryglem od domofonu. Bardzo przydatne. Planowałem sterowanie zamkami, ale zrezygnowałem ze względu na bezpieczeństwo.

W "ślepym" przedpokoju w reakcji na ruch zapala się światło pomocnicze, ale tylko, gdy nie świeci pełne słońce.

W przypadku włamania sterownik miga 1s/1s wszystkimi światłami.

Podczas nieobecności po zmroku symuluje obecność przez zapalanie energooszczędnych LED(5W) w pomieszczeniach.

Wygodę można zwiększyć przez noszenie smartwatcha i sterowanie z niego.

Generalnie w mieszkaniu taka instalacja to przerost formy nad treścią, ale powtarzam... cel jest "badawczo- rozwojowy".

Wszystko to można zrobić znacznie taniej i na elementach od lat stosowanych. Cały bajer to podłączenie tego do Internetu.

Oświetlenie LED podszawkowe w kuchni zasilam bezpośrednio z zasilacza buforowego od sterownika, dzięki czemu przy awarii zasilania z sieci mam oświetlenie awaryjne. Polecam, kilka razy się przydało i mocno zastanawiam się nad rozszerzeniem tego na pozostałe pokoje.

Zalety: wygoda i bajer oraz "pilnowanie".

Wady: awaria sterownika to awaria oświetlenia w całym mieszkaniu, a tylko ja wiem jak to serwisować.

W przypadku sprzedaży mieszkania albo przekształcę instalację w "standardową" albo dorobię obszerną dokumentację.

Całość dopełnia dysk sieciowy, który pełni rolę serwera multimedialnego i zbiera kopie zapasowe z komputerów domowników.

W domu jednorodzinnym mamy znacznie większe pole do popisu: główny zawór wody, podlewanie, oświetlenie zewnętrzne, integracja z ogrzewaniem, sterowanie roletami.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
gt3rs
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 13:03

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: gt3rs »

Jest zbyt malo instalatorow i firm ktore sa w stanie dobrac i zaproponowac dla klienta system na miare jego potrzeb .
Ceny systemow opartych na KNX,GIRA,MY HOME-BTICINO sa bardzo wysokie i
odstraszaja potencjalnych nabywcow z cienkim portfelem.
Polecam krajowych producentow takich jak F&F ktory posiada w swojej ofercie dwa dobre systemy :
F&Home i F&Home Radio
Na bazie tych systemow latwo dobrac rozwiazanie dla kazdego klienta a i
cenowo sa bez konkurencyjne na naszym rynku.
No i oczywiscie szkolenia i szkolenia jest zbyt duzo nowosci na rynku i trzeba
duzo sie uczyc aby je nadgonic.
kasprzyk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 53
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 21:22

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: kasprzyk »

st pisze:
zaq12wsx pisze:zapytam prowokacyjnie dlaczego Elektrycy nie chcą aby budynki były inteligentne?
Było pytanie jest odpowiedz :
- bo chcą mieć święty spokój z marudnymi klientami :)
To jest genialny argument. Jeśli obwody są wykonane tradycyjnie to jak padnie jeden to nie ma problemu, nawet klient nie będzie bardzo poganiać. Natomiast w przypadku scentralizowanego systemu jeśli padnie jakiś ważniejszy moduł to nagle nie działa pół domu i klient będzie dzwonić nawet w środku nocy.
Panowie wszystko zależy od systemu IB.
Wspomniany przeze mnie produkt opiera się na jednej płycie głównej - nie oznacza to jednak, że w przypadku jej uszkodzenia cały dom stoi. Przy zastosowaniu tradycyjnych wyłączników, w czasie uszkodzonego modułu centralnego, dalej operujemy światłami, roletami w sposób niezmienny. Tracimy dostęp do centralnego sterowania, połączenia z internetem, wszelkich innych powiązań typu - zazbrojony alarm - wyłączone światła, zamknięte rolety, zmniejszony bieg rekuperacji, obniżona temp. itd, jednak nadal korzystamy, obsługujemy dom normalnie do czasu naprawy/ wymiany płyty głównej.
Inne funkcje jak ogrzewanie, sterowanie elementami powiązanymi z jednostką centralną np. pompka cyrkulacyjna, podlewanie ogrodu, otwieranie bram (może nie do końca dobry przykład, przeważnie oprócz zsynchronizowania z systemem, posiadają własne sterowanie radiowe na pilota czy lokalny wyłącznik) możemy w trybie awaryjnym ręcznie załączyć na modułach wykonawczych - są dostępne na obudowie dipswitche (piszę o układzie fizycznym scentralizowanym - wszystkie lub większość modułów w szafie rozdzielczej). Przy dobrze przygotowanej dokumentacji (a to podstawa przy takiej instalacji) to i klient sobie da radę bez wzywania nas w nocy.
Oczywiście padnie alarm, wszelkie powiadomienia, sterowanie czujkami ruchu itd. - ale takie rzeczy przy typowych centralach alarmowych także nie można wykluczyć.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
dar1982
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: ndz sie 09, 2015 7:51

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: dar1982 »

" No i na razie sprawdziłem KNX, wygląda ciekawie, ale w praktyce oznacza, że przy każdym urządzeniu należy zamontować element systemu (raczej drogi) i drutowo realizować funkcje, często powielając to samo co dane urządzenie już robi."

Kolega chyba nie odrobił pracy domowej. Sam bawię się w KNX, mam go w domu etc.
1) fakt urządzenia są drogie jeśli kupujesz ABB, Gira, Siemens etc.
polecam zajrzeć na intelektronik.pl albo innych polskich producentów.
2) cale drutowanie to kabel knx 2x2x0,5gdzie1 para to bus a po drugiej możesz puścić np.24VDC jako sterowanie wentyli i innych komponentów HVAC +ewentualnie 230V
3) KNX możesz integrować tzn. spinać z innymi urządzeniami za pomocą "bramek"
4) piękno systemu polega na decentralizacji tzn.padnie jedno urządzenie ale reszta działa (no chyba że padło trafo.)
5) to tylko początek a pisać można cale referaty o knx
dar1982
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: ndz sie 09, 2015 7:51

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: dar1982 »

krsz pisze:Nie żebym jakoś bronił swojej wersji na PLC. Ma szereg wad. Ale akurat o awarie samego sterownika nie tak łatwo. Są to urządzenia które muszą sprawdzić się w przemyśle gdzie ich awaria to nie tylko nie wygoda bo światło nie działa, ale ogromne straty finansowe.. Można by np jeśli ktoś się boi dać np osobne PLC na każdym piętrze. Wtedy jest szansa na większą nie zawodosc.
Ja bym się jednak bardziej w takim czy innym systemie obawiał przepiec.... To jest tylko chwila i system do wymiany
Zajmuje się też serwisem fabryk. Trudno o awarie ale dodaj, że na wyjścia puszczasz przekaźniki by nie popalić styków. Poza tym podstawową wadą PLC jest to że za 10 lat będziesz musiał kupić nowy i przepisać program. Bo jak padnie coś w sterowniku to za 10 lat nie będzie opłacalne kupno modułu gdyż cena będzie o wiele większa niż kupno nowego sterownika...
Awatar użytkownika
TURBOEGG
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: śr paź 21, 2015 9:10
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: TURBOEGG »

A może by tak samemu stworzyć urządzenia sterowane zdalnie przez Internet lub w domu za pomocą Bluetootha? Chociaż na rynku jest już wielu producentów oferujących swoje produkty, to często okazują się one zbyt drogie lub po prostu nie współgrają z pozostałymi urządzeniami. Jeśli ktoś byłby zainteresowany takim DIY lub chciałby poznać nowe możliwości- zapraszam do kontaktu lub na stronę... Można tam znaleźć informacje na ten temat. Oferowane ceny są przystępne, a to jak wykorzystamy dany produkt zależy tylko od nas. Dodatkowo firma oferuje wsparcie dla tych, którzy pragną tworzyć nowe, własne projekty z wykorzystaniem tej technologii.
Tworzymy środowisko dla własnych i wymyślanych przez naszą społeczność produktów, które odmieni sposób w jaki żyjesz, uczysz się i pracujesz. Ograniczeniem będzie tylko wyobraźnia.
Radek_g
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 63
Rejestracja: czw mar 17, 2016 11:39
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: Radek_g »

Witam!
- po przeczytaniu wydaje mi się, że tutejsze rozważania prowadzone są jedynie z punktu widzenia elektryka...
- jakie doświadczenia mają Panowie ze sterowaniem i kontrolą takich typowych urządzeń stosowanych dzisiaj powszechnie:
- rekuperacja - rekuperator z czujnikami wilgotności i automatycznym załączaniem podgrzewania powietrza
-kocioł gazowy C.O. obsługujący np. dwa obiegi grzewcze + C.W.U. - sterowanie obiegami, dostęp do ustawień parametrów pracy kotła..
- zawór 'przeciwzalewowy' -np firmy Kessel - ze sterowaniem, powiadamianiem o 'powodzi' w piwnicy :-)
- niejednokrotnie sterowanie i sygnalizacja 'szamba'
-zawór główny odcinający zasilanie wody do budynku
- klimatyzacja

W powyższych przypadkach coraz częściej producenci oferują ciekawe sterowanie do swoich urządzeń - zdalny dostęp - przez neta...- aplikacja na telefon..

- i co teraz - mam tzw. inteligentny budynek...
a na smartfonie pięć aplikacji do obsługi instalacji w tym budynku, a w przedpokoju tak ze cztery różne ' panele sterujące'- każdy z innej parafii...
Radek_G
dar1982
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: ndz sie 09, 2015 7:51

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: dar1982 »

Radek_g pisze:Witam!

W powyższych przypadkach coraz częściej producenci oferują ciekawe sterowanie do swoich urządzeń - zdalny dostęp - przez neta...- aplikacja na telefon..

- i co teraz - mam tzw. inteligentny budynek...
a na smartfonie pięć aplikacji do obsługi instalacji w tym budynku, a w przedpokoju tak ze cztery różne ' panele sterujące'- każdy z innej parafii...
np.
1)KNX+wago i masz pełną kontrolę nad tymi urządzaniami i prostą apkę
2)knx+wago +np "comfort click" lub loxone i jeszcze kontrolujesz urządzenia audio/video które mają łącze rj45 lub wifi.

Nie wszyscy elektrycy mają swoje "widzimisie". Są też tacy, którzy mają też wiedzę...
ps. poczytaj o BMS
Radek_g
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 63
Rejestracja: czw mar 17, 2016 11:39
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: Radek_g »

- kolego dar1982 - jestem mile zaskoczony, pojawiła się nadzieja w mojej głowie...
Dzięki za info i komentarz! :-)
Radek_G
ODPOWIEDZ