Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 994
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,

Hasło "Inteligentny budynek" jest co najmniej nadużywane. Od lat rozwijane są technologie wykorzystywane w tym zakresie i mam nadzieję, że trochę już "okrzepły", aby zacząć je stosować powszechnie.

Czy istnieje rozwiązanie, które jest dobre dla Klienta oraz dobre dla instalatora? Pewnie trzeba by zapytać co znaczy dobre.

Na początek przyglądam się systemowi KNX. Samo rozwiązanie jest spójne, wielu uznanych producentów posiada w ofercie urządzenia, są dostępne narzędzia do programowania oraz szkolenia. Chętnie poznam opinie innych w tym temacie, a konkretnie zapytam prowokacyjnie dlaczego Elektrycy nie chcą aby budynki były inteligentne?

Pozdrawiam,
Jacek.
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 576
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Inteligenty budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: Bogdankiz »

Witam

Raczej bym spytał jak znaleźć klienta z dużym portfelem ?

Nawet jak się zjawi z "tłustym" portfelem to trzeba wyczuć klienta czy z takim inteligentnym rozwiązaniem sobie poradzi, a właściwie czy poradzi sobie również partner/partnerka ?

Takie zabawki nie dość że drogie to często trudne do obsługi i znaleźć taką parę to jak szukanie igły w stogu siana.
Pozdrawiam Bogdan :)
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 994
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Inteligenty budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,

Właśnie mam takie same podejście. Chodzi o to, że są to "zabawki" i że cena jest w żaden sposób nieprzeliczalna na korzyści. Zakładam po raz kolejny, że jestem w błędzie i nie dotarłem jeszcze do tych właściwych rozwiązań.

KNX wydaje się być ciekawy bo jest w miarę "otwarty". W takim sensie, że jest oprogramowanie i jest wielu producentów sprzętu. Od strony technicznej i informatycznej rozwiązanie jest bardzo fajne. Pomimo iż można dostać wybrane typy urządzeń w rozsądnych cenach, nie są to jednak wszystkie. Cena routera do internetu, czy aplikacji na telefon jest chyba wyższa niż podobnych rozwiązań komunikacyjnych stosowanych w przemyśle. Szukam dalej, aby podzielić się wynikami.

Prawie każde inne rozwiązanie to produkt jednego producenta. Ciekawym wydaje się połączenie/rozszerzenie instalacji alarmowej o funkcje "inteligentnego budynku". Jeżeli założymy, że instalacja alarmowa jest obowiązkowa a nie zabawką, może to oznaczać znaczne obniżenie ceny całego rozwiązania. Na przykład centrale firmy Satel posiadają takie możliwości, pewnie diabeł tkwi w szczegółach, np. połączenie bezpieczeństwa i łatwości/dostępności może być w pewnych okolicznościach sprzeczne.

Aby rozwiązanie nie było "niszowe" trzeba wziąć pod uwagę dwa podstawowe kryteria: cena oraz prostota użytkowania. Proszę o podzielenie się swoimi realizacjami.

Pozdrawiam,
Jacek.

PS: Funkcje, uszeregowane według najbardziej pożądanych (lista niepełna, robocza i subiektywna)
- Sterowanie bramą wjazdową oraz furtką
- Sterowanie oświetleniem przed domem (z funkcją zegara astronomicznego)
- Sterowanie oświetleniem salonu - tak dla zaimponowania znajomym :)
- Monitoring z kamery zewnętrznej
- Sterowanie bramą garażową
- Sterowanie systemem ogrzewania
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
sushi18
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 46
Rejestracja: czw lut 20, 2014 20:11

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: sushi18 »

Może to coś pomoże.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Z tego co słyszałem od automatyka jest całkiem przyjazny w obsłudze.
BNelectric
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: sob cze 18, 2011 9:35

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: BNelectric »

Witam "kolegów" :-)
Od kilku lat prowadzę swoją działalność w zakresie instalatorstwa elektrycznego i dopiero teraz trafiło mi się wykonanie instalacji z automatyką.
Tak więc całość realizuję właśnie na Satelu Integra 128wrl.
Może nie jest to full automatyka, a jedynie podstawy (które w zasadzie wymieniłeś):
- sterowanie bramą wjazdową oraz furtką
- sterowanie oświetleniem przed domem (z funkcją zegara astronomicznego) - tutaj będzie kilka fajnych rozwiązań:
a) oświetlenie najazdowe od bramy wjazdowej do garażu (kilka oczek po lewej i po prawej)
b) oświetlenie kinkietami po lewej i prawej stronie garażu + halogeny led z czujkami ruchu, doświetlające dojazd do garażu
c) oświetlenie elewacji budynku (kilka obwodów)
d) oświetlenie ogrodu (kilkanaście słupków świetlnych dookoła domu)
e) oświetlenie na dojściu do domu - 5 oczek rozjaśniających się po kolei (na czujki ruchu) w kierunku drzwi wejściowych lub na odwrót, przy opuszczaniu domu
- Monitoring z kamer zewnętrznych
- Sterowanie bramą garażową
- Sterowanie systemem ogrzewania podłogowego (czujki bezprzewodowe Satela + czujki bezprzewodowe otwarcia okien + podłączenie pod elektrogłowice ogrzewania podłogowego).
Wszystko sterowane będzie z 7" tabletu Satela (jak również z komputera czy telefonu):
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Masz tam również wirtualną obsługę takiego systemu.
kasprzyk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 53
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 21:22

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: kasprzyk »

Witam
Cena jest istotnym kryterium, ale nie jedynym. Są inwestorzy którym spodobał się np. wyłącznik systemowy (do sterowania światłami, roletami itd.) i to ich przekonało do wyboru konkretnego systemu. Przeważnie jednak, do takich instalacji przekonują się ludzie o "zmyśle technicznym" którzy traktują IB jako fajny gadżet, kolejną "zabawkę" którą mogą pochwalić się wśród sąsiadów, przyjaciół i wcale się im nie dziwię, bo ten temat "wciąga" ;)
Nie do końca jest tak, że nie można osiągnąć korzyści przy zastosowaniu tego rozwiązania, cena jest wysoka, zwrot poniesionych nakładów może być bardzo długi, ale możliwy przy założeniu konkretnych sytuacji.
Niestety na dzisiejszym rynku jest tak wielka mnogość wszelakich systemów, iż wybór na konkretny model to często przypadek lub złapanie się na dobry marketing firmy, co gorsza spore grono inwestorów na rzecz instalacji IB, samą instalację elektryczną sprowadza na drugi plan, i tak zamiast kolejnej przydatnej różnicówki, wolą zamontować jakiś moduł IB.
Co do "prostoty" użytkowania, po to właśnie systemy IB się montuje, żeby ułatwiać życie w takim domu, tak więc dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja nie powinna stwarzać problemów tylko je pomniejszać.
System alarmowy i funkcje automatyki domowej słabo idą w jednej parze. Kiedy z Satela przeszedłem na Nexo (system IB z Wrocławia) ciężko było się przestawić, na początku byłem mocno sceptyczny, teraz nie wyobrażam sobie zrealizowania wielu funkcji IB na centralce Satela - nikomu też nie polecam.
Dla elektryków nie mających styczności z automatyką domową polecam poznać zagadnienie na szkoleniu w/w firmy ([Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]), programowanie jest bardzo proste, każdy kto podłączał więcej niż tylko wyłącznik typu S w rozdzielnicy elektrycznej, powinien załapać w locie o co chodzi.
Marek_G.
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: śr lut 20, 2013 16:42

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: Marek_G. »

kasprzyk pisze: []
System alarmowy i funkcje automatyki domowej słabo idą w jednej parze. Kiedy z Satela przeszedłem na Nexo (system IB z Wrocławia) ciężko było się przestawić, na początku byłem mocno sceptyczny, teraz nie wyobrażam sobie zrealizowania wielu funkcji IB na centralce Satela - nikomu też nie polecam.
Dla elektryków nie mających styczności z automatyką domową polecam poznać zagadnienie na szkoleniu w/w firmy [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!], programowanie jest bardzo proste, każdy kto podłączał więcej niż tylko wyłącznik typu S w rozdzielnicy elektrycznej, powinien załapać w locie o co chodzi.
Ale Jacek ma już zapewne istniejącą instalację Satela, którą do tego co potrzebuje/podał bez problemu można zaadaptować z niewielką modyfikacją w rozdzielnicy. W przypadku Nexo potrzebujesz magistrali sterującej po przewodzie, całej gamy aktorów i jeszcze do tego miejsca w rozdzielnicy na moduły sterowników i bez "rozbiórki domu" w jakimś tam stopniu się nie obejdzie.

Marek G.
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 994
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,

Moje potrzeby proszę traktować trochę jako prowokacja. Oczywiście chcę zrobić mój dom bardziej inteligentny, a właściwie funkcjonalny, jednak interesuje mnie czy takie instalacje są wykonywane powszechnie. Nie tyko przez inwestorów z grubym portfelem - kto bogatemu zabroni.

Po sprawdzeniu zaproponowanych linków widzę, że wielu producentów konstruuje rozwiązania/systemy które lepiej lub gorzej realizują swoje funkcje. Faktem jednak jest, że nigdy na obiekcie nie będzie tylko jeden system i należy "integrować" różne rozwiązania.

Z racji moich działań w przemysłowych układach automatyki stacyjnej, gdzie obecnie integracje wykonuje się programowo z wykorzystaniem protokołów komunikacyjnych od starego modbusa po obecny IEC 61850, miałem nadzieję, że w inteligentnych budynkach też tak jest. No i na razie sprawdziłem KNX, wygląda ciekawie, ale w praktyce oznacza, że przy każdym urządzeniu należy zamontować element systemu (raczej drogi) i drutowo realizować funkcje, często powielając to samo co dane urządzenie już robi.

Pozdrawiam i dziękuję za podsyłane linki, postaram się to później zebrać i "ogarnąć".

Pozdrawiam,
Jacek.
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
kasprzyk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 53
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 21:22

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: kasprzyk »

Moja odpowiedź tyczyła się nowej instalacji - w sensie, jeżeli ktoś zamierza przygotować całą infrastrukturę pod dom inteligentny w stanie jeszcze surowym.
Nie wszedł bym nigdy we wdrażanie takiego systemu w istniejącą już instalację elektryczną, jakiekolwiek zapewnienia, że system taki a taki, można zainstalować zarówno dla nowego mieszkania jak i już użytkowanego bez większych przeróbek, mijają się mocno z prawdą. Jeżeli ktoś ma porządnie zaprojektowaną i wykonaną instalację elektryczną, niech nie da się namówić na adaptację jej do systemu IB, to tak jakby wykończyć wzorowo rozdzielnicę elektryczną a później naokoło dokładać po "pudełku" na "S"-y, żeby pomieścić dodatkowe elementy.
Jeżeli kolega EnergoTools robi to dla siebie - jak to mówią wolnoć Tomku w swoim domku ;) tym bardziej, że jest to Twój zawód, hobby w które można się u siebie pobawić.
Ja przystępując do prac, zaczynam od długich rozmów z klientem, przede wszystkim zadaje pytania a później tłumaczę, żeby nie było rozczarowania, takie konwersacje trwają bardzo długo, ponieważ trzeba omówić praktycznie każdy metr kwadratowy domu, wyjaśnić wszelkie kwestie i ostudzić niektóre oczekiwania klienta. Bardzo często na początku powstają wybujałe fantazje które są do zrealizowania, jednak delikatnie staram się uświadomić inwestora, że z punktu praktycznego nigdy mu się nie przydadzą, a wręcz będą tylko utrudniać życie.
Wracając do systemu o którym wspomniałem - dla mnie jest on kompletny, integruje wszystkie instalacje które są nam potrzebne do mieszkania, dlatego przed przystąpieniem do okablowania, trzeba rozrysować każdy punkt, zaznajomić się z ekipami od wszystkich branż na budowie, uwzględnić wszystkie inne instalacje i dopiero przystępować do prac ze szczególnych uwzględnieniem tras przewodów, ponieważ ich ilość to spore wyzwanie przy pracach instalatorskich.
pzdr
Pytałeś się jeszcze czy takie instalacje są dla osób nie tylko z grubym portfelem - obecnie "wysyp" zainteresowanych klientów którzy szukają jak najtańszych rozwiązań jest ogromny. Niestety, tak jak wspomniałem już wcześniej, są to ludzie którzy oszczędzą na inst. elektrycznej, po to żeby mieć jakiś gadżet w domu, nie koniecznie wykonany bezpiecznie i zgodnie ze sztuką. Jak czytam niektóre wątki i oglądam zdjęcia, to po prostu tragedia, choinka i laboratorium w domu - wielu już się na tym przejechało, nieliczni się przyznali, inni już nic nie piszą, kiedy to z 50 założeń udało im się zrealizować 10 i to z dużymi bólami.
krsz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: pt cze 07, 2013 0:55

Re: Inteligentny budynek - jaki wybrać system?

0
Post autor: krsz »

Witam.
Myślę że kombinować na różne sposoby. Osobiście uważam że całkiem dobrym i przede wszystkim z dużymi możliwościami rozwiązaniem jest użycie sterownika (sterówników) PLC. Generalnie operujemy na przewodach telekomunikacyjnych w zakresie sygnałów. Wyjścia sobie albo ciągniemy z rozdzielnicy albo dajemy w kilku punktach domu "rozdzielnice" z przekaźnikami. Obwody odbiorcze typu puszki z gniazdami i miejsca gdzie ma być sterowanie wyposażam w dodatkowe kabelki żebyśmy mogli np sterować gniazdami niektórymi. No i kable wszędzie gdzie ma coś się dziać.
Jedyne wady to duże ceny wejść i wyjść analogowych w PLC. Na to rozwiązanie też jest. Trzeba się pobawić i wykorzystać do tego mikrokontroler mający przetworniki i komunikować go z PLC przez np modbus.
Pracuje to całkiem stabilnie. Nie wiem nic o zawieszeniach. Ale wszystkie urządzenia maja watchdog-a więc same się pilnują.
Dołożenie scady pozwala na obsługę systemu na ekranach.
Przy nowych instalacjach proponuje też wszystkie obwody oświetlenia dawać odpowiednio grubsze... Byśmy mogli przejść np z 230 na 12V gdyby pojawiła nam się np FV.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ