Nowatorskie oświetlenie ewakuacyjne

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Nowatorskie oświetlenie ewakuacyjne

0
Post autor: Simcode »

ANGEFU pisze:O ile się orientuję wymogiem uznania ciągów komunikacyjnych jako drogi ewakuacyjne jest brak jakichkolwiek przeszkód na drodze do wyjścia.
Niedopuszczalne jest instalowanie konstrukcji mogących utrudniać ruch na drodze ewakuacyjnej...
Czy wymóg stosowania oświetlenia ewakuacyjnego jest tylko w budynkach użyteczności publicznej ?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ANGEFU
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 56
Rejestracja: pt mar 20, 2009 3:02
Lokalizacja: Zhongshan

Re: Nowatorskie oświetlenie ewakuacyjne

0
Post autor: ANGEFU »

elmontjs pisze:
ANGEFU pisze:Zadaniem tego oświetlenia nie jest oświetlanie ścian czy sufitu, ale oświetlenie szybkiej drogi ewakuacji ludziom pełzającym na czworaka po podłodze.
Przed kolegą długi bój przy zmianie przepisów i sposobu ewakuacji. Obecnie lampy mają oświetlać przestrzeń do wys. 2m - będzie kolega musiał doprowadzić do zmiany tego zapisu o ile się nie mylę, to w całej UE. Znaki do ewakuacji też trzeba będzie przełożyć na wysokość kolan ?
Póki co zastosowanie technologii LED w oświetleniu ewakuacyjnym ma pozytywny wymiar, ale w nowatorskim pomyśle kolegi nie dostrzegam szybkiego wdrożenia.
Ale jak w równoległym wątku - również życzę powodzenia
Kolego

Prawda, ja też próbowałem już kilka lat temu zainteresować nasze służby pożarnicze omawianym tematem a nawet napisać parę publikacji w "Przeglądzie pożarniczym"... niestety na moją propozycję publikacji w kraju spotkałem się ze "zmową milczenia" czyli żadnej odpowiedzi z komendy głównej PSP.

Natomiast zwracając się do unijnej Komisji Bezpieczeństwa Publicznego spotkałem się z życzliwym zainteresowaniem tematem a nawet propozycją wyprodukowania partii próbnej w celu przetestowania w Brukseli.

Widocznie zmiany, nawet nieżyciowych przepisów w Polsce wymagają czasami zbiorowego myślenia a dla wielu jest to wysiłkiem ponad miarę, swoistą "martyrologią" wymagającą katorżniczej pracy ;)
ANGEFU
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 56
Rejestracja: pt mar 20, 2009 3:02
Lokalizacja: Zhongshan

Re: Nowatorskie oświetlenie ewakuacyjne

0
Post autor: ANGEFU »

Simcode pisze:
ANGEFU pisze:O ile się orientuję wymogiem uznania ciągów komunikacyjnych jako drogi ewakuacyjne jest brak jakichkolwiek przeszkód na drodze do wyjścia.
Niedopuszczalne jest instalowanie konstrukcji mogących utrudniać ruch na drodze ewakuacyjnej...
Czy wymóg stosowania oświetlenia ewakuacyjnego jest tylko w budynkach użyteczności publicznej ?
W każdym obiekcie użyteczności publicznej oraz w zakładach pracy, gdzie przebywają ludzie.
Nie ma wymogu instalacji tego oświetlenia w mieszkaniach prywatnych oraz w budynkach mieszkalnych.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Nowatorskie oświetlenie ewakuacyjne

0
Post autor: Simcode »

ANGEFU pisze: oraz w zakładach pracy, gdzie przebywają ludzie.
No właśnie i myślisz że tam tylko gładkie ściany . Kolega głowę rozwali w takim magazynie czy hali maszyn .
ANGEFU
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 56
Rejestracja: pt mar 20, 2009 3:02
Lokalizacja: Zhongshan

Re: Nowatorskie oświetlenie ewakuacyjne

0
Post autor: ANGEFU »

Simcode pisze:
ANGEFU pisze: oraz w zakładach pracy, gdzie przebywają ludzie.
No właśnie i myślisz że tam tylko gładkie ściany . Kolega głowę rozwali w takim magazynie czy hali maszyn .
Kolego

Nawet w magazynie czy w hali maszyn istnieje obowiązek wytyczenia i prawidłowego oznakowania ( oświetlenia) dróg ewakuacyjnych, które z definicji powinny być pozbawione jakichkolwiek przeszkód i prowadzić najszybciej do wyjścia.

Jeśli ustawiane są jakieś konstrukcje stanowiące przeszkody na drodze ewakuacyjnej a utrudniające ewakuację jest to wbrew obowiązującym przepisom.
janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 237
Rejestracja: śr lip 19, 2006 16:43
Lokalizacja: Płock

Re: Nowatorskie oświetlenie ewakuacyjne

0
Post autor: janbrz »

Pierwsze słyszę że oświetlenie awaryjne jest dedykowane do uciekania na czworaka. Oświetlenie awaryjne ewakuacyjne ma umożliwić szybką ewakuację dużej ilości osób z miejsc gdzie w czasie alarmu pożarowego może być wyłączone oświetlenie podstawowe.
Jak ktoś chce dowiedzieć się jak długo można przetrwać w korytarzu wypełnionym produktami spalania to wystarczą konsultacje z każdym Strażakiem. Jak będzie dym to już po zawodach. Mokre szmaty na twarzy to tylko w Hollywood.
jb
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Nowatorskie oświetlenie ewakuacyjne

0
Post autor: elmontjs »

janbrz pisze:Pierwsze słyszę że oświetlenie awaryjne jest dedykowane do uciekania na czworaka
A z kościoła ??? :wink:
Człowiek uczy się całe życie i ...
janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 237
Rejestracja: śr lip 19, 2006 16:43
Lokalizacja: Płock

Re: Nowatorskie oświetlenie ewakuacyjne

0
Post autor: janbrz »

Ostatnio na dużych obiektach to centralna bateria i ledy.
Na małych też coraz więcej opraw autonomicznych z ledami.
Warto wprowadzać nowe rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo,
tylko bez durnowatego argumentowania zasadności stosowania.
jb
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Nowatorskie oświetlenie ewakuacyjne

0
Post autor: elmontjs »

janbrz pisze:... i ledy.
Na małych też coraz więcej opraw autonomicznych z ledami
Jedno co można o nich powiedzieć, to bez problemu świecą 1h , podczas gdy świetlówkowe oprawy z niższej półki mają z tym problem nawet po 2-3 latach. Z natężeniem światła też jest zdecydowanie lepiej.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ANGEFU
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 56
Rejestracja: pt mar 20, 2009 3:02
Lokalizacja: Zhongshan

Re: Nowatorskie oświetlenie ewakuacyjne

0
Post autor: ANGEFU »

[quote="janbrz"]Pierwsze słyszę że oświetlenie awaryjne jest dedykowane do uciekania na czworaka. Oświetlenie awaryjne ewakuacyjne ma umożliwić szybką ewakuację dużej ilości osób z miejsc gdzie w czasie alarmu pożarowego może być wyłączone oświetlenie podstawowe.
Jak ktoś chce dowiedzieć się jak długo można przetrwać w korytarzu wypełnionym produktami spalania to wystarczą konsultacje z każdym Strażakiem. Jak będzie dym to już po zawodach. Mokre szmaty na twarzy to tylko w Hollywood.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Straż pożarna
bezpieczeństwo, pomoc i porady

...."Jeżeli pomieszczenie ogarnięte pożarem jest bardzo zadymione, to należy poruszać się po nim w pozycji „na czworaka”, z głową umieszczoną jak najbliżej podłogi i z chusteczką bądź innym kawałkiem materiału przytkniętym do ust, co też pozwoli nam ochronić nasze drogi oddechowe.....

Niestety, ze względu na duże ilości materiałów łatwopalnych w biurowcach, przy spalaniu się plastiku oraz pianki poliuretanowej wydzielają się duże ilości czarnego dymu skutecznie zasłaniającego słabe światło lamp awaryjnych.

Najprościej przekonać się osobiście biorąc udział w ewakuacji z ogarniętego pożarem budynku.... nikomu nie życzę tego.
ODPOWIEDZ