Połączenia wyrównawcze MSW bez GSW w budynku?

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
mmrd
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 16
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 20:31

Połączenia wyrównawcze MSW bez GSW w budynku?

0
Post autor: mmrd »

Mam mały problem z projektantem który zaprojektował połączenia wyrównawcze miejscowe (MSW) w lokalu mieszkalnym w budynku który nie posiada głównej szyny wyrównawczej (GSW). Dla mnie jest sprawą oczywista że stwarza to zagrożenie dla obsługi innych instalacji i stwarza zagrożenie pożarowe. Dodatkowo skoro budynek nie posiada GSW to właściciel mieszkania nie ma obowiązku wykonywania połączeń wyrównawczych.
1. co wy o tym myślicie?
2. jeżeli wykonał bym te połączenia zgodnie z zaleceniami projektanta to kto za to odpowiada w razie problemów? czy ja (wykonując zgodnie z dokumentacją) ? czy może sam projektant?
3. Czy mam racje że w budynku w którym nie ma Głównej Szyny Wyrównawczej nie należy wykonywać połączeń wyrównawczych i tym samym nie zostanę oskarżony o wykonanie instalacji nie zgodnie z przepisami?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: połączenia wyrównawcze MSW bez GSW w budynku?

0
Post autor: Simcode »

A co na to PN-HD 60364 -5-54 . Co to za budynek bo tak enigmatycznie kolega napisał.
mmrd
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 16
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 20:31

Re: połączenia wyrównawcze MSW bez GSW w budynku?

0
Post autor: mmrd »

budynek :5 kondygnacji , podpiwniczony, wielorodzinny, 8-lokali mieszkalnych. Sieć TNC. Norma jest mi znana, Dr Musiał również, interesuje mnie wyłącznie wasze zdanie :)
mmrd
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 16
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 20:31

Re: połączenia wyrównawcze MSW bez GSW w budynku?

0
Post autor: mmrd »

Widzę że trafiłem w czuły punkt PROJEKTANT VS INSTALATOR :) godnie z PN HD 60364 5-542.4.1 W Każdej instalacji, w której stosowane jest połączenie ochronne powinien znajdować się główny zacisk uziemiający. Rozwijając wątek: czy miewacie przypadki wykonywania miejscowych połączeń wyrównawczych w budynkach które nie posiadają głównego zacisku uziemiającego bo projektant ma takie "widzimisię", i jak do tego podejść?
Awatar użytkownika
roberto
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 642
Rejestracja: wt lis 06, 2007 12:17
Lokalizacja: Gdańsk

Re: połączenia wyrównawcze MSW bez GSW w budynku?

0
Post autor: roberto »

Ja miałem trochę podobną sytuację.
W pracowniach gastronomicznych jednej ze szkół zlewozmywaki i krany "kopały" uczniów. Były wykonane miejscowe połączenia wyrównawcze. Okazało się, że przewód PE z głównej rozdzielnicy, "gdzieś tam wchodził do piwnicy, do jakiejś rury" i nie wiadomo było dokładnie gdzie. Ktoś kiedyś prace zatwierdził, ktoś odebrał i ... życie... a GSW to była teoria.
Po konsultacjach z dr Musiałem, że "nie można mówić o prawidłowo wykonanych miejscowych połączeniach wyrównawczych, jeżeli nie ma GSW", zaczęto szukać. Efekt: przez lata w zasadzie nie było GSW, a tylko miejscowe w pracowniach gastronomicznych. Po wykonaniu GSW - problem się skończył.
roberto
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: połączenia wyrównawcze MSW bez GSW w budynku?

0
Post autor: Simcode »

mmrd pisze:budynek :5 kondygnacji , podpiwniczony, wielorodzinny, 8-lokali mieszkalnych. Sieć TNC
A na przyłączu nie ma GSU ? Co to jest kabel czy napowietrzna sieć na zasilaniu.
mmrd
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 16
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 20:31

Re: połączenia wyrównawcze MSW bez GSW w budynku?

0
Post autor: mmrd »

Na przyłączu nie ma- sprawdziłem, kabel na zasilaniu 4x 240Cu. Projektant stwierdził że mam racje, natomiast połączenia muszą być wykonane zgodnie z prawem. Problem jest taki jak zawsze większość z nas wie jaką role pełnią połączenia wyrównawcze i wiemy jak to prawidłowo wykonać i na projekcie się kończy, trzeba radzić sobie samemu, tylko w takich przypadkach jak ten powinna działać solidarność inwestor, zakład energetyczny, projektant, elektryk modernizując stare instalacje każdy w swoim zakresie podstawy do tego aby wszystko była zgodne z prawem i funkcjonalne bo przecież nie stworze sam ekwipotencjalizacji w całym budynku na rachunek klienta. :???:
TEMAT RZEKA WIEM, PROJEKTANCI I USTAWOWCY: KARTKA WSZYSTKO PRZYJMIE GORZEJ ZE STANEM FAKTYCZNYM :D
I CO Z TYM ROBIĆ?
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Re: połączenia wyrównawcze MSW bez GSW w budynku?

0
Post autor: electrics »

Ja w takich przypadkach wykonywalem miejscowe połączenia wyrównawcze, bo były w kosztorysie i projekcie, ale nie podlaczalem tego do PEN. Złotego środka na coś takiego nie ma.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: połączenia wyrównawcze MSW bez GSW w budynku?

0
Post autor: Simcode »

bo były w kosztorysie i projekcie, ale nie podlaczalem tego do PEN
Czyli tworzymy nieuziemione połączenia wyrównawcze tak ,jest kolega pewne że wolno to zrobić ?

Myślę że projektant postąpił słusznie bo zapewne inwestor za tyle mu zapłacił . A teraz sprawą inwestora jest dogadanie się z ZE w sprawie tej GSU . Bo przecież projekt był na dom a nie na instalację ZE . Do tego potrzeba uzgodnień.
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Re: połączenia wyrównawcze MSW bez GSW w budynku?

0
Post autor: bezpiecznik123 »

Simcode pisze:A teraz sprawą inwestora jest dogadanie się z ZE w sprawie tej GSU
A co ma wspólnego ZE z GSU Inwestora ?
ODPOWIEDZ