Zabezpieczenia jednostek zewnętrznych klimatyzacji

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Zabezpieczenia jednostek zewnętrznych klimatyzacji

0
Post autor: rysiu71 »

Witam kolegów na forum.

Pragnę zwrócić się z zapytanie do kolegów a jednoczesnie rozpoczać dyskusjęna temat sposobu zabezpieczenia jedostek zewnętrznych klimatyzacji.

Klka razy spotkałem się z przypadkami, że jednostki zewnętrzene klmatyzacji, w których znajduje się agregat są zabezpieczone( dosyć moim zdaniem przesadzonymi) wkladkami topikowymi i nie wiem jaką mają naprawde role spełniać i przed czym chronić ?.

W pierwszym przypadku jednostka zewnętrzna posiadała w obudowie elektronikę i spreżarkę i była zabezpieczona wkladką topikowa BM 100A umieszczoną w ZK oddlonym ok 10 m w innym zamkniętym pomieszczeniu.

W drugim przypadku zebezpieczenie dwóch urządzen zintegrowanych ze sobą elektroniką posiadające dwie sprąząrki i dwie elektroniki posiadały zabezpiecznie wkladką topikową BM 80A usytuowaną siedem kondygnacji poniżej(urządzenia jeszcze na gwarancji).

Przy urządzeniu jednostkach zewnętrznych na dachu nie ma wyłącznika serwisowego i bezpieczników chociaż WLZ ktory zasila te dwa urządzenia wprowadzony jest do puszki rozgałezia się(zmiana przekroju z rozdziałem na dwa urządzenia z mniejszym przekrojem na odcinku ok 2-3 m i znowu występuje zmiana przekroju bo rozgałezia się na zasilanie elektroniki(linki 0,75mm -1,5 mm.

Przy urządzeniu nie ma żadnego wyłącznika serwisowego a żeby go wyłączyć trzeba śmigać 7 kondygnacji niżej do rozdzielni głównej.

Gdy serwisant będzie pracowal przy urządzniu nie ma możliwości szybkiego odłączenia bo żadnego przy urządzeniu nie ma( nie wpominająć o braku zabepieczniu instalacji odbiorczej dobranej do mocy i przekrojów przewodów).

Jak widać ten co montował urzadzenia wykorzystal zabepieczenie kabl zasilajacych jako zabepieczenie urządzeń klimatyzacji jednostki zewnętrznej.

Czyli jak mówia jest zgodne wszystko z projektem bo takie zabepieczenie faktycznie jest na zabepieczenie tego kabla.
Nie ma natomiast zabepiecznia osobnego na obiorniki.

Czy opisane przypadki to w innych rejonach kraju standard czy to tylko przypadki, na które ja trafiam.

Trzy lata temu obslugiwałem sprażarkę klimatyzacji, która miała ful zabepieczeń łącznie z wyłącznikim serwisowym.

Tablicy nie można było otworzyć jak nie wyłączyło się wyłącznikiem zasilania.

Czyzby zostały zmienione zasady czy jest inna interpretacja przepisów wymuszona zmiejszeniem kosztów montazu urzadzeń.

Jak widać to niedługo nie będą montowane tablice z zabezpieczeniami w domu i będzie wszystko wisiało na zab przedlicznikowycm bo po co tworzyć koszty.

Co koledzy na to?

Czy moje skrzywienie zawodowe siegneło już zenitu i pewnie to ze zmeczenia i oznaka, że czas na emaryturę( ale litości, zostało mi jeszcze10 lat).

Czy to naturalna reakcja na skrzywienia wykonawcze?.

Faktycznie podłączyli się pod kabel zabezpieczony wkladką topikowa 80(BM) czyli pod instalację wykonaną zgodnie z projektem instalacji elektrycznej.


Szukałem instalacji elektrycznej odbiorczej i zabezpieczeń w projekcie instalacji klmatyzacji i nie znalazlem.

Z projektu wynika, że jednostka zewnętrzna jest urządzeniem chłodniczym a nie elektrycznym i wszystkie opisy w projekcie dotyczą w wiekszości chłodu jak i ułożenie instalacji chłodu.

Jednostki wewnętrzne sufitowe mają zabepieczenie zgodnie z projektem instalacji elektrycznej C10A usytowane w rozdzielniach piętrowych i w tym przypadku nie ma nic do zarzucenia.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
zaro
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 10
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 5:59

Re: Zabezpieczenia jednostek zewnętrznych klimatyzacji

0
Post autor: zaro »

Wysokie wartości zabezpieczeń są często podyktowane wymogami stawianymi w kartach katalogowych. Sam teraz walczę z dostawcą stawiający wymóg zasilenia jednostki zewnętrznej o mocy 4,5 kW przewodem YDt 5x2,5 zabezpieczonego C25, absurd.
jacsosna
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 26
Rejestracja: pt lut 13, 2015 19:06
Lokalizacja: Belgia

Re: Zabezpieczenia jednostek zewnętrznych klimatyzacji

0
Post autor: jacsosna »

Witam, zdrowy rozsadek i duże doświadczenie zawodowe - o ile nie popada się w rutynę - zawsze pomaga pokonac głupotę. Nie powołam sie na stosowny przepis oraz norme natomiast przywołam lokalne belgijskie uwarunkowania. W pobliżu urzadzenia - samodzielnej jednostki - MUSI BYC ZAINSTALOWANY ODLĄCZNIK KTÓRY ZNAJDUJE SIE W ZASIĘGU WZROKU SERWISANTA. MUSI BYC ZAPEWNIONA MOŻLIWOŚĆ FIZYCZNEGO ODŁACZENIE URZĄDZENIA OD ZASILANIA! Jest wyjątek od tej reguły. jesli zainstalowany w rozdzielni osprzęt umożliwia założenie mechanicznej blokady - nazywamy to kłódka życia - wtedy mozna odstąpić od wyżej opisanej reguły. Co do wielkosci zabezpieczenia, znowu doświadczenie i DTR-ka urządzenia. na pewno znadzie tam Kolega wymogi stawiane instalacji zasilającej - w tym wielkość i typ zabezpieczenia. Nie spotkałem ani projektanta ani projektu w którym autor podważyłby zalecenia producenta urządzenia - ale to w Belgii. powodzenia. jacek
ODPOWIEDZ