Migające żarówki LED - dlaczego?

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Migające żarówki LED

0
Post autor: elmontjs »

Kolega chce zlikwidować efekt, czy szczegółowo poznać przyczynę (których może być kilka) ?
Zwarłbym eksperymentalnie zasilanie żyrandola rezystancją ok. 100k i powinno to pozwolić zapomnieć o problemie, jeżeli nie, to rezystancję obniżać do satysfakcjonującego efektu (nie zapominając o mocy rezystora). Zakładam oczywiście, że instalacja jest wykonana prawidłowo!
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
JAC29
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 44
Rejestracja: śr sty 14, 2015 16:50
Lokalizacja: Ełk

Re: Migające żarówki LED

0
Post autor: JAC29 »

Elektro-Serwis pisze:To Ja mam lepszy zgryz podłączyłem klientowi żyrandol na 230V a on pozmieniał żarówki halogenowe na LED'y , w wyłączniku nie ma podświetlenia a diody sobie ładnie wieczorową porą żarzą , po zamianie jednego LED'a na halogena żarzenia znikło .
Morze jakaś tęga głowa podpowie w czym jest problem .
Może odpowiedni kondensator wpiąć przy żyrandolu. Widocznie jakieś szczątkowe napięcie jeszcze jest w przewodach i ledy się żarzą
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Re: Migające żarówki LED

0
Post autor: disaster »

Koledzy o czym jest ten temat?
Dyskutują ponoć elektrycy.
Sprawa jest prosta jak konstrukcja cepa - przez LEDa płynie prąd upływu, który jest na tyle duży, że LED sobie mryga przy czym duży to znaczy kilkaset ewentualnie kilka tysięcy mikroamperów. (do pełnego świecenia 4W LEDa wystarcza circa 17mA). A mryga sobie dlatego, że w LEDzie jest prostownik.
Skąd się bierze ten upływ to sobie kolega Elektro-Serwis sam powinien umieć odpowiedzieć.
Pewnie z indukcji.
A czemu po włożeniu zwykłego halogena nic nie mryga? Bo halogen to praktycznie zwarcie.
Powstaje dzielnik prądów, gdzie LED ma impedancje, którą swobodnie może uznać za nieskończoną, a halogen zerową (różnica jest tak wielka, że przy tym prądzie to tak w praktyce działa!), czyli przez halogen płynie cały ten znikomy prąd, a przez LEDa w ogóle.

Chłopy - to nawet nie jest poziom technikum.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Migające żarówki LED

0
Post autor: elmontjs »

disaster pisze:Koledzy o czym jest ten temat?
Dyskutują ponoć elektrycy. (...) Chłopy - to nawet nie jest poziom technikum.
A coś konkretnego kol. Disaster?
Piszesz: : "prąd upływu" ... może i tak ? , może prąd pojemnościowy, a może napięcie indukuje się z sąsiednich przewodów. Na pracowni elektrycznej w technikum pewnie należałoby to rozwikłać i dobrać odpowiedni filtr. Skutek jaki opisałeś (diody świecą bo płynie przez nie prąd) jest oczywisty nawet na poziomie dobrego ucznia z fizyki w gimnazjum, a żeby zniwelować niedogodność trzeba poznać dokładnie przyczynę albo "trafić z diagnozą" i rozwiązaniem.
A twój pomysł ? ... czyżby tylko sugestia powrótu do "żarówek halogenowych" ?
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Re: Migające żarówki LED

0
Post autor: disaster »

Kolego elmontjs.
Mogę Ci elaborat rozmiarów pracy magisterskiej na temat możliwego pochodzenia prądu, które te LEDy zaświeca napisać, nie odwołując się przy tym do sił nadprzyrodzonych.

Autor pytania nie wykazuje żadnej chęci poznania przyczyny problemu, a problem ten może rozrosnąć się w którymś momencie do rozmiarów problemu zabójczego, on chce, żeby nie mrygało.
Nawiasem mówiąc na niemryganie sam sobie znalazł lekarstwo w postaci rozłączenia obu torów (L i N), co może zrealizować za pomocą odpowiedniego wyłącznika.
Na przykład legrand sprzedaje takie oznaczając je jako dwubiegunowe (ref 775605 zum beispiel).

Rezystorki, kondensatorki i inne wynalazki zemszczą się kiedyś okrutnie.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Migające żarówki LED

0
Post autor: elmontjs »

disaster pisze: lekarstwo w postaci rozłączenia obu torów (L i N), co może zrealizować za pomocą odpowiedniego wyłącznika.
Na przykład legrand sprzedaje takie oznaczając je jako dwubiegunowe
...to dobra sugestia, tyle, że wymaga z modernizacji instalacji.
A swoją drogą, jak się sam zainteresowany odezwie, to może też odpowie jakie "LEDzianki" tam ktoś zastosował. W dobrej (powiedzmy - firmowej) nie powinno być takich dziwnych zjawisk. Sam mam w domu kilka żarówek LED GU-10 - i ... zachowują się normalne .
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Re: Migające żarówki LED

0
Post autor: disaster »

Producent faktycznie ma duże znaczenie.
Ja miałem w ręku takie, które mrygały w pobliżu dzwoniącego telefonu komórkowego :D
liolub
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 10
Rejestracja: wt kwie 06, 2010 17:57

Re: Migające żarówki LED - dlaczego?

0
Post autor: liolub »

Prawdopodobnie masz zwykły zasilacz impusowy który daje 12v prądy zmiennego. Wymień zasilacz na 12 V stałego i bedzie ok
burzat
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 17, 2010 21:46

Re: Migające żarówki LED - dlaczego?

0
Post autor: burzat »

Panowie wszystkie elementy elektroniczne posiadają elementy i czynne i bierne i to one powodują ładowanie się elementów elektronicznych i rozładowanie przez odbiornik w tym przypadku LED

proponuje założenie kondensatorów w obwód dostępne w każdym sklepie
efekt stroboskopowy i żarzenia po zaniku zasilania powinien zniknąć

dodatkowo każdy przewód ułożony równolegle wzdłuż drugiego przewodu będącego pod napięciem poddawany jest wpływowi pola elektromagnetycznego i i indukowania się napięcia
krak
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 25
Rejestracja: czw cze 30, 2005 13:41
Lokalizacja: Kuj.pom.

Re: Migające żarówki LED - dlaczego?

0
Post autor: krak »

Ja ten problem ( migająca lampa LED ) zlikwidowałem w ten sposób. W miejsce wpięcia lampy podłączyłem równolegle diodę wymontowaną ze starego wyłącznika podświetlanego. Problem zniknął.
ODPOWIEDZ