Połączenie odgromówki, uzimu i PE w instalacji TNS

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
puharzet
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 3:38

Połączenie odgromówki, uzimu i PE w instalacji TNS

0
Post autor: puharzet »

Witam wszystkich na forum,
chciałbym prosić o opinie na temat sposobu połączenia odgromówki, uziomu sztucznego i przewodu pe w instalacji domu jednorodzinnego. poniżej zamieszczam ideologiczny rysunek tejże instalacji.
niestety nie mogłem nigdzie na tym ani innym forum znaleźć jednoznacznej opini na ten temat.
Z góry powiem że chodzi mi tylko o poprawność połączeń a nie odległości , głębokości pomiary bo to wszystko mam opanowane. Myślę że wyjaśnienie tego tematu będzie pomocne innym użytkownikom tego forum. Jesli potrzeba jakieś dodatkowe dane to wszystkie podam. linia niebieska to bednarki. linia czerwona to zasilanie 5x10 mm2. Tak mam w warunkach przyłączenia i proszę o nierozwijanie tematu w zakresie rozdziału PEN w przyłączu czy w domu.
Z góry dziękuje za opinie.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Obrazek

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Re: Połączenie odgromówki, uzimu i PE w instalacji TNS

0
Post autor: bezpiecznik123 »

Kolego nie wiem po co bednarka ze złącza do GSU ?
Kolejna sprawa to co to za połączenie do piorunochrona ?
Zwody na dachu łączy się poprzez przewody odprowadzające które masz po rogach.
Dom jest nowy czy stary ? Bo jak nowy to trochę mnie dziwi uziom otokowy.
puharzet
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 3:38

Re: Połączenie odgromówki, uzimu i PE w instalacji TNS

0
Post autor: puharzet »

No niestety dom jest nowy ale ekipa budowlana robiła po staremu. dodam że to kanadyjczyk.
Za późno się zorientowałem że nie zrobili uziomu fundamentowego. Oczywiście że piorunochron schodzi do fundamentu otokowego i to w więcej niż 4 miejscach ( błąd w rysunku) . Dodatkowo powbijane są 3 metrowe szpilki na rogach (4szt). Po przeczytaniu kilkuset postów nie wiem już czy dawać tą bednarkę od złącza do GSU czy od złącza do uziomu otokowego , czy może wogóle zrezygnować z tej bednarki? Uziom przed zasypaniem miał około 14
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Połączenie odgromówki, uzimu i PE w instalacji TNS

0
Post autor: elmontjs »

bezpiecznik123 pisze:Kolego nie wiem po co bednarka ze złącza do GSU ?
- dokładnie, ten kawałek jest zbędny, chyba, że projektant miał w tym jakiś inny nieznany nam zamysł. GSU należy podłączyć z wykonanym uziomem otokowym i tyle.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Re: Połączenie odgromówki, uzimu i PE w instalacji TNS

0
Post autor: disaster »

Aczkolwiek jego usunięcie ma jedynie aspekt ekonomiczny.
Czyli jeśli wydałeś i tak kasę na niego, to może zostać w ziemi.
puharzet
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 3:38

Re: Połączenie odgromówki, uzimu i PE w instalacji TNS

0
Post autor: puharzet »

No właśnie bednarkę i tak już mam więc nie wiem. Dzisiejsi projektanci kopiują projekt za projektem. Zauwazyłem że nie tylko w tej sprawie projektant sobie olał. Na wszelki wypadek położę tą bednarkę i jak ZE będzie mi podłączał zasilanie zobaczę co oni powiedzą. w warunkach przyłącza nie ma dokładnie sprecyzowanego systemu połączenia z odbiorcą. jest tylko typ sieci.
Może ktoś ma jakieś doświadczenia z tym związane?
ODPOWIEDZ