Jakie przetwornice do autokarów, busów?

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
vianooo
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: śr gru 09, 2015 21:47
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Jakie przetwornice do autokarów, busów?

0
Post autor: vianooo »

Witam,
Chciał bym zamontować przetwornicę 220V do autokarów tak aby móc podłączyć np odkurzacz. Odkurzacz ma ok 900W i wiadomo aby posprzątać cały autokar to z 15min potrwa. Jaką założyć przetwornicę aby to działało i było bezpieczne?
M Bus - [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Jakie przetwornice do autokarów, busów?

0
Post autor: elmontjs »

Witam... znany portal aukcyjny pęka w szwach od przetwornic, więc wystarczy dobrać napięcie wejściowe (12 czy 24V), moc wyjściową długotrwałą , no i prywatna rada: nie szukać w półce "najtańsze" :) . Inną sprawą jest wydajność, kondycja akumulatora no i samo podłączenie przetwornicy a w szczególności przekroje przewodów. 1000W podłączonej mocy to dla akumulatora 24V obciążenie ok. 42A .
Reasumując :1. Przetwornicę warto umieścić jak najbliżej akumulatora, 2. Przewody po stronie niskiego napięcia wpięte bezpośrednio na klemy, 3. Jeżeli przetwornica nie ma bezpiecznika po stronie niskiego napięcia, to trzeba go zainstalować, 4. Przekroje przewodów dobrane do długotrwałego obciążenia, 5. Nie bez znaczenie jest też rodzaj izolacji na przewodach (preferowane przewody samochodowe typ: YLY-S).
Jeżeli kol Moderator nie uzna za reklamę poniższego linku, to sugerowałbym zastanowić się nad poniższym modelem, co do parametrów będzie chyba spełniał przedstawione w pytaniu oczekiwania:
[Usunięto zabroniony link]
Człowiek uczy się całe życie i ...
vianooo
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: śr gru 09, 2015 21:47
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jakie przetwornice do autokarów, busów?

0
Post autor: vianooo »

Dzięki za odpowiedź. Trochę droga myślałem o czymś w granicach 300zł. Czy to ryzyko montować taką do autokarów? Czy przetwornica 1000W nie da rady aby podłączyć odkurzać 800W na 15 minut? Oczywiście na zapalonym silniku autokaru ?
M Bus - [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Jakie przetwornice do autokarów, busów?

0
Post autor: elmontjs »

vianooo pisze:Czy przetwornica 1000W nie da rady aby podłączyć odkurzać 800W na 15 minut?
Jeżeli 1000W jest parametrem "długotrwałego obciążenia" to wystarczy. Często sprzedawcy piszą 1000W , dopiero po wczytaniu się w szczegóły okazuje się że to moc impulsowa (czyli msek., co lepszy egzemplarz wytrzyma kilka sek); rzeczywista moc długotrwała jest z reguły o połowę niższa.
vianooo pisze:Trochę droga myślałem o czymś w granicach 300zł.
Nie mówię, że nie będzie działać , ale trzeba uważać - przebieg napięcia wyjściowego tanich i byle jakich przetwornic jest daleki od sinusoidy, a to może oznaczać obniżenie mocy, przegrzewanie się silnika indukcyjnego - odkurzacz stanie się kompletnie nie efektywny.
Człowiek uczy się całe życie i ...
MCgaver
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pt kwie 22, 2016 10:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jakie przetwornice do autokarów, busów?

0
Post autor: MCgaver »

@up Witam - mam podobne pytanie do Kolegi, ale chciałbym dodatkowo podpytać, gdzie w najkorzystniejszej cenie można upolować taki sprzęt. Niestety - porównywarki cen w tym przypadku nie zdają rezultatu, a oferta na Allegro mówiąc delikatnie "nie powala"...
Boguś1
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: pn maja 01, 2017 6:45

Re: Jakie przetwornice do autokarów, busów?

0
Post autor: Boguś1 »

A ja bym się skupił raczej nad tym czy do odbiorników o charakterze indukcyjnym jak np odkurzacz nie potrzebujecie czystego sinusa (taki jak mamy w sieci) na wyjściu. Tanie przetwornice maja na wyjściu kwadrat i mogą spowodować zniszczenie urządzeń.

Co do mocy to trzeba znacznie przewymiarować, bo silnik odkurzacza pobiera większy prąd podczas rozruchu (wartość kilkukrotna prądu znamionowego). Na pewno to tani biznes nie będzie ;p
Radek_g
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 63
Rejestracja: czw mar 17, 2016 11:39
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Jakie przetwornice do autokarów, busów?

0
Post autor: Radek_g »

Witam!
- nie jestem fachowcem, ale większość odkurzaczy ma silniki komutatorowe prądu przemiennego...
Radek_G
Boguś1
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: pn maja 01, 2017 6:45

Re: Jakie przetwornice do autokarów, busów?

0
Post autor: Boguś1 »

Radek_g pisze:Witam!
- nie jestem fachowcem, ale większość odkurzaczy ma silniki komutatorowe prądu przemiennego...
No i co w związku z tym? :D
ODPOWIEDZ