Człowiek uczy się przez całe życie...

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Człowiek uczy się przez całe życie...

0
Post autor: disaster »

W weekend koleżanka mieszkająca na łódzkiej Retkinii poprosiła mnie o pomoc.
Twierdziła, że "kopie" ją pralka.
Zebrałem się więc i uzbrojony w podstawowe narzędzia wybrałem się celem ratowania niewiasty.
Po standardowym rytuale ciasteczkowo-herbacianym zabrałem się za czającą się w łazience elektryczną bestię.
Za pomocą wskaźnika neonowego sprawdziłem obudowę pralki - wskaźnik świecił.
Mrucząc pod nosem "no tak", wyjąłem wtyczkę z gniazdka i sprawdziłem bolec, na którym również wskaźnik świecił.
Zmieniłem więc położenie mostka w gniazdku, zastanawiając się ile czasu to tak wisiało i groziło, a następnie ponownie sprawdziłem bolec i obudowę pralki - wskaźnik nie świecił.
Następnie zacząłem dosuwać pralkę do ściany, aż w pewnym momencie łokciem dotknąłem do rury od kaloryfera, co z kolei wywołało znajomy skurcz i mrowienie.
Myślę sobie - co jest grane? (W mniej nadających się do cytowania słowach) Sprawdzam rurę od kaloryfera i sam kaloryfer - neonówka świeci. Hmmmm.
Zacząłem sprawdzać wszystko co metalowe w tej łazience. Krany "nie świecą", wanna "nie świeci", zaworek od kompaktu WC - świeci.
Hmmm. No ale patrzę rurki od pionu wodociągowego do wanny i umywalki plastikowe.
Futryna - nie świeci ki diabeł?

Różne dziwne testy przeprowadzałem pół wieczoru. No nie ma bata, żeby napięcie zostało przywleczone pionami CO i rurami wodociągowymi jednocześnie. W ostatniej bezsilności wyłączam raz jeszcze obwód łazienkowy i cud. Dziwne zjawiska ustają.
Doznałem czegoś co alkoholicy nazywają chwilą zrozumienia - pytam czy ostatnio coś było wiercone w łazience.
Słyszę tak - rurka kanalizacyjna do pralki się urwała i nowa obejma była założona.

Co się właściwie stało? Otóż blok ten jak sporo innych bloków na osiedlach z lat 80 był zbudowany przy użyciu systemu wielkopłytowego z prefabrykowanymi łazienkami. Łazienka była montowana w fabryce domów jako klocek z zainstalowanymi przyborami, a na budowie za pomocą dźwigów wstawiano ją w zaplanowane miejsce. Potem łączyło się pionami i tak dalej.
Cechą tych klocków jest to, ich zbrojenie nie jest związane ze zbrojeniem budynku i to zadecydowała o dziwnych zjawiskach.
Otóż śruba od obejmy do rur z jednej strony oparła się na pręcie zbrojeniowym tego klocka, a z drugiej drasnęła przewód fazowy idący do gniazdka w łazience. Na całej konstrukcji łazienki pojawiło się napięcie fazowe.
Przykładając wskaźnik neonowy do obudowy pralki prąd nie płynął od obudowy do ziemi, tylko od ziemi do obudowy. Zmieniając położenie mostka w gniazdku puściłem napięcie fazowe na obudowę pralki i spowodowałem, brak różnicy potencjałów pomiędzy pralką a podłogą.
Na metalowych rurach jednak nadal znajdował się potencjał ziemi. Gdyby rurki do wanny i zlewu nie były plastikowe, to koleżanka by pewnie oglądała już światłość wiekuistą.

Człowiek uczy się przez całe życie...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
pstryczek_eu
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 15, 2014 19:09

Re: Człowiek uczy się przez całe życie...

0
Post autor: pstryczek_eu »

Szacunek kolego za opis i sprawną naprawę usterki. Takie sytuacje w blokowiskach zdarzają się coraz częściej i niektóre nawet bardzo doświadczonym w boju elektrykom dadzą tak do myślenia iż spać nie można.
ronin929
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 14
Rejestracja: pn kwie 25, 2011 16:00

Re: Człowiek uczy się przez całe życie...

0
Post autor: ronin929 »

Kolega wykazał się dużą odwagą zabierając się za pracę tylko z neonówką a potem zamieniając mostek w gniazdku, bez sprawdzenia, który z przewodów jest fazowy, a który neutralny
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Człowiek uczy się przez całe życie...

0
Post autor: elmontjs »

ronin929 pisze:Kolega wykazał się dużą odwagą zabierając się za pracę tylko z neonówką ...
Medal kolego disaster , MEDAL ! :D , ale następnym razem się popraw , nie "gwiazdorz " :
Załączniki
s ochr.JPG
s ochr.JPG (31.14 KiB) Przejrzano 5025 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Re: Człowiek uczy się przez całe życie...

0
Post autor: disaster »

Eeee.
Następnym razem wyślę kolegę:
Obrazek
;)
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Człowiek uczy się przez całe życie...

0
Post autor: elmontjs »

disaster pisze:Następnym razem wyślę kolegę
... tylko czy on ma uprawnienia na gniazdko ??? :???: , czy wystarczy mu odwagi ? ... biedak nie ma nawet neonówki
:D
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Re: Człowiek uczy się przez całe życie...

0
Post autor: disaster »

Ale jest metalowy, więc można go objąć połączeniem wyrównawczy miejscowym w łazience :lol:
Neonówki fakt nie ma, ale ma z przodu LEDa :D
ODPOWIEDZ