Rynek inteligentnych domów

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
arlix
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 50
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 16:30

Re: Rynek inteligentnych domów

0
Post autor: arlix »

Wow.... to kolega teraz pojechal..... chcac zrobic dom w takim standardzie to owszem 100 tys ale euro.. takue domy to predko budowane u nas nie beda..... poza tym takie tematy robia duze firmy, sam projekt to juz potezne wyzwanie.
Proponuje wrocic na ziemie....

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Rynek inteligentnych domów

0
Post autor: elmontjs »

Rzeczywiście nowoczesne centrale alarmowe mają już na swoim pokładzie jakieś śladowe, autonomiczne, inteligentne rozwiązania. Jakby tego było mało dla bardziej wybrednych nasz rodzimy Satel już chyba 2 lata temu wyprodukował moduł INT-KNX . Teraz w zależności od oczekiwać i zasobności portfela można budować bardziej lub mniej inteligentny dom . I zgodzę się tu z kol. arlix, że seria central Integra daje całkiem spore pole do popisu -niezłą alternatywę dla chociażby systemu KNX jeżeli chodzi o cenę , jakość, troszkę gorzej z możliwościami, jednak nieznaczny kompromis za ułamek ceny KNX-a (i pochodnych) to wg mnie naprawdę dobra propozycja.
Człowiek uczy się całe życie i ...
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Rynek inteligentnych domów

0
Post autor: domsat »

Do kol. arlix - czy możesz zdradzić jaki system ID montujesz i w jakim rejonie PL działasz ?
arlix
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 50
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 16:30

Re: Rynek inteligentnych domów

0
Post autor: arlix »

Pewnie ze moge:)
Najczescie zdarza sie mi montowac Integre 128+ i do tego manipulatot INT-TSI. Pod takim zestawem mozna juz zrobic calkiem ciekawe rzeczy - sceny , temp, rolety itd.
DZialam glownie na slasku i w szwecji (okolice sztokholmu).
Ostatnio mialem przyjemnosc (lub nieprzyjemnosc - jeszcze sie zastanawiam) uruchamiac system f&f home. Ogolnie system ok, stosunkowy bezproblemowy jesli chodzi o podlaczenie i uruchomienie. Niestety ma bardzo male mozliwosci konfiguracyjne i raczej bym go swoim klientom nie polecal....
Arek
dar1982
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: ndz sie 09, 2015 7:51

Re: Rynek inteligentnych domów

0
Post autor: dar1982 »

Koledzy chyba nie bardzo rozumieją czym jest PLC czym KNX czym BMS a czym "inteligentny budynek"
Coś z mojego doświadczenia:

Zacznijmy od tego:
1) są 3 typy "inteligentnej instalacji:
-Scentralizowany (wszelkiej maści dziwadła oparte o PLC)
-zdecentralizowany typu KNX
-mieszane (integracje)np. KNX +np.WAGO posiadające bramki (i to dość tanio wychodzi)

2)Sposób przemieszczania się informacji
- Kabel tzw. "bus" np. KNX TP/IP
- Radiowo np.Xcomfort (bardzo podatne na zakłócenia)
- mieszane(w tym przypadku to trochę jak z alkoholami-ja nie ryzykuje mieszania ;) )

3)Ilość kilometrów kabli
Nikt mi nie powie że system PLC potrzebuje mniej kabli niż KNX+ Wago z bramką min.Dali+LED na oświetlenie

4)Wielkość obiektu czy mieszkanie 20m2 czy willa 500m2

Teraz pójdźmy dalej do tego co klient oczekuje:

Chce "Inteligentny wypasiony budynek" a nie ma na nowoczesny TV - to dajcie spokój

Inteligencja to KOMFORT polega na tym, że to nie my mamy biegać od grzejnika do grzejnika i "przykręcać bo za gorąco" System ma wiedzieć kiedy ma podnieść a kiedy opuścić temp. To nie 5 pilotów przed TV a np. tablet/smartfon a nawet "zwykłe klawisze" na ścianie. To żaluzje/rolety opuszczające się na noc/jak nas nie ma a podnoszące się kiedy wstajemy/wracamy. To natężenie oświetlenia dostosowujące się do ilości światła na zewnątrz.
... .
OGÓLNIE TO BUDYNEK ŻYJĄCY WŁASNYM ŻYCIEM DOSTOSOWUJĄCY SIĘ DO OBECNOŚCI/NIEOBECNOŚCI CZŁOWIEKA.

PS. Zawsze możecie proponować 3 warianty:
-economy (część KNX do późniejszej rozbudowy)
-standard
-Wypas

Każdy projekt jest indywidualny tak jak klient.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Re: Rynek inteligentnych domów

0
Post autor: disaster »

domsat pisze:Czy rzeczywiście tak jest i będzie rozwój ? Mam swoje zdanie na ten temat = prawie bzdura.
A inni co myślą o tym?
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] oraz [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Moje zdanie pokrywa się ze zdaniem Kolegi.
Innym kolegom przypominam, że inteligentny dom to nie sterowanie roletami z iphone'a.
dar1982
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: ndz sie 09, 2015 7:51

Re: Rynek inteligentnych domów

0
Post autor: dar1982 »

disaster pisze: Moje zdanie pokrywa się ze zdaniem Kolegi.
Innym kolegom przypominam, że inteligentny dom to nie sterowanie roletami z iphone'a.
Wiesz kiedyś ludzie mieli studnie na podwórku i wychodek i też twierdzili że więcej nie trzeba. Dlaczego ludzie kupują drogie komfortowe samochody skoro fiat126p też jeździł?
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Re: Rynek inteligentnych domów

0
Post autor: disaster »

A co ma piernik do wiatraka?
Rynek inteligentnych domów w Polsce nie istnieje i jeszcze przez dłuższy czas nie będzie istniał.
Mówię tutaj przede wszystkim o rynku konsumenckim.
Rynek profesjonalny to trochę inna para obuwia, sam siedzę w tym temacie na styku informatyki, elektryki i automatyki, niemniej jednak są to dość wyspecjalizowane projekty dla dość szczególnych klientów.
dar1982
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: ndz sie 09, 2015 7:51

Re: Rynek inteligentnych domów

0
Post autor: dar1982 »

Pierniki robi się z mąki a mąke robi młyn. To samo jest z elektrykami rynek robią instalatorzy/projektanci. Jeśli ty klientowi/projektantowi nie pokażesz to skąd ma on wiedzieć. Inna sprawa w jakim segmencie rynku się obracasz. Jak ktoś chce dom za 200000PLN to sorry. Zobacz jakie autka jeżdżą po drogach. Zazwyczaj ktoś kto jedzie autem za 150000PLN to nie mieszka w domku za 200000PLN
Ostatnio rozmawiałem z kolegą co montował 2 projektory laserowe u gościa w domu bo chciał mieć ostry obraz. Więc nie mów że rynku nie ma. To że ty na nim działasz to inna sprawa.
edmundzik
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pt sie 12, 2016 10:20

Re: Rynek inteligentnych domów

0
Post autor: edmundzik »

Chciała bym wprowadzić system inteligentnego domu w moim mieszkaniu. Słyszałam, że takie rzeczy wykonuje firma (...) Ktoś może korzystał z ich usług? Jakieś opinie?


Ingerencja moderatora, nie rób reklamy
STANCA
ODPOWIEDZ