Silnik pompy zasilany z falownika, a prąd rozruchu Ir ?

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Silnik pompy zasilany z falownika, a prąd rozruchu Ir ?

0
Post autor: bezpiecznik123 »

Witam
Jaką wartość prądu rozruchu przyjąć dla silnika zasilanego z falownika ?
Jest to silnik Pn=250 kW, In=423A, Un=400V który napędza pompę wody.
Zastanawiam się nad wartością 1,5In lub 2In ?
Czy takie założenie jest słuszne, czy w ogóle nie takie ?

Oraz mam kolejne pytanie dotyczące prądu pobieranego przez silnik w czasie pracy. W jednym opracowaniu znalazłem coś takiego że prąd silnika jest większy niż prąd pobierany z sieci. Czy jest to prawda, bo moim zdaniem nie, i jest to źle wyjaśnione.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Silnik pompy zasilany z falownika, a prąd rozruchu Ir ?

0
Post autor: Simcode »

bezpiecznik123 pisze:Zastanawiam się nad wartością 1,5In lub 2In
A dlaczego przyjąłeś takie parametry.
Co to jest za falownik , czy w DTR nic nie pisze na ten temat.
Andrzej19903
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 52
Rejestracja: śr lip 13, 2016 17:51

Re: Silnik pompy zasilany z falownika, a prąd rozruchu Ir ?

0
Post autor: Andrzej19903 »

Pod linkiem [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] znajdziesz odpowiedz na postawione pytanie odnośnie prądu rozruchowego. Zgodnie z tym co tam podają to możesz przyjąć wartość tego prądu równą jedności. Ja osobiście w takich sytuacjach przyjmuje Ir=1,1*In
Awatar użytkownika
Matsu
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: sob gru 12, 2009 19:03
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Re: Silnik pompy zasilany z falownika, a prąd rozruchu Ir ?

0
Post autor: Matsu »

Moim zdaniem ważna jest tu parametryzacja samego przekształtnika. Pomimo teori którą kolega wcześniej przedstawił istotny jest parametr prądu maksymalnego który może zostać przeniesiony w czasie rozruchu (a wiec tylko przez krótki czas) przez przekształtnik. Wielu producentów domyślnie podaje iż wartość ta jest ustawiona na np.150% ale to nie jest reguła. Trzeba zerknąć do dokumentacji co do tego parametru i maksymaknego czasu trwania tegoż prądu a także mieć pewność że np automatyk tego nie zmieni.
"Myślenie to najcięższa istniejąca praca i pewnie dlatego tak niewiele osób się za nie zabiera."
Ricco
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 16
Rejestracja: śr cze 29, 2011 14:51

Re: Silnik pompy zasilany z falownika, a prąd rozruchu Ir ?

0
Post autor: Ricco »

Nie znam się , nie chce zaszkodzić lub doprowadzić do uszkodzenia falownika bo taki silnik wytrzyma wszystko .Opisuję co widziałem i co działa, trochę przy tym grzebałem , przerabiałem , na pewno , nie twierdzę że to jest wykonane prawidłowo bo sam znalazłem tam wiele błędów , wad projektowych i wykonawczych . Falownik to nie stycznik , nie musi wytrzymać -ile będzie chciał " pociągnąć " silnik . Ustawiony -" soft-start " nadzoruje prąd rozruchu , dla małych silników ok.15 kVA wpisuję fabryczny program , wybór w/g rodzaju startu . Dla 250 kVA można poświęcić trochę czasu . W jednej z Dolnośląskich ciepłowni po zmianach przemysłowych zmieniono silnik 250 kVA na 150 kVA , zastosowano falownik , - rozdzielnia , sieć zasilająca ( 25 lat ) " odetchnęły " .W okresie zimowym silnik pracuję na poziomie 75 kVA , w lecie , bez ogrzewania ok. 20 - 30 kVA .Po planowych rozłączeniach wynikających z letnich remontów lub po wyłączeniach awaryjnych , silniki startują na soft- starcie bez problemu .Zasilanie ciepłowni 2 X 850 kVA - 3x500 V , z lokalnej RO 20/05 , oświetlenie i biura 3x 0,4 kV z sieci miejskiej .Przy silnikach 55kVA ( trak kamienia , dysk - fi 6,4 metra ) , przekładnia pasowa 12 pasków " C" ,rozruch gwiazda, trójkąt , prąd rozruchu 105 - 130 A , mocno obciążony podczas cięcia czasami 95 A , moment przełączenia gwiazda /trójkąt dynamicznie sterowany z PLC na podstawie prądu silnika . Jeszcze raz , nie jest to wzór do naśladowania , działało i działa - wiadomo , prowizorki są najtrwalsze .
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Silnik pompy zasilany z falownika, a prąd rozruchu Ir ?

0
Post autor: JacekH07 »

Witam.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] tam jest wszystko pięknie opisane. Są nawet szkolenia na tematy związane z falownikami. Proszę też pamiętać że falownik to urządzenie wprowadzające do sieci odkształcenia i trzeba brać na to poprawkę przy wyznaczaniu przekroju przewodów zasilających. W zakładzie w którym pracowałem były silniki 160kW zasilane z falownika połączenie w trójkąt i problemu nie było. Przy maksymalnym obciążeniu momentami silnik pobierał 320A.
Co do prądów rozruchowych silnika badałem dla silnika 5, 5kW z rozruchem gwiazda trójkąt przy obciążeniu w postaci dwóch szajb na wale o łącznej wadze około 7kg. Prąd rozruchu 0-gwiazda wyniósł 25, 3A. Może to da jakieś wyobrażenie dla prądów rozruchowych. Piku prądowego podczas przełączania gwiazda trójkąt nie mierzyłem ale mogę to uczynić jak będę miał okazję.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
ODPOWIEDZ