Instalacja odgromowa w jeszcze nie zbudowanym domku.

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Marcin ZKA
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pn sie 29, 2016 9:00

Instalacja odgromowa w jeszcze nie zbudowanym domku.

0
Post autor: Marcin ZKA »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na Waszym forum, od razu zaznaczę, że nie jestem elektrykiem. Kupiliśmy z kobietą gotowy projekt małego domku "Okruszek" 66,62m2, ma on m.in. projekt instalacji odgromowej - którą, pomimo sceptycznego podejścia sąsiadów zamierzamy wykonać. Czy moglibyście kogoś polecić z woj. zachodniopomorskiego (mieszkamy w Kamieniu Pomorskim) z odpowiednimi uprawnieniami oraz praktyką, kto podjąłby się wykonaniem w/w instalacji sumiennie? Nie ukrywam, że od dłuższego czasu czytam to forum i włos mi się na głowie jeży co niektórzy domorośli elektrycy potrafią na dachu zmontować.
Projekt łatwo znaleźć u "wujka google", prosty 2 spadowy dach pokryty dachówką ceramiczną, rynny plastikowe, prąd doprowadzony kablem w ziemi, podobnie jak woda i gaz.
Jak wspomniałem domek fizycznie jeszcze nie istnieje, zależy nam na uziemieniu połączonym z fundamentami oraz otokowym. Budowa na dobre ruszy raczej w przyszłym roku.
Inne pytanie: czy drut odgromowy śr 8mm AlMgSi jest dużo lepszy (bardziej trwały) od zwykłego ocynku powszechnie stosowanego??
Bardzo dziękuję za pomoc !!! Marcin :)

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Instalacja odgromowa w jeszcze nie zbudowanym domku.

0
Post autor: domsat »

B. dobrze, że decydujesz się na inst. odgromową. Może niedawny pożar domku w Kamieniu spowodowany uderzeniem pioruna był elementem decydującym w podjęciu tej decyzji. Na tym etapie nie szukaj firm odgromowych. Przypilnuj jedynie murarzy i elektryka, aby wykonali uziom fundamentowy bednarką 30x3, może być czarna. Bednarka - obojętnie czy cz czy oc nie może z fundamentu wychodzić w ziemi, tylko dopiero nad nią w okolicy zacisku probierczego. Uziom otokowy jest zbędny, jeśli będzie fundamentowy zakładając, że ten "da" nie więcej niż 10 omów. Potem wybierając dekarzy polecam takich, którzy umieją wykonać zwody poziome na etapie montażu dachówki. Oczywiście ich prace powinny być skonsultowane i nadzorowane przez elektryka, ale takiego ze znajomością tematu piorunochronów. Trzeba wtedy przypilnować ochronę komina i anteny.Przewody odprowadzające zrób z tego samego materiału co zwody i schowaj je w ścianę p/t lub w styropian w rurce PCV sztywnej, samogasnącej 750N np RS 25 Ingremio. Nie musi to być rura odgromowa RO na 100 kV, ani nie może to być rura instalacyjna RL.
Wybór drutu na zwody między FeZn a aluminium to miał być mój następny temat w dziale o odgromach po pytaniu o wyborze uziomu pionowego. Niestety oddźwięk był nikły, więc tu nie wypowiadam się na temat trwałości obu drutów. Wiele zależy od atmosfery w okolicy, a ta nad Zalewem nie jest agresywna. Na pewno aluminium łatwiej zamontować. Krążki są po 20 kg i mają długość prawie 150 m. Krążki FeZn są zwykle po 55 kg, rzadko 25 kg. Drut FeZn kosztuje niecałe 2 zł/m, a alu niecałe 3,-/m. Na moim dachu drut FeZn jest lekko zardzewiały po ponad 20 latach. Wersji alu wtedy jeszcze nie było. Złączki nie zardzewiały, bo zostały pomalowane farbą poliwinylową do metali ocynkowanych - polecam to rozwiązanie. Wybierając złączki bierz te ocynkowane ogniowo. Odnośnie uprawnień i elektryka to poszukaj tzw kumatego z trójkąta: Ś-ujście - Goleniów - Gryfice. Musi być po technikum elektrycznym. Poproś o referencje i je sprawdź. W tej chwili norma odgromowa wymaga aby projekt i wykonanie inst. odgromowej był wykonany przez specjalistę w tym zakresie. Tenże ma mieć kwalifikacje i praktykę w temacie. To takie zachciewajki normotwórców. I jeszcze jedno - nie daj sobie wmówić piorunochronu "aktywnego". Z góry ostrzegam, przed różnymi nawiedzonymi, którzy zanegują moje propozycje. Pomiń ich. Powodzenia !
Marcin ZKA
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pn sie 29, 2016 9:00

Re: Instalacja odgromowa w jeszcze nie zbudowanym domku.

0
Post autor: Marcin ZKA »

Dziękuję za odpowiedź, widzę, że Jesteś z Łodzi - ja pochodzę z Kutna :) . Akurat w tym przypadku pożar nie wpłynąć na decyzję, moim zdaniem jak ktoś inwestuje konkretne pieniądze w budowę domu - oszczędność np 3000zł na odgromówkę graniczy z głupotą, ale każdy podejmuje decyzję sam.
Po rozmowie telefonicznej z 1 (rzekomo) polecanym elektrykiem z praktyką wstępnie zaproponował mi: bednarka ocynk ogniowy 40x4 łączona z fundamentem za pomocą łączników krzyżowych z kwasówki w 4 rogach budynku, po połączeniu do fundamentu każdy odcinek bednarki ma mieć długość ok 1-1,5m. Zaproponował drut aluminowy 8mm.
Wcześniej na tym (chyba) forum znalazłem jak wykonać fundament, aby był zrobiony tak, że w razie uderzenia pioruna był dobrze odprowadzony do ziemi. Nie mam tych notatek akurat przy sobie, ale jutro je tu napiszę i ciekaw jestem co Ty na nie powiesz... Jeszcze raz dziękuję za dobre rady !!!
Marcin ZKA
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pn sie 29, 2016 9:00

Re: Instalacja odgromowa w jeszcze nie zbudowanym domku.

0
Post autor: Marcin ZKA »

Znalazłem złote myśli o których wspominałem wcześniej:
-obsypka uziomu z gruntu rodzimego, nie ze żwiru
-zwody pionowe z rury ocynkowanej 1/2 cala na głębokość 6m
- ława fundamentowa nie powinna być wylewana na folii, "chudziak" grubości 10cm
- jeżeli fundament wylewany jest na folii - zbrojenia nie kłaść na folii, tylko na kamienie, bloczki
fundamentowe lub podkładki dystansowe pod zbrojenie, ale nie na cegły
Punkty odnośnie fundamentów dotyczą trwałości zbrojenia (które przecież odprowadza ładunek elektryczny do gruntu) oraz samego rozprowadzenia ładunku ze zbrojenia w fundamencie do gruntu.
Co sądzisz / sądzicie o wypisanych zapiskach jako fachowcy w temacie ??
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Instalacja odgromowa w jeszcze nie zbudowanym domku.

0
Post autor: domsat »

Kutno - to moje miasto rodzinne, w którym spędziłem 1 część swego życia, ale wspominam to w innym celu. Otóż w nasz kutnowski dom uderzył kiedyś piorun. Dom był ( i jest ) piętrowy, to Lelewela 14, kiedyś 24. Obok ok. 50 m blok 4-ro piętrowy. Piorun wybrał nasz narożnik, a nie wyższy komin z anteną lub ten pobliski blok. W tym czasie ja byłem wewnątrz domu na tapczanie w tym narożniku. Był huk i wstrząs. Mimo b. młodego wieku zorientowałem się, że to uderzenie pioruna. Instalacji odgromowej nie było. Piorun uderzył w blaszaną rynnę i nią spłynął do ziemi, bo rynna była w nią wkopana. Sprawdziłem to następnego dnia - na połączeniach rynny było pełno łez świeżej cyny. Gdyby nie ta wkopana w ziemię rynna to pewnie zapaliłby się drewniany dach pokryty papą i smołą. Dziś dalej nie ma tam piorunochronu, a rynna jest z PCV, ale to już nie mój problem.
Odnośnie Twojego odgromu - to nie rozumiem, chcesz zrobić uziom fundamentowy i dodatkowo osobny pionowy ? Po co ?
MARKEL
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 10
Rejestracja: wt paź 02, 2012 13:19
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Instalacja odgromowa w jeszcze nie zbudowanym domku.

0
Post autor: MARKEL »

@domsat-dlaczego rura PCV?Uderzenie pioruna to ogromna siła dynamiczna a także bardzo wysoka temperatura której PCV może nie podołać.Dlaczego bednarka 30x3 a nie 30x4 lub 25x4? I czemu nie może wychodzić w ziemii?Wiesz co to są studzienki rewizyjne? Stosuje się je w ziemii by nie psuc elewacji.Jak rozumieć ochronę komina i anteny? To dwa jakby osobne tematy.Skąd masz pewność że uziom fundamentowy(zakładając ,że zostanie poprawnie wykonany) spełni swoje zadanie nie znając rezystywności gruntu? I dlaczego elektryk musi mieć technikum? Samo wykształcenie nie gwarantuje poprawności wykonania instalacji.A atmosfera nad Zalewem nie należy do łagodnych ze względu na bliskość wody.Mieszkam w powiecie kamieńskim i tu też zarabiam na życie wykonując między innymi instalacje odgromowe.Pozdrawiam, nie wydaje m i się bym był "nawiedzony" :)
MARKEL
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 10
Rejestracja: wt paź 02, 2012 13:19
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Instalacja odgromowa w jeszcze nie zbudowanym domku.

0
Post autor: MARKEL »

Marcin ZKA pisze:Znalazłem złote myśli o których wspominałem wcześniej:
-obsypka uziomu z gruntu rodzimego, nie ze żwiru
-zwody pionowe z rury ocynkowanej 1/2 cala na głębokość 6m
- ława fundamentowa nie powinna być wylewana na folii, "chudziak" grubości 10cm
- jeżeli fundament wylewany jest na folii - zbrojenia nie kłaść na folii, tylko na kamienie, bloczki
fundamentowe lub podkładki dystansowe pod zbrojenie, ale nie na cegły
Punkty odnośnie fundamentów dotyczą trwałości zbrojenia (które przecież odprowadza ładunek elektryczny do gruntu) oraz samego rozprowadzenia ładunku ze zbrojenia w fundamencie do gruntu.
Co sądzisz / sądzicie o wypisanych zapiskach jako fachowcy w temacie ??
-rurkę 1/2 cala to możesz zastosować raczej do wody a nie jako sondę uziemiającą
-zbrojenie łączy się ze zwodami tylko że nie drutem wiązałkowym, najlepiej poprzez spawanie, powinna zostac w zbrojeniu ułożona bednarka na "sztorc"
-na wszystko powinieneś mieć projekt, bo tak wynika z norm,elektryk wystawia metrykę i musi mieć jakiś odnośnik, to tyle
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Instalacja odgromowa w jeszcze nie zbudowanym domku.

0
Post autor: Darom »

Witam

Ja chciałem poprzeć to co napisał kolega domsat w drugim poscie. Jest to zestaw prawidłowych wskazówek, z którym się zgadzam (poza pewnymi drobiazgami). Dlatego odniosę się tylko do tych drobiazgów:
domsat pisze:Bednarka - obojętnie czy cz czy oc nie może z fundamentu wychodzić w ziemi, tylko dopiero nad nią w okolicy zacisku probierczego.
Postulat chwalebny, ale w większości przypadków nie do zrealizowania. Domyślam się, że istotą jego jest ochrona wyprowadzenia przed korozją. Części domu znajdujące się pod powierzchnią ziemi to ława fundamentowa (w której będzie umieszczony uziom fundamentowy) i ściana fundamentowa (lub ściana piwnic w przypadku budynku podpiwniczonego). Między nimi występują izolacje p.wilgociowe poziome. Moim zdaniem łatwiej odpowiednio zabezpieczyć wyprowadzenia antykorozyjnie (lub użyć odpowiednich materiałów) niż próbować przejść przez ścianę fundamentową.
domsat pisze:Uziom otokowy jest zbędny, jeśli będzie fundamentowy zakładając, że ten "da" nie więcej niż 10 omów.
Uziom otokowy jest zbędny bez żadnych warunków na wartość rezystancji.. Dla obiektow o podwyższonym poziomie ochrony (poziom I i II jest to uzależnone od rezystywności gruntu). W przypadku domków - pomiarów dokonujemy tylko dla potrzeb referencyjnych na przyszłość do porównania. Tu się różnię od kol. domsat. Dodatkowo rezultatem połączenia uziomów: fundamentowego i otokowego będzie przyspieszone gnicie tego drugiego.
domsat pisze:Z góry ostrzegam, przed różnymi nawiedzonymi, którzy zanegują moje propozycje. Pomiń ich. Powodzenia !
Na szczęście jest fachowa literatura dotycząca uziomów fundamentowych: Proponuję lekturę [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Marcin ZKA pisze:Znalazłem złote myśli o których wspominałem wcześniej:
No comments. Podejrzewam, że Złote Myśli wzięte z forum czarownic - dotyczą budowy chatki na kurzej nóżce.

pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步
sunlux
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 30
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 8:22

Re: Instalacja odgromowa w jeszcze nie zbudowanym domku.

0
Post autor: sunlux »

Witam kolegów.

Pozwolę się podłączyć pod wątek...

Przy okazji wykonywania uziomu otokowego mam wyprowadzić bednarki pod instalacje odgromową. Oczywiście przy realizacji będą prowadzone pomiary realizowanego uziomu otokowego aby uzyskać wartość niższą niż 10 ohm (grunt gliniasty, rezystywności jeszcze nie mierzyłem).

Czy są jakieś konkretne wytyczne, norma, opracowania jaka ilość uziomów powinna wychodzić do instalacji odgromowej ? Może zależy od powierzchni dachu? Planuje w miejscach zejść rur spustowych od rynien a będzie ich od 2-3.
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Re: Instalacja odgromowa w jeszcze nie zbudowanym domku.

0
Post autor: bezpiecznik123 »

sunlux pisze:Czy są jakieś konkretne wytyczne, norma,
PN EN 62305
ODPOWIEDZ