Instalacja TN-C-S czy TT?

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
erykel
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pn paź 10, 2016 19:34

Instalacja TN-C-S czy TT?

0
Post autor: erykel »

Witam wszystkich. Jako, że jest to mój pierwszy wpis i już proszę o poradę chciałbym najpierw kolegów wprowadzić w szczegóły mojej osoby. Skończyłem technikum elektryczne, uprawnienia sep mam już drugie z kolei, aktualnie dozór, eksploatacja i pomiary do 30kV. Swoją przygodę z elektryką zacząłem u prywaciarzy kładąc instalacje w domkach i instalacjach przemysłowych. Pracowałem także w prefabrykacji przez rok więc spore pojęcie o rozdzielnicach mam. Od ponad dwóch lat zacząłem ze znajomymi ze studiów dorabiać sobie poprzez kładzenie instalacji elektrycznych. I na kładzeni się kończyło - rozdzielnię, uziomy itd robił koleżka, który 'dowodził' całą zgrają.

Nadszedł czas, w którym w końcu wziąłem całość na siebie - że tak to ujmę. W związku z tym, że od ponad roku pracuję w energetyce, a moja wiedza z elektryki zaczęła kuleć - przed przystąpieniem do projektu wykonania instalacji elektrycznej, wróciłem się do książek z elektrotechniki. Wykonaliśmy instalacje według naszych standardów - no i przyszła pora na rozdzielnię. Moją pierwszą w życiu, w całości wykonaną tylko przeze mnie rozdzielnię w domku jednorodzinnym. Tak więc usiadłem do wiedzy fachowej - poczytałem o układach sieci, rozdziałach, uziomach. Spędziłem przy tym bite 3 wieczory - co by nic nie spieprzyć.

Tablice obszyłem wszystkie odpływy. Klient uparł się, że chce mieć światło w całym domu mimo tego, że dopiero po tynkach no to okej pozakładaliśmy osprzęt oświetleniowy czyt. żarówki, kilka przełączników, schodowe zmostkowane. Następnie przeszliśmy do etapu uziomu - 3 szpile po 3 metry, bednarka 7m. Sonel MPI-520 pokazał rezystancję uziemienia 3,66Ohma. Wynik super japa się cieszy, mówię mogę podłączyć resztę. Tak więc lineczkę 16mm2 PE rzuciłem ze złącza kontrolnego do rozdzielni. Główne zasilanie ze złącza do budynku idzie YKY 4x10mm2.
Zasilanie rozdzielni zrobiłem książkowo - według układu sieci TNC-S - L1, L2, L3 wiadomo fazowe na ochronnik i wyłącznik główny, następnie czwartą żyłę dałem na listwę PE, miejsce rozdziału uziemiłem linką 16 z bednarki, o której mowa wcześniej. Zmostkowałem listwę PE z listwą N drutem 10mm2.
Obrazowo:
Obrazek

W międzyczasie otwierając drzwi wejściowe, pech chciał dotknąłem zasilania na dzwonek, dostałem strzała 230V po wierzchniej części ręki. Dziwne, że nie wybiła różnicówka, bo zaswędziało konkretnie.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy po zmostkowaniu N i PE w gnieździe na sucho nie wybiło różnicówki. Klient zbity z tropu, o mnie nie wspomnę. Zacząłem główkować.

Podłączyłem zasilanie w układ sieci TT. Czwartą żyłę ze złącza dałem na główny N, zaś nasze uziemienie na PE, bez mostkowania 2 listew. Zwieram N z PE wybija różnicówka, przeszedłem po całej chacie pokazałem klientowi, że wszystkie różnicówki wybijają - zadowolony strasznie. A ja zagubiony w swojej, najwidoczniej, za niskiej wiedzy w elektryce.

Zasada działania różnicówki na zasadzie 1 prawa Kirchoffa między fazą, a neutralnym. Okej, więc w układzie sieci TNC-S po zmostkowaniu N z PE różnicówka nie wywali, bo przecież zmostkowałem je w rozdzielni. No czyli mam odpowiedź - przecież zrobiłem książkowo.

Pozostaje pytanie - czemu w momencie dotknięcia tego zasilania dzwonka (wtedy było połączone w TNC-S) zostałem pokopany niczym Najman przez Pudziana ? Czy naprawdę miałbym takiego pecha, że tylko zetknąłem fazę z neutralem bez dotykania PE?

Czy w każdym złączu czwartą żyłą jest PEN? Czy są złącza tylko z neutralnym? Skąd mam taką informację wziąć - zadzwonić do ZE?

Aktualnie zostało połączenie u klienta w układ TT, no bo przecież N z PE wywala różnicówkę i tak według klienta być powinno. Panowie mam straszny burdel w głowie przez tą sytuację. Proszę o wyprowadzenie mnie z błędu i obiecuję zapamiętać to do końca życia :)

Pozdrawiam, Eryk.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
arlix
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 50
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 16:30

Re: Instalacja TN-C-S czy TT?

0
Post autor: arlix »

Popros klienta o techniczne warunki przylacza ktore dostal, tam jest napisane w jakim ukladzie pracuje siec i tak to wykonaj. To nie ty decydujesz o ukladzie sieci tyko ZE. W przypadku TN-C-S podstawowa ochrona przed porazeniem jest SWZ a nie roznicowka.
erykel
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pn paź 10, 2016 19:34

Re: Instalacja TN-C-S czy TT?

0
Post autor: erykel »

Swz = różnicówka, czyż nie?

Obrazek

Obrazek
arlix
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 50
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 16:30

Re: Instalacja TN-C-S czy TT?

0
Post autor: arlix »

No...,.nie...
W ukladach TNC-S swz najlepiej realizowac przez zabezpieczenia nadpradowe, rcd z natury bywa urzadzeniem zawodnym. Rcd powinno byc uzywane jako srodek ochrony uzupelniajacej.
W ukladach TT z racji ze zapewnienie odpowiednio malej impedancji petli zwarcia jest bardzo trudne do swz stosuje sie rcd.
Przepraszsm za skroty myslowe w poprzednim poscie, w istocie mogly one wprowadzic w blad.
Nie zmienia to natomiast faktu iz autor postu powinien najpierw sprawdzic uklad sieci a dopiero pozniej dobierac zabezpieczenia w rozdzielnicy - to nie wykonawca instalacji o tym decyduje tylko ZE.
Do autora postu - kazdy kiedys po raz pierwszy sznurowal rozdzielnice, ale jesli nie masz 110% pewnosci ze robisz dobrze to popros bardziej doswiadczonych kolegow o pomoc. Pamietaj ze ktos bedzie tam mieszkal, nue narazaj go.
Masz mpi520- zrobiles pomiary rcd? Jakie wyniki? To ze cie polaskotalo to jeszcze o niczym nie swiadczy, mogles dotknac tylko fazowego, ale prad byl za maly zeby zrzucilo rcd.
Arek
Torkam
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 162
Rejestracja: pt gru 11, 2015 22:43
Lokalizacja: Malbork

Re: Instalacja TN-C-S czy TT?

0
Post autor: Torkam »

Ja tylko grosik chciałbym wtrącić ...

kol.Erykel - nie wierz tak bardzo w działanie RCD. Na samym początku gdy byłem po szkole przesączony teorią z wykładów usilnie chciałem pokazać kolegą w pracy jakie to piękne urządzenie.
Z uporem maniaka masochistycznie dotykałem przewodu fazowego. RCD zero oznak działania - to by dopełnić pieszczot chwyciłem z dwa razy L+PE.

Wtedy byłem młody i bardzo głupi ... teraz jestem starszy i ... cóż, nadal się uczę.
Wniosek z tamtej historii skutecznie zaszczepił zasadę, by zapewnić jak najlepsze szybkie wyłączenie, Rpe i ciągłość połączeń również na jak najniższym poziomie itd...
Jednak do samych RCD podchodzę z umiarem i jak tylko mogę to często robię pomiary, a klientów uczulam na sprawdzanie przyciskiem TEST.

Ciebie kolego najprawdopodobniej pocałowało kilka mA ... 5-7 no może z 10.
20, 22, a książkowe 30 naprawdę zaboli, a serducho to z półgodziny by dochodziło do siebie mając szczęście.
Kłótnia z debilem jest jak zapasy ze świnią w błocie!
Po jakimś czasie dostrzegasz, że świni się to podoba ....
Alberciczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 145
Rejestracja: ndz sie 24, 2014 19:44
Lokalizacja: Tychy

Re: Instalacja TN-C-S czy TT?

0
Post autor: Alberciczek »

Witajcie. Skoro już jesteśmy przy temacie - Też się kiedyś zastanawiałem jak to jest z tym rozdziałem PEN na PE i N. I...mimo, iż elektrykiem jestem już dość trochę czasu, to do dziś nie rozumiem tej sytuacji. A spotkałem się z takimi nie jeden raz i nie jeden raz widziałem rozdzielnice. I co? W rozdzielnicach, gdzie jest rozdzielony PEN na N i PE, różnicówka po zmostkowaniu przewodów PE i N nigdy nie wybijała....Natomiast tam, gdzie PEN nie został rozdzielony, a PE jest osobno, różnicówka zawsze działa...Obecnie podłączam u znajomego lampy, w nowo wybudowanym domu i z ciekawości zajrzałem do rodzielnicy jak tam jest zrobiony rozdział PEN, bo różnicówki u niego działają. No i co zobaczyłem? Zgadnijcie sami :) Z ciekawości sprawdziłęm rezystancję uziemienia i pokazało mi 6,1 ohma. Nadal ciekawy, zrobiłem podział PEN na PE i N. I co? Zgadnijcie :)
Tak więc mam pytanie - czy komuś udało się rozdzielić PEN tak, aby różnicówka wybijała po połączeniu PE i N np w gniazdku? Bo coś mi się zdaje, że książki swoje, a prąd swoje....
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Re: Instalacja TN-C-S czy TT?

0
Post autor: disaster »

Kolego....
Różnicówka to nie magiczne pudełko, tylko urządzenie w gruncie rzeczy dość proste i opierające się całkowicie na prawach fizyki.
Wyzwoli wtedy, kiedy różnica prądów wpływających i wypływających przekroczy wartość graniczną dla niej.
Trzeba się jedynie zastanowić co musi się stać, żeby taka różnica powstała.

Przypadek I - obwód nieobciążony, PEN rozdzielony na różnicówce. Przewodem fazowym nie płynie prąd. Przewodem neutralnym nie płynie prąd. po zwarciu N i PE również nie płynie prąd bo i jak? Nic nie wyzwala.

Przypadek II - j.w., tylko obwód obciążony. W punkcie zwarcia tworzy się dzielnik prądów. Przy odpowiednio dużym obciążeniu, część prądu płynącego przez dzielnik przewodem PE będzie na tyle duża, że prąd różnicowy osiągnie wartość powodującą wyzwolenie.

Przypadek II - rozdział gdzieś na GSW, zasilanie 3F obciążone niesymetrycznie.
Tutaj robi się ciekawie. W obwodzie z RCD 1F nie płynie prąd. Jednocześnie niesymetryczne obciążenie powoduje zmianę potencjału przewodu N na różny od potencjału ziemi (czyli przewodu PE). Jeśli ta różnica jest odpowiednio duża, zwarcie N i PE za tym RCD spowoduje jego wyzwolenie.

I tak dalej...
Awatar użytkownika
Rosol44
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 418
Rejestracja: śr sie 27, 2014 15:40

Re: Instalacja TN-C-S czy TT?

0
Post autor: Rosol44 »

A nie przyszło do głowy, że ręką mógł kolega dotknąć L i N, prąd przepłyną przez krótki odcinek ręki i suma prądów L i N wyniosła 0? Stąd ma impedancja i dość silne rażenie?
Alberciczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 145
Rejestracja: ndz sie 24, 2014 19:44
Lokalizacja: Tychy

Re: Instalacja TN-C-S czy TT?

0
Post autor: Alberciczek »

disaster pisze:Przypadek I - obwód nieobciążony, PEN rozdzielony na różnicówce. Przewodem fazowym nie płynie prąd. Przewodem neutralnym nie płynie prąd. po zwarciu N i PE również nie płynie prąd bo i jak? Nic nie wyzwala.
No tak - niby logiczne. Ale weźmy układ sieci TT w tym samym przypadku - obwód nieobciążony - przewodem fazowym nie płynie prąd. Przewodem neutralnym również nie płynie prąd. Po zwarciu N i PE różnicówka wybija. Skąd więc pojawia się prąd, wyzwalający różnicówkę w układzie sieci TT, a którego nie ma w układzie sieci TN-C-S ?
disaster pisze:Przypadek II - j.w., tylko obwód obciążony. W punkcie zwarcia tworzy się dzielnik prądów. Przy odpowiednio dużym obciążeniu, część prądu płynącego przez dzielnik przewodem PE będzie na tyle duża, że prąd różnicowy osiągnie wartość powodującą wyzwolenie.
Teoria. W praktyce, w takim stanie rzeczy, wybija bezpiecznik, a nie różnicówka. W teście udział brała żarówka. Dlaczego?
Drugi przypadek, w którym udział brała metalowa obudowa kinkietu ( od wspomnianej wcześniej żarówki ). Na obudowę tą, podano fazę ( zasymulowano przebicie fazy do PE ). Wybija bezpiecznik, a nie różnicówka...
Jednakże po powrocie do układu sieci TT, po podaniu napięcia na obudowę kinkietu, nie wywala bezpiecznika, tylko różnicówkę. Bezpiecznik biorący udział w eksperymencie B10A.
Tak więc pytanie - co lepsze - teoria czy praktyka?
Awatar użytkownika
Rosol44
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 418
Rejestracja: śr sie 27, 2014 15:40

Re: Instalacja TN-C-S czy TT?

0
Post autor: Rosol44 »

Na szybko analizując, przypadek I do głębszego rozpatrzenia (analiza indywidualna zaganiania), przypadek II, w sieci TN_C_S robisz zwarcie do PE, jaki popłynie prąd zwarciowy? jaką charakterystykę F(t) ma zastosowany bezpiecznik? jakie parametry ma różnicówka? Na moje to prąd był na tyle duży że szybciej zadziałał bezpiecznik, w układzie TT był on odpowiednio mniejszy.
Alberciczek pisze:Tak więc pytanie - co lepsze - teoria czy praktyka?
brak kwalifikacji i zdolności analitycznego myślenia?
ODPOWIEDZ