Oprawy LED, a harmoniczne

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Oprawy LED, a harmoniczne

0
Post autor: STANCA »

Witam

Po targach w Bielsku skontaktował się ze mną przedstawiciel od którego dostałem katalog nowoczesnych opraw oświetleniowych. Zadałem pytania o badanie harmonicznych, jak też o deklarację zgodności CE. Tu wiedza się skończyła, ale obiecano odpowiedzieć mailem. Na stronie dystrybutora o deklaracji CE nic nie było, razem szukaliśmy.

Odpowiedź;
Natomiast w kwestii pomiarów harmonicznych otrzymałem tylko taką odpowiedź z naszego laboratorium:
Tak robimy badania m.in. harmonicznych prądu.
Wyników z badań nie upubliczniamy, jedyne co klient może otrzymać to deklarację zgodności na której potwierdzamy spełnienie dyrektyw i norm obowiązujących dla danego produktu, Takie są wymagania prawne.


Zgoda.

Zapytałem powtórnie po otrzymaniu kilku przykładowych deklaracji zgodności CE;
Witam
Dziękuję za przesłany materiał. Przeanalizuję to w wolnej chwili. Szkoda, że firma zapomniała o tym drobiazgu, który winien być bez pytania dostępny. Na stronie firmy szukałem bez skutku deklaracji.
Co do tajnych wyników, to jak firma nie ma nic do ukrycia i ma czym się pochwalić to chętnie pokazuje parametry, pomimo braku obowiązku.

Moje pytanie było:
czy robiono badania harmonicznych analizatorem parametrów sieci np w hali gdzie zainstalowanych zostało kilkadziesiąt, kilkaset opraw ze źródłem LED zasilanych z wewnętrznych zasilaczy i jakie są wnioski?
O tym rozmawialiśmy.


Witam,

Niestety takich badań nasza firma nie robiła.

Pozdrawiam


Tu też się zgadzam, nie musieli, ale.............?

Po tej dyskusji zapraszam kolegów, którzy posiadają analizatory parametrów do zbadania harmonicznych w sieci obciążonej wieloma oprawami ze źródłami światła LED.

Wnioski mogą być bardzo ciekawe. Miałem już sygnały o sporych harmonicznych. O ile poszczególny moduł mieści się nawet parametrami w granicach normy, to jak zachowuje się kilkaset razem?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oprawy LED, a harmoniczne

0
Post autor: electrics »

Ze źródłami światła typu Led jest duży problem od strony technicznej, jednakże naswietlane są wyłącznie względy ekonomiczne. Bo faktycznie, jedno źródło zapewne mieści się ze swoimi parametrami w granicach normy, ale kilkadziesiąt, lub kilkaset, już z całą pewnością poza Normę wykracza, tyle tylko, że o tym się nie mówi, bo temat jest niewygodny. Naswietlane są plusy, a tuszowane minusy takich rozwiązań.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Oprawy LED, a harmoniczne

0
Post autor: STANCA »

Witam
Dziękuję kolego za zabranie głosu.

Temat nie jest obcy tym, którzy zdają sobie sprawę jak to określił kolega inny na priva:

Witaj Stanisławie,

dotknąłeś ciekawego tematu - ile jest prądu w prądzie ( parafrazując klasyka Bareję )


Co jakiś czas pojawia się ten problem na forum. Jest temat nawet od kilkunastu lat:

Projektowanie instalacji z dużym udziałem odb. nieliniowych.

Mam nadzieję, że w dzisiejszych czasach wielu kolegów posiada sprzęt do pomiarów rzeczywistego prądu. O sinusoidzie w sieci możemy zapomnieć, a harmoniczne powstające w tysiącach drobnych przetwornic w sumie już znacząco zwiększają nam prąd.

Popularne oświetlenie LED zainstalowane w dużych ilościach np na wielkiej hali przemysłowej może pobierać całkiem inny prąd jaki jest dopuszczalny dla istniejących przekrojów przewodów. Przy takiej zamianie źródeł światła, trzeba wykonać analizę i poprawnie zaprojektować.

Dalej apeluję do kolegów posiadających analizatory parametrów sieci o podzielenie się wynikami.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
TJordan
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: sob gru 27, 2003 15:52
Lokalizacja: Czyżowice

Re: Oprawy LED, a harmoniczne

0
Post autor: TJordan »

Witam serdecznie
Dzisiaj zrobiłem pomiar w hali, gdzie są zainstalowane 33 oprawy Philips-a typu High Bay o mocy 105 W każda. Pomiar wykonany na jednej fazie. (obciążenie rozłożone równomiernie po 11 opraw na fazę)
Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oprawy LED, a harmoniczne

0
Post autor: elmontjs »

Dla przykładu współczynnik THD napięcia i prądu w fazie L1 i w przewodzie N w oświetleniu LED-owym niewielkiego parkingu (wycinek ok 4 godz.). Na jedną fazę przypada ok 7 lamp.
Współczynnik THD napięciowy (niebieski wykres) na skali z lewej stony; THD prądu w L1(czerwony) i w N (brązowy) na skali z prawej strony.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 994
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Oprawy LED, a harmoniczne

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,
Zamieszczam materiał (surowy) z badania liniowych źródeł światła LED. Autorem badania jest "stary bywalec" naszego forum ;)

Prądy obciążenia:
Prad fazowy.jpg
Prąd fazowy + N.jpg
Pobierana moc
Moc kW.jpg
Moc kVar.jpg
Moc kVA.jpg
Zwartość harmonicznych dla 48 rur zasilanych z jednej fazy
Oscyloskop faza 48 rur jedna faza.jpg
Oscyloskop neutral 48 rur jedna faza.jpg
Harmoniczne I wykres 48 rur jedna faza.jpg
Harmoniczne I tabela 48 rur jedna faza.jpg
Harmoniczne U wykres 48 rur jedna faza.jpg
Harmoniczne U tabela 48 rur jedna faza.jpg
Pomiary dla układu 3 x 16 rur
Oscyloskop faza L1 do L3 3x16 rur.jpg
Oscyloskop faza L1 3x16 rur.jpg
Oscyloskop faza L2 3x16 rur.jpg
Oscyloskop faza L3 3x16 rur.jpg
Oscyloskop neutral 3x16 rur.jpg
Harmoniczne U wykres 3x16 rur.jpg
Harmoniczne I wykres 3x16 rur.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Oprawy LED, a harmoniczne

0
Post autor: STANCA »

Witam
Ciekawe wykresy, jednak nie bardzo widać sinusoidy. Na wykresach pokazano co dzieje się w sieci przy zwielokrotnieniu odbiorników, źródeł światła LED.

Czekamy na dalsze wyniki pomiarów, może z jakiejś bardzo dużej hali?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
elstan
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: czw cze 11, 2015 13:55

Re: Oprawy LED, a harmoniczne

0
Post autor: elstan »

Kolego STANCA ten problem staje się coraz bardziej widoczny. I w najbliższym czasie a w niektórych rejonach Polski energetyka już zaciera ręce i nalicza kary.
Pozdrawiam z Poznania
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Oprawy LED, a harmoniczne

0
Post autor: STANCA »

Mam kolejne donosy na priva. Oprawy oświetleniowe z systemami LED sprawiają kłopoty i ciężko dociec co się dzieje? Po prostu padają na hali masowo, a podobno są dobrej marki.

„(…) na hali mam kilkanaście obrabiarek sterowanych numerycznie lub z pełną elektroniką, to już mam oprócz odbiorów indukcyjnych dużo nieliniowych do tego dochodzą LEDy i problem gotowy.

Tak koledzy, dzisiejsze odbiorniki zaczynają znacznie zniekształcać sinusoidę, co bywa powodem harmonicznych, które niszczą inne odbiorniki na wspólnej sieci.
Przy takich problemach bez analizatorów jakości zasilania, czy analizatorów parametrów sieci,
niewiele można zdiagnozować.

W dalszym ciągu zapraszam kolegów do podzielenia się uwagami w tym temacie, pożądane przykłady i wykresy.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oprawy LED, a harmoniczne

0
Post autor: elmontjs »

STANCA pisze:Oprawy oświetleniowe z systemami LED sprawiają kłopoty i ciężko dociec co się dzieje? Po prostu padają na hali masowo, a podobno są dobrej marki.
...
Tak koledzy, dzisiejsze odbiorniki zaczynają znacznie zniekształcać sinusoidę, co bywa powodem harmonicznych, które niszczą inne odbiorniki na wspólnej sieci.
Nie dajmy się ponieść emocjom , obserwuję harmoniczne w miejscach gdzie nie ma jeszcze ani jednego LEDa. To po prostu słabiej dopracowana energoelektronika w napędach , to zasilacze impulsowe a w tym i rzeczywiście oświetlenie LED (i to nie każdy producent).
W obiektach , gdzie znaczącym obciążeniem jest oświetlenie i do tego jest wykonane w technologii LED, dostrzegam inny problem, mianowicie pojemnościowy współczynnik mocy, za wystąpienie którego dostawca energi nalicza kary natychmiast .
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ