Uziom w instalacji TN-C

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
tomai88
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 16, 2016 11:28

Uziom w instalacji TN-C

0
Post autor: tomai88 »

witam! z góry przepraszam za mój temat, zapewne już był ale potrzebuje pilnie odpowiedzi! Jest instalacja tn-c doprowadzona do budynku. ma zrobićuziom. czy wystarczy jak wbilem szpile (brak uziomu w fundamentach) i jest 10ohm i polaczylem bednarka z listwą pe w skrzynce? nie rozdzielalem pen, po prostu szpile plus bednarka są podłączone do żółto zielonych przewodów, a niebieski ze złącza do m w skrzynce. czy muszę jakoś podłączyć mój uziom do pen?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Re: uziom w instalacji tn-c

0
Post autor: electrics »

Kolego, chwileczkę. Uspokój się i napisz jeszcze raz, co Tu tam masz, bo teraz to ja nic nie rozumiem. Piszesz że masz TN-C i chcesz uziemić PE...???
tomai88
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 16, 2016 11:28

Re: uziom w instalacji tn-c

0
Post autor: tomai88 »

to jest tak: sa 4 żyły ze złącza wiec wnioskuję że to tn-C. więc zrobiono dodatkowy uziom ze szpilek i bednarki i jest on doprowadzony do szyny w yrownawczej kolo rozdzielni. i teraz pytanie co zrobić żeby podłączyć wszystko poprawnie, skrzynka jest zmontowana poprawnie, wszystko działa i potrzebne jest podlaczenie gdzies przewodów żółto zielonych w skrzynce które są zebrane do jednej szyny ( podobnie jak uziom przepieciowki). co należy zatem zrobić żeby instalacja była poprawnie uziemiona?
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Re: uziom w instalacji tn-c

0
Post autor: electrics »

Jeśli jest to TN-C, to należałoby połączyć przewód PEN z owym uziemieniem i wydzielić N i PE jako osobne przewody, przechodząc tym samym na TN-C-S. Jeśli natomiast byłby to układ T-T to wówczas nie należy łączyć uziemienia z przewodem N.

Nawiasem mówiąc, to są sprawy elementarne...
tomai88
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 16, 2016 11:28

Re: uziom w instalacji tn-c

0
Post autor: tomai88 »

Dzięki za informację. Problemem moim jednak jest właściwe rozeznanie, czy jest to sieć TN-C czy TT. Przejrzałem papiery od ENEA i nic tam na ten temat nie wspominają. Jak więc mógłbym się dowiedzieć co to za typ sieci? Czy jest sposób żeby to sprawdzić? Bo niestety jestem elektrykiem samoukiem (wyszkształcenie mam biotechnologiczne) i chociaż wszystko staram się robić solidnie to po prostu czasem brakuje wiedzy. Wtedy właśnie zamiast jak idiota robić po swojemu, pytam mądrych ludzi na forum :)
Obecnie mam podłączone wszystko przez przepięciówkę, róznicówki i wył. nadprądowe, wszsytko działa (jest to nowo budowany dom) i po podłączeniu przewodów uziemiających do listwy która następnie jest podłączona do uziomu, różnicówka rozłącza np. przy zetknięciu zera i uziemienia w gniazdku.
Dzięki z góry za każdą pomoc.
arlix
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 50
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 16:30

Re: uziom w instalacji tn-c

0
Post autor: arlix »

Witaj kolego.
Musisz znaleźć dokument który nazywa się Techniczne Warunki Przyłącza, tam wszystko pisze. I dalej w zależności od układu sieci robisz tak jak napisał kolega electrics.
ODPOWIEDZ