Nie każdy ochronnik chroni

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"

Czym się kierujesz przy doborze ochronników przeciwprzepięciowych?

Producentem
23
17%
Ceną
8
6%
Koordynacją pomiędzy poszczególnymi stopniami
17
12%
Parametrami
31
23%
Projektem
10
7%
Normami
18
13%
Opiniami kolegów, artykułami lub reklamą
5
4%
Analizą zagrożeń i programem doboru
7
5%
Wiedzą zdobytą na szkoleniach/sympozjach.
11
8%
Dostępnością w hurtowni od ręki
7
5%
 
Liczba głosów: 137

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: elpapiotr »

PGR Mąkowarsko pisze:A kolega skąd ma informacje o parametrach rzeczywistych tak reklamowanego tu na forum ( ....) DEHNA? Z ich folderu reklamowego czy robił jakieś pomiary? Czy uwierzył na słowo marketingowcom DEHNA?
Tak się składa, że byłem w Neumarkt, obserwowałem badania razem z kilkunastoma kolegami z Polski.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: Simcode »

Simcode pisze: śr mar 24, 2021 23:15 Na forum ISE.pl nie wolno reklamować przedsięwzięć komercyjnych, aukcji, serwisów oraz stron internetowych.
Za stary już jestem i za długo tu piszę żeby coś reklamować.Należy odróżnić okazanie materiałów dowodowych z reklamą.
STANCA pisze: pt mar 26, 2021 9:14 Zapraszam na szkolenia:
Szkolenia są dobre i potrzebne ale stare porzekadło mówi że; Każda kurka chwali swe piórka.
I zawsze biorąc jakiś udział w szkoleniach czy pokazach mam w tyle głowy po co to się robi.
Ja tylko chciałem wykazać że nie święci garnki lepią, a że firma DEHN też sprzedaje coś co może pisze iskiernik choć oznacza coś dziwnie nie wiem nie znam się , a sprzedaję po 270 zł. A w drugim wyrobie ich oznacza prawidłowo iskiernik i sprzedaje po 800 lub 1500 co nie nie dziwi mnie. A numery norm ponoć nieaktualne a te same tu i tam.
STANCA pisze: pt mar 26, 2021 9:14 Panowie, bez bicia piany,
Ja nie bije żadnej piany nawet mnie to nie denerwuje , po prostu dyskutuję z kolegami .
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: elpapiotr »

Somcode pisze:Ja tylko chciałem wykazać że nie święci garnki lepią, a że firma DEHN też sprzedaje coś co może pisze iskiernik choć oznacza coś dziwnie nie wiem nie znam się , a sprzedaję po 270 zł.
Faktycznie ... dziwnie. Kolega pisze, "nie wiem, nie znam się", to ... po co pisze, skoro się nie zna?
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: Simcode »

elpapiotr pisze: sob mar 27, 2021 13:12 Faktycznie ... dziwnie. Kolega pisze, "nie wiem, nie znam się", to ... po co pisze, skoro się nie zna?
Widzę że kolega nie z tych co lubią żartować i nie lubi polskich starych komedii.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
A brak argumentów to też argument.
Adak79
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: śr gru 13, 2017 9:40

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: Adak79 »

STANCA pisze: sob mar 20, 2021 19:38
STANCA pisze: pn gru 05, 2016 21:36 Wracamy do tematu.

ze strony PKN;
PN-EN 61643-11:2006 - wersja polska
Norma wycofana i zastąpiona przez PN-EN 61643-11:2013-06 - wersja angielska
Niskonapięciowe urządzenia do ograniczania przepięć -- Część 11: Urządzenia do ograniczania przepięć w sieciach rozdzielczych niskiego napięcia -- Wymagania i próby
Zakres
Opisano urządzenia do ochrony przed skutkami bezpośredniego i pośredniego oddziaływania pioruna, lub innych przepięć przejściowych, przewidziane do instalowania w sieciach elektroenergetycznych i układach napięcia przemiennego 50/60 Hz o napięciu znamionowym do 1000 V (wartości skutecznej). Podano definicje 46 terminów

W punkcie 3.6 normy PN-EN 61643-11
Jest wyraźnie powiedziane, że SPD typu kombinowanego zawiera elementy ucinające napięcie jak też ograniczające napięcie

Jarosław Wiater Politechnika Białostocka w swojej publikacji

Problem standardów ograniczników przepięć
na rynku polskim


[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]..

przypomina o tym fakcie.

STANCA
Pan Jarosław kilka lat temu popełnił babola i teraz ta "wiedza" krąży i wprowadza w błąd. Nigdzie w normie nie ma powiązania pomiędzy typem ogranicznika (T1, T2, T1+T2) a technologią jego wykonania. T1+T2 to nie to samo co ogranicznik kombinowany. Oznaczenie T1+T2 mówi nam tylko, że ogranicznik został przetestowany zarówno dla fali 10/350 jak i 8/20.
Norma nie narzuca technologii wykonania. Oprócz warystorów i iskierników są jeszcze inne technologie, np. diody.
ODPOWIEDZ