Nie każdy ochronnik chroni

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"

Czym się kierujesz przy doborze ochronników przeciwprzepięciowych?

Producentem
23
17%
Ceną
8
6%
Koordynacją pomiędzy poszczególnymi stopniami
17
12%
Parametrami
31
23%
Projektem
10
7%
Normami
18
13%
Opiniami kolegów, artykułami lub reklamą
5
4%
Analizą zagrożeń i programem doboru
7
5%
Wiedzą zdobytą na szkoleniach/sympozjach.
11
8%
Dostępnością w hurtowni od ręki
7
5%
 
Liczba głosów: 137

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: elpapiotr »

Kolego Simcode, czytaj krótkie opracowanie ... w załączniku :
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: STANCA »

STANCA pisze: wt mar 16, 2021 11:45 Na stronie sprzed kilku lat znalazłem artykuł, gdzie autor szczegółowo opisuje:

Badania jakości ograniczników przepięć do ochrony systemów CCTV


[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

(...)

Podsumowanie:

Wyniki przeprowadzonych badań świadczą jednoznacznie o złym stanie większości oferowanych na polskim rynku ograniczników przepięć przeznaczonych do ochrony systemów telewizji dozorowej.
(…)
Koszty przeprowadzenia rzetelnych badań zgodnie z normą PN-EN 61643-21 uniemożliwiają oferowanie produktów w tak niskich cenach.

Projektanci i inwestorzy nie powinni zatem kierować się jak najniższą ceną przy doborze ograniczników przepięć. W celu zapewnienia skutecznej ochrony instalacji przed skutkami wyładowań atmosferycznych należy stosować produkty dobrej jakości, najlepiej firm specjalizujących się w produkcji odpowiednich urządzeń.


dr inż. Tomasz Maksimowicz
Zabezpieczenia 5/2017

A nadzór rynku jakoś w ostatnich latach milczy, więc kto ma nas chronić? Dalej można kupić „pełną ochronę BCD” za 190 zł. To nie elektryk ma weryfikować dobre / złe produkty.

Ktoś winien nam po badaniach to wskazywać.!!!


STANCA
Nie ma tanie i dobre, jest albo tanie, albo dobre.
Jak chce się mieć sprawdzony towar, to nie może być tani, bo badania i doświadczenia sporo kosztują.

Tu wskażę link do Centrum Badawczego wysokich napięć firmy, która nie ma problemów z jakością.
Byłem, widziałem.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Przypomnę firma DEHN jest od wielu lat partnerem ise.pl patrz pasek na górze ekranu.
Trzymać należy z najlepszymi!!!
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: Simcode »

elpapiotr pisze: śr mar 24, 2021 10:44 Kolego Simcode, czytaj krótkie opracowanie ... w załączniku :
To dlaczego Firma którą promuje nasze forum jak i nasz kolega Stanca wypuszcza produkty oparte o tą normę bo o jej parametry oparłem moją wypowiedź.
DEHNventi
l M TNC
(FM)
DV M TNC 255
Ogranicznik przepięć zgodnie z PN-EN 61643-11
To przecież ich wyrób oparty na warystorach. Czy się mylę?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: domsat »

Mylisz się ! To jest ogranicznik 25 kA/biegun zbudowany na iskierniku. Opis wyrobu na [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]: ...kombinowany ogranicznik przepięć typu 1 na bazie iskierników .....
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: Simcode »

domsat pisze: śr mar 24, 2021 22:47 Mylisz się ! To jest ogranicznik 25 kA/biegun zbudowany na iskierniku. Opis wyrobu na [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]: ...kombinowany ogranicznik przepięć typu 1 na bazie iskierników .....
Jeśli oni używają takich oznaczeń dla iskiernika to zwracam honor. Ja spotkałem inne. Ale czepiam sie bo chodzi o normę którą podałem . Tu przykład innej firmy Legrand ( też nie w kij dmuchał) i ich oznaczenia ogranicznika podające tą samą normę.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
A sami przyznają się do warystorów.
Tu mamy wersje drogiego ogranicznika Mersena on też ma warystory? Bo widzę też iskierniki.
I powołuje się na tą sama normę.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Patrz regulamin forum:
2. Czego robić nie wolno?

Na forum ISE.pl nie wolno reklamować przedsięwzięć komercyjnych, aukcji, serwisów oraz stron internetowych.

STANCA
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: elpapiotr »

Witam.
Rozumiem, że kolega Simcode ma wiarygodne informacje na temat parametrów rzeczywistych, nie deklarowanych tych ograniczników.
Mimo wszystko, gdy potrzebowałem zabezpieczyć maszynę wartą pół miliona złotych, wybrałem pewniaka. W szczegóły wdawał się nie będę, by nie być posądzony o stronniczość.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.
Awatar użytkownika
Qbx
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 1
Rejestracja: pt sty 05, 2018 11:57

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: Qbx »

Panowie, co w takim razie powiedzieć o VDE i KEMA i ich potwierdzeniu certyfikatami zgodności z najnowszą normą EN 61643-11 ograniczników przepięć T1T2 o konstrukcji czysto warystorowej? :)
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: Simcode »

elpapiotr pisze: czw mar 25, 2021 12:51 Rozumiem, że kolega Simcode ma wiarygodne informacje na temat parametrów rzeczywistych, nie deklarowanych tych ograniczników.
Mimo wszystko, gdy potrzebowałem zabezpieczyć maszynę wartą pół miliona złotych, wybrałem pewniaka. W szczegóły wdawał się nie będę, by nie być posądzony o stronniczość.
Nie mam, udowadniam że norma owa ma zastosowanie w przypadku i tych i tamtych ochronników i nie dyskryminuje nikogo. A to chyba było moją wątpliwością. Dehn nie jest panaceum na wszystkie bolączki , są inne firmy produkujące wysokiej klasy urządzenia oparte na tamtej normie. Czy są gorsze nie mnie to oceniać. Sam Dehn produkuje ochronnik sprzedawane za 270 zł a to było jednym z zarzutów ( niska cena)przeciwko innym firmom stawianym przez kolegę Stanca . I co mamy je wyrzucić do śmietnika.
A teraz dla nie zrozumienia .
Ten ochronnik Dehn ma iskiernik czy nie.?

A ten drugi ma iskiernik czy nie ?
I co za oznaczenie jakieś dziwne.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

elpapiotr pisze: czw mar 25, 2021 12:51 Witam.
Rozumiem, że kolega Simcode ma wiarygodne informacje na temat parametrów rzeczywistych, nie deklarowanych tych ograniczników.
Mimo wszystko, gdy potrzebowałem zabezpieczyć maszynę wartą pół miliona złotych, wybrałem pewniaka. W szczegóły wdawał się nie będę, by nie być posądzony o stronniczość.
A kolega skąd ma informacje o parametrach rzeczywistych tak reklamowanego tu na forum ( ....) DEHNA? Z ich folderu reklamowego czy robił jakieś pomiary? Czy uwierzył na słowo marketingowcom DEHNA?
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: STANCA »

Panowie, bez bicia piany, każdy ma prawo uczestniczyć w szkoleniach poszczególnych firm i otrzymywać potrzebne materiały, jak też może wystąpić do firm o dosłanie materiałów czy dokumentów potwierdzających parametry i badania wyrobu.

Zapraszam na szkolenia:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

SZKOLENIE PT. „System piorunowych połączeń wyrównawczych, zastosowanie technologii iskiernikowej SPD typu 1 w systemach zasilania.”

Program:
• normatywne wymagania dla piorunowych połączeń wyrównawczych
• Strefowa Koncepcja Ochrony a piorunowe połączenia wyrównawcze
• funkcje ogranicznika typu 1 w układach zasilania
• przykłady SPD do zastosowania w piorunowych połączeniach wyrównawczych
• rozwiązania przyszłościowe

I wracamy do tematu
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
ODPOWIEDZ