Nie każdy ochronnik chroni

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"

Czym się kierujesz przy doborze ochronników przeciwprzepięciowych?

Producentem
23
17%
Ceną
8
6%
Koordynacją pomiędzy poszczególnymi stopniami
17
12%
Parametrami
31
23%
Projektem
10
7%
Normami
18
13%
Opiniami kolegów, artykułami lub reklamą
5
4%
Analizą zagrożeń i programem doboru
7
5%
Wiedzą zdobytą na szkoleniach/sympozjach.
11
8%
Dostępnością w hurtowni od ręki
7
5%
 
Liczba głosów: 137

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: STANCA »

Instalacja po wymianie ZK, WLZ i rozdzielnic mieszkaniowych. Jutro do odbioru.
Obok złącza takie klocki. Jeden zmienił kolor sygnalizacyjny, inny TI i TII a reszta TII .
Najbliższy bezpiecznik dla lampek 40 A.
Oczekuję komentarzy.



STANCA
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 926
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: Sylwester »

Szanowny Panie Stasiu niech Pan narysuje mi czy napisze jak mam chronić komputer.
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: JacekH07 »

Proszenie się o kłopoty. Tyle mówi się o ochronnikach a jeszcze nie dociera. Brak zabezpieczenia do lampek... na lampki stać było a na zabezpieczenie już nie? To jak tak dawać to nie dawać lampek w ogóle.
Miałem wiele zapytań odnośnie SPD jakie wybrać aby nie zrujnować kieszeni inwestora. Ja zawsze wtedy pytałem: czy inwestor ma zrujnować Twoją kieszeń w razie wystąpienia szkód piorunowych?

SPD to nie jest coś co ma być byle było. Niedawno miałem przypadek trafienia w pobliże budynku, uszkodzona elektronika pompy ciepła, bram wjazdowych, monitoring nie działał. Brak SPD w podrozdzielnicy i przy monitoringu, a przewód RG do uziomu 10mm2. Naprawa szkód... z własnej kieszeni :(
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: STANCA »

STANCA pisze: śr cze 26, 2019 17:57 Instalacja po wymianie ZK, WLZ i rozdzielnic mieszkaniowych. Jutro do odbioru.
Obok złącza takie klocki. Jeden zmienił kolor sygnalizacyjny, inny TI i TII a reszta TII . (fotka wyżej)
Najbliższy bezpiecznik dla lampek 40 A.
Oczekuję komentarzy.


STANCA
Odbiory zakończyły się mało ciekawie dla wykonawcy, było więcej zastrzeżeń, wymieni ochronnik na wejściu kabla na właściwy, dołoży ochronniki na piętrach, zrobi uziom za który policzył kasę a nie wykonał. Kolega był przy odbiorze dobrze przygotowany do lekcji i wykonawca nie miał szans, musiał wiele spraw poprawić.

Mam obiecane fotki po poprawkach. Ja tylko kibicowałem zdalnie.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: STANCA »

Na stronie sprzed kilku lat znalazłem artykuł, gdzie autor szczegółowo opisuje:

Badania jakości ograniczników przepięć do ochrony systemów CCTV


[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

(...)

Podsumowanie:

Wyniki przeprowadzonych badań świadczą jednoznacznie o złym stanie większości oferowanych na polskim rynku ograniczników przepięć przeznaczonych do ochrony systemów telewizji dozorowej.
(…)
Koszty przeprowadzenia rzetelnych badań zgodnie z normą PN-EN 61643-21 uniemożliwiają oferowanie produktów w tak niskich cenach.

Projektanci i inwestorzy nie powinni zatem kierować się jak najniższą ceną przy doborze ograniczników przepięć. W celu zapewnienia skutecznej ochrony instalacji przed skutkami wyładowań atmosferycznych należy stosować produkty dobrej jakości, najlepiej firm specjalizujących się w produkcji odpowiednich urządzeń.

dr inż. Tomasz Maksimowicz
Zabezpieczenia 5/2017

A nadzór rynku jakoś w ostatnich latach milczy, więc kto ma nas chronić? Dalej można kupić „pełną ochronę BCD” za 190 zł. To nie elektryk ma weryfikować dobre / złe produkty.

Ktoś winien nam po badaniach to wskazywać.!!!

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: STANCA »

W dalszym ciągu na rynku oferowane są ogranicznikii 1+2 przepięciowe wykonane w technice warystorowej w rewelacyjnych cenach. Zaczynam podejrzewać, ktoś celowo nie walczy z importem tanich i niespełniających norm ograniczników przepięć. Jako pierwszy stopień jednak powinien być iskiernik.

Przed laty uczestniczyłem w badaniach jak pod napięciem udarowym się zachowują ograniczniki różnych firm. Klęska to mało powiedziane.
Wiele poważnych firm w swoich zaleceniach odchodzi od ochronników wykonanych w typach 1+2 na samych warystorach.

Hurtownie dalej usiłują wciskać klientom coś z nazwy ogranicznik, ale nie wszystko złoto co się świeci.
Instalatorzy często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń jakie wprowadzają nie wykonując analizy ryzyka przy doborze środków do ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej.

Kolego wykonując swoją pracę stajesz się odpowiedzialny za to co robisz. Często już zaczyna się kłopot przy likwidacji szkody. Ubezpieczyciel zrobi wszystko by wymigać się z wypłaty odszkodowania i klient do kogo się zwróci, ano do montera, któremu rzeczoznawca zawsze udowodni co sknocił.

My mamy wstawiać elementy, które spełniają standardy. Nie trzeba być bardzo kumatym by nie zdawać sobie sprawy, że ochronnik 3 stopniowy w rewelacyjnej cenie 150 -190 zł ochroni obiekt od uszkodzeń w każdym przypadku.

Ostrzegam, dobroczyńców, w dokumentacji znajduje się ochronnik spełniający kryteria, ale ma jedną wadę cenę, wykonawca chce pokazać ile klient zaoszczędzi jak mu wstawi zamiennik 5 -10 razy tańszy klocek.
Bierzesz bata na siebie, ci mądrzejsi inaczej już ponieśli klęskę. Pamiętajmy, jeden nawet prawidłowy ogranicznik przepięć na wejściu do obiektu nie zawsze załatwia temat. Często w odległych rozdzielnicach trzeba powtórzyć instalując odpowiednie stopnie.

Masz prawo wymagać od dostawcy urządzeń piorunochronnych i ograniczników przepięć certyfikatów jakości jednej z kilku jednostek badawczych DEKRA, VDE, KEMA, VDS.
Sprawdzając deklarację zgodności musisz rozróżnić CE od China Export.

Ty masz się martwić o jakość, cena to problem klienta. Ci co tego nie chcieli zrozumieć już mieli kłopoty.

Spotkałem kiedyś takie hasło:
„Jakość się pamięta lepiej jak cenę.”

Nie muszę powtarzać, by zajmować się ochroną odgromową i przeciwprzepięciową, konieczne jest zapoznanie się ze stosownymi aktualnymi przywołanymi normami do czego odwołuje się.

Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: Simcode »

STANCA pisze: sob mar 20, 2021 15:35 W dalszym ciągu na rynku oferowane są ogranicznikii 1+2 przepięciowe wykonane w technice warystorowej w rewelacyjnych cenach.
Czy przepisy , normy zabraniają tego typu ochronników ?
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: STANCA »

STANCA pisze: pn gru 05, 2016 21:36 Wracamy do tematu.

ze strony PKN;
PN-EN 61643-11:2006 - wersja polska
Norma wycofana i zastąpiona przez PN-EN 61643-11:2013-06 - wersja angielska
Niskonapięciowe urządzenia do ograniczania przepięć -- Część 11: Urządzenia do ograniczania przepięć w sieciach rozdzielczych niskiego napięcia -- Wymagania i próby
Zakres
Opisano urządzenia do ochrony przed skutkami bezpośredniego i pośredniego oddziaływania pioruna, lub innych przepięć przejściowych, przewidziane do instalowania w sieciach elektroenergetycznych i układach napięcia przemiennego 50/60 Hz o napięciu znamionowym do 1000 V (wartości skutecznej). Podano definicje 46 terminów

W punkcie 3.6 normy PN-EN 61643-11
Jest wyraźnie powiedziane, że SPD typu kombinowanego zawiera elementy ucinające napięcie jak też ograniczające napięcie

Jarosław Wiater Politechnika Białostocka w swojej publikacji

Problem standardów ograniczników przepięć
na rynku polskim


[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]..

przypomina o tym fakcie.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: STANCA »

STANCA pisze: ndz paź 28, 2018 21:55
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

PREZES URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW MAREK NIECHCIAŁ

Prezes UOKiK też widzi brak elementu ucinającego przepięcia w ograniczniku przepięcia OBO BETTERMANN V25-B+C 4-280, który został wycofany z rynku.

Koledzy warto się z tym zapoznać, chociaż wiele urzędniczej wody. Trzecia strona od tyłu, link jak wyżej:

„Ponadto, niezgodności stwierdzone w toku badania laboratoryjnego…….
(…)
…z uwagi na wybuchowe rozpadnięcie się modułu przy prądzie 5,4 kA (przy deklarowanej wartości prądu wynoszącej 7 kA) oraz z uwagi na brak elementu ucinającego przepięcia, co w przypadku pojawienia się udaru prądowego wskutek wyładowań atmosferycznych stanowi zagrożenie dla użytkownika”

Kiedy będzie prawdą to co producent deklaruje?
Ja pewnie tego nie doczekam, chyba że moje dzieci powiedział pewien ksiądz.

Znam firmy, które zapewniają deklarowane wartości, a nawet większe. Widziałem przy badaniach.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: Simcode »

Mimo całego szacunku dla kolegi nie mogę uznać racji jego -bo. Norma na którą się powołuje jest nieaktualna. Oświadczenia UOKIK czy prace pana Jarosława Wiatra nie są przepisami w rozumieniu prawa do stosowania ich. Liczy sie suchy fakt prawny. A on w żadnym przepisie prawnym nie zabrania stosowania zabezpieczeń o systemie warystorowym . Co gorsza Norma
PN-EN 61643-11 dopuszcza takie stosowanie. Mam jeszcze inne wątpliwości w stosunku do tematu . Mamy 21 wiek więc technika zabezpieczeń i ich sposób i szybkość i działania się zmieniły . A więc dlaczego podważać działania firm na tym polu skoro nie ma się argumentów nowej generacji w tej dziedzinie. A tak a pro po ubezpieczycieli bo często kolega się na nich powoływuje, oni na prawdę nie są skorzy powoływać ekspertów z dziedziny by obalić słuszność zastosowania tego czy innego ogranicznika bo to kosztuje . Gdybym nie poznał parę dni temu podobnych perturbacji to bym tego nie pisał. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ