Nie każdy ochronnik chroni

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"

Czym się kierujesz przy doborze ochronników przeciwprzepięciowych?

Producentem
23
17%
Ceną
8
6%
Koordynacją pomiędzy poszczególnymi stopniami
17
12%
Parametrami
31
23%
Projektem
10
7%
Normami
18
13%
Opiniami kolegów, artykułami lub reklamą
5
4%
Analizą zagrożeń i programem doboru
7
5%
Wiedzą zdobytą na szkoleniach/sympozjach.
11
8%
Dostępnością w hurtowni od ręki
7
5%
 
Liczba głosów: 137

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 238
Rejestracja: wt sie 15, 2017 15:48

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: dawidgta »

Będąc dzisiaj na hurtowni elektrycznej chciałem zakupić ogranicznik przepięć DEHNshield TT, a Pan z hurtowni do mnie, gdzie chcę tak drogi ogranicznik montować mówi, że nie mają na miejscu takich bo zdarza się że raz na rok ktoś taki kupi to tylko na zamówienie u nich.

Pytam to jakie macie, mówi warystorowe od 150-300 zł i takie wszyscy kupują.
Wychodzi na to że jeszcze wielu elektryków robi żeby było dla oka a klient zadowolony bo tanio a skutki później są jakie są. Ja biorąc robotę określam od razu jaki ma być ogranicznik i jak klient się nie zgadza to roboty nie biorę.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: luka2nd »

W internetowej hurtowni na T mają duży wybór dehna, nawet ventile są od ręki, ale ochronniki do sieci TT też są na zamówienie. Nie wiem, jak w innych częściach kraju, ale na pomorzu zachodnim raczej trudno o sieć TT (przynajmniej taką dostałem odpowiedź na moje zapytanie w enei - odpisali, że cała ich sieć rozdzielcza pracuje w układzie TN-C). Stąd trudno oczekiwać, żeby hurtownie trzymały je na stanie, bo może ktoś kiedyś kupi, choć raczej się nie zanosi ;)

A skoro dehnshield jest według niego drogi, to ciekawe co by powiedział na dehnventil, ewentualnie FLT-CP od Phoenixa :)
Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 238
Rejestracja: wt sie 15, 2017 15:48

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: dawidgta »

Na Podkarpaciu duża część stoi na TT więc dla hurtowni to nie nowość tylko Pana z hurtowni ciekawi czego taki drogi ogranicznik zakładam (dla niego drogi). Jak można założyć za 200zl bo i tak nikt do tego uwagi nie przywiązuje tak twierdzi.
O firmę Phoenix nie pytałem ale prawdopodobnie by nie widział o co chodzi 😀
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: luka2nd »

Dlatego towar zamawiam przez Internet - system nie zadaje głupich pytań :)
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: STANCA »

Witam
Walka o rynek trwa. Wiadomo, co tanie to schodzi jak ciepłe bułeczki, ale może w tej bułeczce jest zakalec? My nie powinniśmy się dokładać do zakupów zakalca.

Z informacji z poważnej hurtowni wynika, że dalej sprzedaje się ogromne ilości typu 1+2 opartych na elementach warystorowych. Wszystko do czasu, nie w każdym miejscu to się sprawdzi. Ocena ryzyka i dobór to dla wielu poważny problem.

Krzysztof Wincencik członek PKOO w swojej publikacji na stronie SEP podaje:
"Dobór najbardziej odpowiednich środków ochrony przed LEMP powinien być dokonywany na podstawie oceny ryzyka zgodnie z IEC 62305-2, przy uwzględnieniu czynników technicznych i ekonomicznych."
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Wszyscy liczą, fajnie mały koszt dla klienta. Jaki będzie koszt w przypadku weryfikacji przez prąd piorunowy dobranego ochronnika zależnie od koloru i ceny ? W ostatnich latach miały spore kłopoty firmy po takiej życiowej weryfikacji (opisywane wyżej).

Prezes UOKiK też zaczyna "czepiać" się producentów/dystrybutorów (link wyżej).
Sprzedawcy zachęcają pięcio i dziesięcio letnimi gwarancjami na ochronniki warystorowe. :) W/w Krzysztof Wincencik pokazywał nam kiedyś na spotkaniu SEP w Krakowie ochronnik warystorowy z upaloną cienką końcówką, a miał chronić. :)

Z pewnych informacji które do mnie dochodzą, to na rynek naszego kraju docierają ochronniki, które gdzie indziej nie są znane, względnie o innych parametrach. Poziom ochrony, a z tym związana cena ochronnika też bywa obniżany.
Koledzy warto zapoznawać się z ofertą firm i weryfikować swoją wiedzę z zapisami zawartymi w normach, oraz na wielu stronach znawców tematu.

Czekam jak i koledzy na oficjalne decyzje prezesa UOKiK o jakości ochronników. Czas ucieka, instalatorzy wstawiają to co wstawiają, nie licząc się z konsekwencjami. Informacje o wpadkach firm są jakoś zacierane. Tylko nieliczni trafiają na skąpe informacje w publikatorach. Tu na forum musimy się wzajemnie ostrzegać, by nie przykładać ręki do kłopotów klienta, względnie i swoich.

Tym, którzy myślą wstawię najlepszy ochronnik na rynku i mam załatwiony temat przypomnę, ochrona odgromowa, przeciwprzepięciowa i połączeń wyrównawczych, to zespół środków, który musi być spełniony. Nie wspomnę o prawidłowym montażu, do czego już się kiedyś czepił ubezpieczyciel do naszego kolegi (opisywał na forum).

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 575
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: Bogdankiz »

Hi

Naprawdę nie rozumiem obecnego liberalizmu.

Jak ktoś handluje substancjami niedozwolonymi (narkotyki, dopalacze) to wielkie halo i służby jako tako działają.

W przypadku ochronników które nie chronią mamy przykład wolnego handlu nie do ruszenia. :???:
Pozdrawiam Bogdan :)
Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 238
Rejestracja: wt sie 15, 2017 15:48

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: dawidgta »

Dzisiaj miałem okazję montować ogranicznik przepiec PHOENIX CONTACT FLT-CP-3S-350 T1+T2 siec TT. W domu zastosowana jest ochrona odgromowa. Ogranicznik dwustopniowy iskiernikowo-warystorowy klient mówił że czytał dużo o ogranicznikach i chcę dobry a nie żeby był. I to sie nazywa montaż a nie uswajanie wiedzy klientowi ze za 150 zł nie będzie chronił.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: luka2nd »

Świeżo zamontowana, mojego autorstwa tablica rozdzielcza budynku kolejowej nastawni dysponującej:

Obrazek
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: STANCA »

Kol. luka2nd
Wyjaśnię.
W tym temacie ta fotka nie bardzo pasuje, bo z tym ochronnikiem nikt problemów nie ma, ale tak trzymaj, ja też lubię ten kolor!!!



W roku 2015 odbyła się w Poznaniu Konferencja Naukowo Techniczna n. t. PROBLEM DOTRZYMANIA STANDARDÓW OGRANICZNIKÓW PRZEPIĘĆ.

Jednym z tematów był: „Niedotrzymanie standardów przez producentów SPD przyczyną awarii SKR na trasie E-65” głoszony przez Mieczysława Laskowskiego z Instytutu Kolejnictwa – Warszawa.

Gdzie autor omawiał i pokazywał na fotografiach zniszczone ochronniki na trasie E – 65, oraz na jednym ze slajdów wykazał:

Ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa powinna :
• nie wpływać na jakość pracy chronionego systemu lub urządzeń
• zapewniać bezawaryjną pracę urządzeń systemów elektronicznych
• zapewnić ochronę nawet w najbardziej niekorzystnych przypadkach
• być pewna i niezawodna w działaniu
• być optymalną ze względu na ponoszone nakłady finansowe



Ciekawym referatem był też wygłoszony przez Stanisława Osińskiego z Poznania:
„ Problem dotrzymania standardów ograniczników przepięciowych – dlaczego?”

Tu znany w kraju projektant (obecnie członek Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej) wykazuje przyczyny problemów słabej, a często wadliwej ochrony przeciwprzepięciowej i odgromowej.

Dlaczego ochronniki muszą spełniać parametry deklarowane przez producenta:

• Projektanci nie wykonują analizy ryzyka
• Projektanci nie wykonują obliczeń odstępów izolacyjnych
• Projektanci popełniają błędy projektowe instalacji odgromowych
• Projektanci popełniają błędy projektowe ochrony przepięciowej

• Wykonawcy instalacji odgromowych popełniają błędy instalacyjne
• Brak szkoleń z zakresu zmieniających się przepisów (np. norm)
• Wykonawcy starają się wykonać instalację z materiałów niskiej jakości – zmiana typu producenta ochronnika

• Wykonawcy instalacji, klimatyzacji i wentylacji lekceważą zagrożenia piorunowe i przepięciowe
• Brak modernizacji instalacji odgromowych przy rozbudowie instalacji wentylacji i klimatyzacji
• Brak modernizacji instalacji przepięciowych przy rozbudowie instalacji wentylacji i klimatyzacji.


Nadmienię, uczmy się od najlepszych. Mnie udało się być na tej konferencji przed laty, jak też na obiektach projektowanych przez Stanisława Osińskiego. Lubię te wycieczki po dachach.
Ma się czym pochwalić ten projektant, który też często wykazuje na fotkach błędy popełniane na różnych obiektach przez projektantów i wykonawców.

Od wielu lat w kręgach ludzi nauki, projektantów, producentów, oraz praktyków jak na tym forum, mówi się problemie tego co znajduję się na rynku w temacie ochronników przeciwprzepięciowych i wszystkim co jest związane z tą ochroną.

Wszyscy wiedzą, jest źle, ale te grupy mogą jedynie wskazywać znane problemy. Od tego co znajduje się na rynku zdecydowany głos winien zabrać już UOKiK poprzez działania Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej. Jakieś drobne działania przez ostatnie lata były w tym kierunku, ale to takie pozorowane by wykazać coś robimy. Brak zdecydowanego działania często wynikał z braku funduszy, doświadczonych inspektorów i akredytowanych laboratoriów.
STANCA pisze: pt paź 26, 2018 21:02 Znowu prezes UOKiK miał jakiś problem z ochronnikami.

PREZES URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW
MAREK NIECHCIAŁ

Warszawa, 4 sierpnia 2017 r.

DECYZJA DNR-2/203/2017

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Warto poczytać, chwilę to zajmie
STANCA
Do wielu tych zarzutów pokazujemy fotki na tym forum, by wskazać tego nie rób.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nie każdy ochronnik chroni

0
Post autor: STANCA »

W marcu 2017 roku informowałem ze strony producenta, jednak nie dopisałem o decyzji prezesa UOKiK.
STANCA pisze: wt mar 28, 2017 17:59
STANCA pisze: (...)

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]..

"Ochrona przepięciowa

ELS Elektrotechnika Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Bielawie informuje, iż wprowadzony do obrotu ochronnik przepięciowy "SIMTEC" typ T1T2, model SM30B+C/4-275, kod EAN 5907813217302, nie spełnia zasadniczych wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego, z uwagi na jego zniszczenie przy wartości prądu niższej od deklarowanej oraz z uwagi na brak w instrukcji informacji o prądzie resztkowym i minimalnym odstępie od uziemionych przewodzących powierzchni instalowanego ochronnika. Ogłoszenie publikuje się z w związku z prowadzonym postępowaniem przez Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów."

STANCA
link do decyzji prezesa UOKiK

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

"Badania laboratoryjne przeprowadzone przez Biuro Badawcze ds. Jakości
Stowarzyszenia Elektryków Polskich z siedzibą w Warszawie wykazały, że pomimo
deklarowanej wartości prądu dla udaru 10/350 wynoszącej 4,5 kA,
ww. ogranicznik uległ uszkodzeniu przy prądzie 1,25 kA, a przy prądzie 2,25 kA
- rozerwaniu
"


STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
ODPOWIEDZ