Listwy do ochrony przed przepięciami a deklaracja zgodności i ich skuteczność

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Listwy do ochrony przed przepięciami a deklaracja zgodności i ich skuteczność

0
Post autor: JacekH07 »

Temat postanowiłem założyć pod wpływem rozmowy z Kol. STANCA oraz absurdalnym wymogiem dla instalacji sprzętu medycznego w domu pacjenta gdzie taka listwa jest wymagana i nic więcej. Brak listwy oznacza w razie przepięcia naprawę na koszt pacjenta. Zwróciłem uwagę ze taka listwa bez zainstalowanych w instalacji urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej jest nic nie warta. Na opakowaniu takiej listwy jest znak CE i informacja że instalacja w domu musi być wykonana zgodnie z przepisami. Czy nie jest to za mało informacji bo skąd zwykły użytkownik może wiedzieć czy instalacja w jego domu jest wykonana zgodnie z przepisami?
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Listwy do ochrony przed przepięciami a deklaracja zgodności i ich skuteczność

0
Post autor: luka2nd »

Czy ochronnik typu III schowany w puszce za gniazdem też się liczy? :)
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Listwy do ochrony przed przepięciami a deklaracja zgodności i ich skuteczność

0
Post autor: JacekH07 »

Można liczyć można nie. Ograniczniki w rozdzielnicy mają poziom ochrony 1, 5kV
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
lchadam
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pt mar 18, 2005 7:23
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Listwy do ochrony przed przepięciami a deklaracja zgodności i ich skuteczność

0
Post autor: lchadam »

Wszystko zależy od odległości urządzenia od rozdzielnicy - chyba powyżej 5m powinno się powtarzać III typ. Są fajne rozwiązania do montażu bezpośrednio w gniazdku w formie przelotki.
Widziałem takie rozwiązanie - [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Napewno w sytuacji dyskusyjnej mamy pełną dokumentację i zgodność z normami.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Listwy do ochrony przed przepięciami a deklaracja zgodności i ich skuteczność

0
Post autor: STANCA »

Witam

PREZES URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI
I KONSUMENTÓW DNR-70-132( 20 )/15/16/TN Warszawa, dnia 1 marca 2016r.
DECYZJA nr DNR-1/19/2016

o przeprowadzeniu postępowania administracyjnego wszczętego z urzędu w sprawie ogólnego bezpieczeństwa listwy antyprzepięciowej Whitenergy nr 08408, wprowadzonej na rynek polski.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]..

Po przekazaniu do Laboratorium Badawczego i Wzorcującego Instytutu Elektrotechniki z siedzibą w Warszawie w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych otrzymano wynik negatywny.

Według laboratorium, stwierdzone nieprawidłowości stwarzają
zagrożenie dla użytkowników listwy.

Pismem z 26 listopada 2015 r. strona postępowania poinformowała Prezesa UOKiK, że w grudniu 2014 r. wstrzymała sprzedaż listwy, a w marcu 2015 r. przekazała do utylizacji 2281 egzemplarzy posiadanych na stanie magazynowym.

Jednak w tym pracowaniu nie znalazłem badań elementu antyprzepięciowego!!!

Zaczynają się jakieś kontrole na rynku, ALE, to dopiero małe kroczki.
Czy ja się doczekam, że ktoś będzie nas chronił, nie wiem, ale jak mówił pewien ksiądz; ja tego chyba nie doczekam, ale może moje dzieci.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Listwy do ochrony przed przepięciami a deklaracja zgodności i ich skuteczność

0
Post autor: STANCA »

Witam
cd Listwy z elementem ochrony przeciwprzepięciowej.

Jak na razie nisko cenią ubezpieczyciele.
Cytat ze strony ubezpieczenie:

Allianz odpowiada za szkodę do wysokości sumy ubezpieczenia, która została zadeklarowana we wniosku o zawarcie ubezpieczenia, jednak nie ponad następujące limity:

5) przepięciedo 50% sumy ubezpieczenia, pod warunkiem wyposażenia miejsca ubezpieczenia w sprawne ograniczniki przepięć zamontowane na stałe wewnątrz budynku/lokalu, przy czym listwa przeciwprzepięciowa nie jest uznawana za wystarczające zabezpieczenie,

6) przepięciedo 10% sumy ubezpieczenia, jeżeli miejsce ubezpieczenia nie jest wyposażone w sprawne ograniczniki przepięć, zamontowane na stałe wewnątrz budynku/lokalu lub jest wyposażone jedynie w listwy przeciwprzepięciowe,

Ta listwa z maleńkim warystorem na końcu instalacji bez wcześniej zamontowanych stopni ochrony 1 i 2 to chyba niewiele pomoże.
Przed wielu laty prof. A. Sowa pokazywał jak pierwszy rozlatuje się wyłącznik kołyskowy listwy, gdy brakuje wcześniejszych stopni ochrony przeciwprzepięciowej. :)

Będzie gorzej, ubezpieczyciele też zaczynają być kumaci.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
CYRUS
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 1138
Rejestracja: pt maja 14, 2004 0:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Listwy do ochrony przed przepięciami a deklaracja zgodności i ich skuteczność

0
Post autor: CYRUS »

Statystyka przepieć. z INPE.
Wyniki wieloletnich rejestracji wskazują, że w ciągu roku w dowolnym punkcie instalacji elektrycznej
niskiego napięcia pojawiają się przepięcia o następującym rozkładzie amplitud :
300 do 500 V – kilkaset przypadków,
500 do 1000 V – kilkadziesiąt przypadków,
1000 do 5000 V – kilkanaście przypadków
Na te kilkaset przypadków warystory i ochronniki nie zadziałają.
Są to wzrosty napięć o długim czasie trwania.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Listwy do ochrony przed przepięciami a deklaracja zgodności i ich skuteczność

0
Post autor: STANCA »

W dalszym ciągu na rynku pojawiają się listwy z wieloma gniazdami i cudowną "ochroną przeciwprzepięciową".

Co one warte już dawno przekonali się ci co mieli problemy z przepięciami nawet łączeniowymi. W sklepach naiwnie pytam do czego to służy i przed czym chroni? Taka listwa za 50 zł + chroni od wszystkiego dowiaduję się, jak na koniec prostuję ścieżki sprzedawcy są zdziwieni. Wszystkim to polecają.
Ludzie wierzą sprzedawcy i w to co napisane na opakowaniu.
Co taki malutki warystorek jest w stanie zabezpieczyć bez stopni ochrony wcześniejszych?

Rozmawiając z klientem przed laty i wskazując na potrzebę zainstalowania kosztownej ochrony przeciwprzepięciowej w jego instalacji (zasilanie ze słupa), odparł: przecież mogę sobie kupić kilka listew z ochroną przeciwprzepięciową za drobną kwotę i to już chroni moją elektronikę. Skończyło się po kilku takich "mądrych decyzjach" na rozstaniu przed rozpoczęciem prac.

Kiedyś na targach zapytałem dystrybutora czemu nie ma na opakowaniu informacji o potrzebie zastosowania stopni wcześniejszych ochrony, bo sama listwa może coś pomagać już na końcu instalacji. Zrobił dziwną minę i na tym się zakończyło.

Wiara w cudowne działanie jest dalej silna. Kilka cytatów z naszego forum i netu sprzed lat:

1) "Bo taka sytuacja miała miejsce w moim budynku, przyjechali jacyś fachowcy i powiedzieli że upaliło się zero.
Żarówki w domu świeciły się tak mocno że nie można było na nie patrzeć.
a mi po prostu od tego spalił się komputer a dokładnie płyta główna, miałem spory wydatek mimo że miałem tzw listwę przepięciową."

2) " Z dekodera poszedł biały dym. Telewizor padł, chociaż był podłączony do listwy przeciwprzepięciowej. Awaria nastąpiła natychmiast po tym, jak na nowo włączono prąd. To nie może być przypadek."

3) "autor: elektronb wasze listwy przepięciowe do komputera z warystorami mogą spłonąć"

4) "I co?
Kolega w sądzie sprawę wytoczył, że była listwa a urządzenie padło?
Zacisnął zęby i kupił następną z "nastoma" atestami, myśląc że będzie lepsza?"

:D

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Listwy do ochrony przed przepięciami a deklaracja zgodności i ich skuteczność

0
Post autor: STANCA »

Z ciekawości zobaczyłem oferty, to jedna z nich, mnie ręce opadły do samej podłogi. Ta listwa to już z „górnej półki”, cena prawie 230 zł, taka chyba musi być niezawodna? Energetyka też może spać spokojnie, bo czytam, nawet chroni sieci.
Stek bzdetów w informacji o danych. Dodatkowo tłumaczone wszystko bardzo niedokładnie.

Listwa zasilająca z ochroną przepięciową Belkin SurgeMaster F9G726DE3M-GRY na stronie CONRAD

Czytam te dane i zastanawiam się.
Ciekawe gdzie jest nadzór rynku?

Dz.U. 1993 nr 47 poz. 211

Dziennik Ustaw199347poz. 211

Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Status aktu prawnego:
akt posiada tekst jednolity

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Niczypuruk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: pn gru 31, 2018 14:29

Listwy do ochrony przed przepięciami a deklaracja zgodności i ich skuteczność

0
Post autor: Niczypuruk »

Cechy szczególne
Prąd upływowy 90 kA
Nieźle.
Niby nieudolne tłumaczenie z języka niemieckiego ale coś pokazuje.
ODPOWIEDZ