Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Re: Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni

0
Post autor: wojciech59 »

Witam ,

kluczowe było to, że dotarłem do "Warunków przyłącza" z PGE - typ sieci w ZK to TNC ( a na nieszczęście TT- bo to na wsiach możliwe).
To pozwoliło iść dalej i na szczęście okazało się po dzisiejszych przeróbkach i pomiarach , że nie jest tak źle.
1/ Przewód PEN (a tak naprawdę N ) dochodzący ze Złącza Kablowego w ulicy został w Rozdzielni wewnętrznej podzielony na PE i N.
Do "pierwszej" listwy PE od punku podziału podpięte są dodatkowe listwy PE z obwodów odbiorczych .
Jednocześnie ta "pierwsza" listwa PE stanowi GSW , do której są podpięte metaliczne obudowy urządzeń w bliskim otoczeniu Rozdzielni
2/Do punktu rozdziału zostały podpięte oba uziomy , pionowy i poziomy
3/ Pomiar uziomów (oczywiście rozłączonych ) dał wynik : pionowy 40 om, poziomy 4om, (oczywiście je połączę i będzie poniżej 4 om)
4/ Pomiary pętli zwarcia Z L-PE wyszły OK

Tak więc sytuacja opanowana

Wracając zaś do podstawowego hasła wątku - napięcie 6V między PE i "PE", domniemam, że w momencie pomiaru było tak :
- 1-szy przewód uziomu nie był podłączony do uziomu pionowego (leżał na gruncie)
- 2-gi przewód uziomu poziomego połączony z bednarką poziomą był dopięty do listw PE w Rozdzielni
W efekcie mierzyłem jakiś potencjał między uziomem kabla nie podpiętego do uziomu pionowego leżącego na glebie i uziomem bednarki zakopanej w glebie .

Czy mam rację ?

Pozdr

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni

0
Post autor: JacekH07 »

Typ sieci zasilającej to TN-C czy TT? Bo kolega napisał tak że nie za bardzo rozumiem. Połączeniami wyrównawczymi muszą zostać objęte wszystkie instalacje metalowe. Proszę napisać co jest w budynku podłączone do PE wtedy będzie można powiedzieć więcej.
Kolejna sprawa to pętla zwarcia. Trzeba sprawdzić też L-N i porównać.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni

0
Post autor: JacekH07 »

JacekH07 pisze:Typ sieci zasilającej to TN-C czy TT? Bo kolega napisał tak że nie za bardzo rozumiem. Połączeniami wyrównawczymi muszą zostać objęte wszystkie instalacje metalowe. Proszę napisać co jest w budynku podłączone do PE wtedy będzie można powiedzieć więcej.
Kolejna sprawa to pętla zwarcia. Trzeba sprawdzić też L-N i porównać.
Do e sparks: to co napisałem pochodzi z publikacji dra Edwarda Musiała. RCD jest urządzeniem zawodnym i stąd to zalecenie o ktorym napisałem i dr Musiał też pisze. A sytuacja zasilania Z TN wyspy TT może mieć miejsce np. przy zasilaniu z dwóch różnych linii z których jedna to TN (zasilanie) a druga (rezerwowa) TT. A zmiana układu z TT na TN w linii zasilającej nie wymusza automatycznejj zmiany układu sieci w instalacjach odbiorców.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 481
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni

0
Post autor: e-sparks »

JacekH07 pisze:RCD jest urządzeniem zawodnym
Można wiedzieć skąd takie zdanie?
A czy w instalacji elektrycznej jest używane mniej, lub bardziej powszechnie jakieś urządzenie niezawodne?
Sprawdziłeś jakąś liczbę tych RCD i masz wiedzę o ich awaryjności? Podziel się proszę.
I do stwierdzenie jak wyżej dodaj do oceny porównanie choćby do baterii Duracell...

JacekH07 pisze:A sytuacja zasilania Z TN wyspy TT może mieć miejsce np. przy zasilaniu z dwóch różnych linii z których jedna to TN (zasilanie) a druga (rezerwowa) TT. A zmiana układu z TT na TN w linii zasilającej nie wymusza automatycznejj zmiany układu sieci w instalacjach odbiorców.
Teorie, teorie, teorie. Bez merytorycznego uzasadnienia.
I do tego niebezpieczne...
Ostatecznie ten śmieszny dwukolorowy przewód do jakiej fazy podłączyć też trzeba...
"Zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej" - śpiewał kiedyś o Was Sokół.
Pozdrawiam, Wiesław
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni

0
Post autor: JacekH07 »

Choćby dr Musiał o tym pisze. Nie tak dawno wykrylem dwa uszkodzone RCD. Są bardziej zawodne w porównaniu do zwykłych esek. A jak styki sklei bo ktoś nie przestrzega okresowego tedtowania?
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 481
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni

0
Post autor: e-sparks »

JacekH07 pisze:Choćby dr Musiał o tym pisze. Nie tak dawno wykrylem dwa uszkodzone RCD. Są bardziej zawodne w porównaniu do zwykłych esek. A jak styki sklei bo ktoś nie przestrzega okresowego tedtowania?
Wątpię, aby doktor Musiał, z całym szacunkiem, sprawdził chociaż jedno RCD w warunkach naturalnych. Tak to tylko beletrystyka jest...
A bardziej zawodne od eS-ek ???? Chyba od baterii Duracell !!! Nie słyszałem, aby ktokolwiek sprawdzał, czy wyłączniki nadprądowe działają poprawnie, lub wcale nie działają, stąd porównanie awaryjności tych dwóch aparatów jest nieuprawnione. Działanie aparatu przy dużych prądach jest znacznie bardziej pewne, niż przy miliamperach, stąd potrzeba sprawdzania poprawności działania urządzeń różnicowo-prądowych.
"Wykryłem" znacznie więcej niepoprawnie działających RCD, niż Ty, ale mam inne zdanie o ich awaryjności w stosunku do MCB (eS-ek).
A styki im się nie sklejają z powodu braku okresowego testowania.
"Zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej" - śpiewał kiedyś o Was Sokół.
Pozdrawiam, Wiesław
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni

0
Post autor: JacekH07 »

Wiadomo ale okresowe testowanie pozwala na wykrycie takiej sytuacji kiedy styki sa sklejone.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Re: Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni

0
Post autor: wojciech59 »

JacekH07 pisze:Typ sieci zasilającej to TN-C czy TT? Bo kolega napisał tak że nie za bardzo rozumiem. Połączeniami wyrównawczymi muszą zostać objęte wszystkie instalacje metalowe. Proszę napisać co jest w budynku podłączone do PE wtedy będzie można powiedzieć więcej.
Kolejna sprawa to pętla zwarcia. Trzeba sprawdzić też L-N i porównać.
Ostatecznie - typ sieci to TNC
w poprzednim poście napisałem :
"kluczowe było to, że dotarłem do "Warunków przyłącza" z PGE - typ sieci w ZK to TNC ( a na nieszczęście TT- bo to na wsiach możliwe).
Przepraszam - powinno być w nawiasie ( a nie na nieszczęście TT ..)

Pozdr
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Re: Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni

0
Post autor: wojciech59 »

e-sparks pisze:
JacekH07 pisze:Choćby dr Musiał o tym pisze. Nie tak dawno wykrylem dwa uszkodzone RCD. Są bardziej zawodne w porównaniu do zwykłych esek. A jak styki sklei bo ktoś nie przestrzega okresowego tedtowania?
Wątpię, aby doktor Musiał, z całym szacunkiem, sprawdził chociaż jedno RCD w warunkach naturalnych. Tak to tylko beletrystyka jest...
A bardziej zawodne od eS-ek ???? Chyba od baterii Duracell !!! Nie słyszałem, aby ktokolwiek sprawdzał, czy wyłączniki nadprądowe działają poprawnie, lub wcale nie działają, stąd porównanie awaryjności tych dwóch aparatów jest nieuprawnione. Działanie aparatu przy dużych prądach jest znacznie bardziej pewne, niż przy miliamperach, stąd potrzeba sprawdzania poprawności działania urządzeń różnicowo-prądowych.
"Wykryłem" znacznie więcej niepoprawnie działających RCD, niż Ty, ale mam inne zdanie o ich awaryjności w stosunku do MCB (eS-ek).
A styki im się nie sklejają z powodu braku okresowego testowania.
Witam kolegę "e-sparks"

Dobrze , że wątek dotknął kwestii RCD i ich niezawodności , bo właśnie po ostatecznym uporządkowaniu przedmiotowej instalacji wykonałem pomiary .
Obwody odbiorcze są zabezpieczone czterema RCD 3-fazowymi Legrand 40A/ 30mA następująco:
-RCD 1 - oświetlenie piętro
-RCD 2 - gniazda piętro
-RCD 3 - oświetlenie parter
-RCD 4 - gniazda parter ( w tym kuchnia : zmywarka, piekarnik, mikrofala, lodówka, czajnik, toster, 2 łazienki z grzejnikami drabinkowymi wspomaganymi grzałkami ) - łącznie w porywach do 10- 12 kW , rozdzielone co prawda na fazy ale jednak to ponad 40A łącznie

Pomiary wskazały uszkodzenie RCD 4 , mimo że w trybie "Test" działa - będzie wymieniony.

Czy zgodzi się kolega , aby obwody kuchni jednak rozdzielić na np 3 oddzielne jednofazowe RCD, bo mam wrażenie , że dotychczasowe rozwiązanie nie jest najlepsze - bo w międzyczasie jednak ten RCD 4 padł .

Pozdr
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni

0
Post autor: JacekH07 »

Tak, rozdzielić. Będzie lepiej bo 3fazowy rcd dla obwodów jednofazowych to ryzykowne. Proszę napisać co jest na jakim zabezpieczeniu. Najlepiej zamieścić fotkę rozdzielnicy będzie łatwiej pomóc; oświetlenie dobrze by miało osobne rcd. Jaki jest ogranicznik przepięć?
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
Zablokowany