Dopuszczenie instalacji do użytkowania

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
jacek1987-1987
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 29, 2010 19:25

Dopuszczenie instalacji do użytkowania

0
Post autor: jacek1987-1987 »

Witam,

Zostałem poproszony o dokonanie przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu i na podstawie oględzin oraz pomiarów zauważyłem:
- wyłączniki nadprądowe dla gniazdek są B20, dla oświetlenia B16
- dwa gniazdka są bez bolca
- jedno gniazdo nie ma podłączonego przewodu ochronnego

Zastanawiam się czy ta instalacja może być dalej eksploatowana (10 lat temu instalacja została wymieniona i zastosowano w niej takie zabezpieczenia jak powyżej).
Powyższe uwagi zgłosiłem inwestorowi i naturalnie zostanie to wszystko poprawione. Wykonać protokół z uwagami czy czekać na poprawienie usterek i dokonać raz jeszcze oględziny i pomiary i dopiero wtedy opracować ostateczny protokół już bez uwag?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Dopuszczenie instalacji do użytkowania

0
Post autor: JacekH07 »

Można napisać protokół z oględzin instalacji zawierający uwagi a po poprawieniu dać protokół ostateczny. Zabezpieczenia do wymiany bo są nieodpowiednie. Zabezpieczenie trzeba dobrać do przekroju przewodu. A RCD są? Ochrona przeciwprzepięciowa?
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
jacek1987-1987
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 29, 2010 19:25

Re: Dopuszczenie instalacji do użytkowania

0
Post autor: jacek1987-1987 »

Cała instalacja jest 1f. Zainstalowana jest jedna różnicówka dla tego mieszkania. Przepięciówki nie ma. IPZ przy tych zabezpieczeniach które są obecnie zainstalowane jest skuteczna. Gdy zmienione zostaną zabezpieczenia na odpowiednie czyli 16A i 10A to IPZ również będzie spełniona. To czy w takim przypadku dopuścić tą instalację do użytkowania zrobić protokół z oględzin i pomiarów i w tym protokole pokazać, że na tych zabezpieczeniach wszystko jest ok lecz wpisać w protokole, że należy wymienić te zabezpieczenia, a po wymianie i po usunięciu pozostałych usterek należy dokonać ponowne pomiary.
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Dopuszczenie instalacji do użytkowania

0
Post autor: JacekH07 »

to jest mieszkanie w bloku czy w domku? Od tego należy zacząć. Jaki układ sieci? A gdzie reszta pomiarów: rezystancja izolacji (tu istotna jest temperatura w jakiej wykonywane są pomiary), ciągłość przewodów PE, badanie RCD? usterki usunąć najpierw potem pomiary robić bo po co robić podwójną robotę. Gniazdka bez bolca do wymiany. Albo wpisać:
"instalacja będzie zdatna do eksploatacji po usunięciu stwierdzonych usterek"

To że IPZ wychodzi to nie wszystko. trzeba zanalizować po schemacie jak to jest. Czy nie ma tak że gniazdko położone dalej ma mniejszą IPZ jak to położone bliżej rozdzielnicy.

Pomiary to nie wszystko. Pomierzyć jest łatwo ale trzeba to zinterpretować. Warto poszukać w protokołach z poprzednich pomiarów i porównać jak takie są. A w razie nieszczęścia prokurator będzie wiedział kogo szukać...
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
jacek1987-1987
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 29, 2010 19:25

Re: Dopuszczenie instalacji do użytkowania

0
Post autor: jacek1987-1987 »

Instalacja jest w jednym z mieszkań kamienicy. Układ sieci TN-C-S. Rezystancja izolacji spełnia wymagania tak samo RCD, ciągłość przewodów ochronnych jest zapewniona - pomiar IPZ pomiędzy L-PE. Usterki ma usunąć inny elektryk ja miałem wykonać jedynie przegląd instalacji. Wiem że inwestor nie zgodzi się na ponowne pomiary po usunięciu usterek i dlatego mam problem co z tym fantem zrobić. Czy dopuścić do eksploatacji pod warunkiem, że zostaną usunięte stwierdzone usterki.
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Dopuszczenie instalacji do użytkowania

0
Post autor: JacekH07 »

A gdzie są gniazda bez bolca i bez przewodu PE? Powtórka pomiarów w miejscach w których dokonana ingerencja tylko. A z którego roku jest instalacja? A nie ma niespodzianek typu osprzęt w łazience w strefach zakazanych? Jak mówiłem trzeba trochę szerzej spojrzeć na sprawę. I kierujemy się przepisami z lat w których instalację oddawano do eksploatacji chyba że instalacja była modernizowana. Linia od licznika do rozdzielnicy sprawdzona?
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
jacek1987-1987
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 29, 2010 19:25

Re: Dopuszczenie instalacji do użytkowania

0
Post autor: jacek1987-1987 »

Jedno gniazdo bez bolca jest w pokoju ukryte w szafie (od lokatora wiem że nie korzystają z tego gniazdka), drugie gniazdko jest przy wejściu w hollu połączonym z kuchnią ale to gniazdko nie jest i nie będzie przeznaczone do urządzeń kuchennych. Natomiast gniazdo z uszkodzonym PE jest w pokoju również ukryte za szafką - do tego gniazdka jest podłączona lampka nocna w II klasie. Z tego co wiem instalacja została 10 lat temu wymieniona. Osprzęt w łazience jest w odpowiednich strefach.
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Dopuszczenie instalacji do użytkowania

0
Post autor: JacekH07 »

Czyli gniazdka do wymiany. A przewód PE jest doprowadzony do gniazdek bez bolca? Gniazdko w szafie? Może kolega podesłać zdjęcie? Pewnie trzeba będzie rozważyć jego likwidację. A jaki jest przekrój wlz? Co do ochrony przeciwprzepięciowej warto to zasugerować administracji. Bo to rzecz do zrobienia kompleksowego by więcej szkody jak pożytku nie narobić. Wlz były wymieniane czy jak?
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
jacek1987-1987
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: sob maja 29, 2010 19:25

Re: Dopuszczenie instalacji do użytkowania

0
Post autor: jacek1987-1987 »

Niestety nie mam zdjęcia. Gniazdko jest w części "technicznej szafy" tzn. w tym miejscu są trzymane podręczne narzędzia. Tak wszędzie jest przewód PE doprowadzony. Napisałem takie orzeczenie:
"Na podstawie przeprowadzonych oględzin, badań i prób w świetle obowiązujących przepisów instalacja elektryczna będzie zdatna do eksploatacji po usunięciu poniższych usterek:
- wymiany zabezpieczeń nadprądowych na właściwe,
- po wymianie gniazdka na gniazdko ze stykiem ochronnym w kuchni pod oknem oraz w pokoju za szafą
- podłączeniu styku ochronnego w gniazdku w małym pokoju
Wyżej wymienione uwagi należy niezwłocznie usunąć po czym ponownie wykonać pomiary." i określam datę następnych pomiarów do 31.03.2017
Czy po zastosowaniu takich zapisów będę mógł spać spokojnie?
JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 312
Rejestracja: ndz cze 28, 2015 17:16

Re: Dopuszczenie instalacji do użytkowania

0
Post autor: JacekH07 »

Uzasadnij to odpowiednimi przepisami jeszcze. Rozporządzenie dotyczące warunków jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - tam jest napisane. Ja bym jeszcze zbadał stan linii od licznika do rozdzielnicy (rezystancja izolacji i pętla zwarcia oraz obliczeniowo sprawdzić czy zabezpieczenia przedlicznikowe w razie zwarcia na wlz nie doprowadzi do pożaru). A administracji zasugerował wykonanie ochrony przeciwprzepięciowej. Do tego trzeba projekt to nie jest rzecz którą można zrobić na pałę. A są w rozdzielnicy kontrolki faz? Jak są a nie mają zabezpieczenia przed zwarciem też wpisać w protokół. A przewód PE ma ciągłość przy gniazdkach bez bolca?

NA przyszłość taka rada: Jak znajdziesz usterki w instalacji na etapie oględzin to wtedy zasugeruj ich usunięcie przez Ciebie. Unikniesz dodatkowej roboty.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką
ODPOWIEDZ