Pomiary powyżej 1kV - proszę o konsultację

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
StanPi
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt maja 09, 2014 11:31

Pomiary powyżej 1kV - proszę o konsultację

0
Post autor: StanPi »

Kilka tygodni temu prosiłem o info gdzie mogę dowiedzieć się więcej o pomiarach powyżej 1 kV. Polecono mi normę PN-E-05115 którą przeanalizowałem. "W normie nie podano wzorów do obliczenia napięć dotykowych rażeniowych i napięć dotykowych". W związku z tym proszę o informację gdzie można odszukać potrzebne wzory.
Poniżej załączam fragment protokołu dla podstacji 6kV - proszę o wyjaśnienie w jaki sposób została obliczona Rdop oraz w jaki sposób obliczyć prąd Ir.
Załączniki
pomiar.jpg
pomiar.jpg (122.44 KiB) Przejrzano 1620 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary powyżej 1kV - proszę o konsultację

0
Post autor: elmontjs »

Ir to parametr dla danej rozdzieli obliczony w procesie projektowania i powinien być udostępniony przez zleceniodawce. Na Rdop masz wzór podany we wklejonym załączniku i o ile pamiętam jest podany w normie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
StanPi
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt maja 09, 2014 11:31

Re: Pomiary powyżej 1kV - proszę o konsultację

0
Post autor: StanPi »

Proszę w takim razie o informację dlaczego zastosowano współczynnik 0,2 w mianowniku.
Od czego zależy jego wartość - jakie wartości należy stosować podczas pomiarów podstacji?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary powyżej 1kV - proszę o konsultację

0
Post autor: elmontjs »

Przejrzyj kolego staranniej w/w normę , są tam odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania (niektóre wzory trzeba po prostu przekształcić).
StanPi pisze:dlaczego zastosowano współczynnik 0,2 w mianowniku.
Od czego zależy jego wartość
...to współczynnik redukcyjny opisany w w/w normie - jego dobór też .
Dla ułatwienia podpowiem jeszcze, że oznaczony w w/w protokole prąd rażenia to w rzeczywistości prąd uziomowy , ale to jest to samo.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ