Zabezpieczenie liczników przed przepięciami

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Zabezpieczenie liczników przed przepięciami

0
Post autor: STANCA »

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/22/WE
z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie przyrządów pomiarowych


Została wprowadzona rozporządzeniem:

Dz.U. 2016 poz. 815
Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla przyrządów pomiarowych


3) liczników energii elektrycznej czynnej,
(…)

8.
liczniku energii elektrycznej czynnej – należy przez to rozumieć przyrząd pomiarowy przeznaczony do pomiaru energii elektrycznej czynnej pobieranej w obwodzie elektrycznym;

Załącznik nr 3
WYMAGANIA DLA LICZNIKÓW ENERGII ELEKTRYCZNEJ CZYNNEJ


9. Licznik nie może wykazywać systematycznie błędów
zbliżonych do błędu granicznego dopuszczalnego (MPE), a wskazania licznika nie mogą faworyzować systematycznie jednej ze stron.
10. Licznik musi:
1) spełniać wymagania dla klasy E2 warunków środowiskowych elektromagnetycznych oraz dodatkowe wymagania określone w ust. 11-13;
2) być zabezpieczony przed zmianą charakterystyk metrologicznych z powodu wystąpienia wyładowań atmosferycznych, jeżeli istnieje ryzyko ich wystąpienia lub gdy przeważające są napowietrzne linie zasilające.

Czyli licznik powinien być zabezpieczony iskiernikowym SPD typu I, który nie spowoduje prądu upływu. Co koledzy mogą do tego tematu dopisać?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zabezpieczenie liczników przed przepięciami

0
Post autor: luka2nd »

Już widzę te iskierniki w każdym ZKP :D
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Zabezpieczenie liczników przed przepięciami

0
Post autor: STANCA »

luka2nd pisze:Już widzę te iskierniki w każdym ZKP :D
Nie ma z czego żartować. Są przepisy, rozporządzenia, dyrektywy i dalej uparte Zakłady Energetyczne.

Zapraszam do doskonałego opracowania, jest tam wiele przykładów z ochronnikami przed licznikiem energii. Są też fotki resztek liczników już po przejściu prądu piorunowego. Były próby z licznikami w Polsce potraktowane impulsem piorunowym, efekt podobny jak w tym linku.
W Czechach i Niemczech z tym nie ma problemu, byleby był to iskiernikowy, bez prądu upływu.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] ... ly/vde.pdf..

Cytat z tego linku.
„Wytyczne niemieckie opisują możliwości zastosowania ograniczników przepięć(SPD) typ 1 w obszarze elektrycznej instalacji budynku przed układem pomiarowym (główny system zasilania). Problem ten będzie się coraz częściej pojawiał w związku z powszechnym wprowadzaniem elektronicznych liczników energii elektrycznej. Nowoczesne systemy pomiarowe pozwalają na racjonalizację gospodarki energetycznej, minimalizację strat handlowych oraz lepsze dopasowanie oferty taryfowej dla klienta. Systemy pomiarowe umożliwiają też zdalny odczyt energii oraz sterowanie odbiorami lub ograniczani poboru energii przez konkretnego odbiorcę. Powszechne wprowadzenie tego typu systemów pomiarowych znajduje się w opracowywanych przez zespoły ekspertów programach energetycznych dla Polski. „

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zabezpieczenie liczników przed przepięciami

0
Post autor: luka2nd »

Chętnie przeczytam, ale już zdjęcie na pierwszej stronie przypomniało mi pytanie, które od dawna chcę zadać. Na zdjęciu jest prawdopodobnie ochronnik dehnventil, który według opisu jest ochronnikiem typu I kombinowanego. Podobny opis ma ochronnik dehnshield, który jest dwukrotnie tańszy. Czy oprócz większej wytrzymałości na prąd udarowy i zdolności gaszenia prądu następczego są pomiędzy nimi jakieś inne istotne różnice? Próbowałem porównać je na podstawie informacji ze strony dehna, ale chyba jestem na to za ciemny :)
st
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 28
Rejestracja: pt mar 29, 2013 12:04

Re: Zabezpieczenie liczników przed przepięciami

0
Post autor: st »

Czy kolega sugeruje "reklamować" przyłącze i licznik jako niezgodnie z rozporządzeniem? W końcu wszystko co jest przed licznikiem jest w gestii ZE.

A co do ochronników to spotkałem kiedyś taką ciekawostkę. Dehnventil TNC, w obudowie bez kontrolek, tzn dziurki w których są montowane neonówki zaślepione czarnym plastikiem. Najpierw myślałem co to za diabeł, jakaś chińska podróbka, niby numery katalogowe takie same jak zwykły, a w każdym katalogu pokazana tylko fotka z zielonym kontrolkami. Potem przy okazji rozmowy z przedstawicielem Dehn, gość podrapał się po głowie, zadzwonił do firmy i ustalił że to jakaś "limitowana edycja", specjalnie dedykowana dla ZE, podobno ktoś orzekł że neonówki kontrolne zużywają za dużo prądu przed licznikiem, firmę to kosztuje dużo kasy, więc zamówią wersję zmodyfikowaną.
ODPOWIEDZ